Vánoce a Silvestr přinášejí bujaré veselí, nárůst papírového odpadu je až 80 %
Vánoční svátky a Silvestr představují pro většinu z nás krásný konec roku, který se snažíme trávit v co nejpříjemnější atmosféře. V posledním týdnu roku však už tradičně stoupá konzumní horečka, která se týká nejrůznějších výrobků, od potravin, oblečení až po elektrospotřebiče a zábavní pyrotechniku. Zvýšená spotřeba domácností pak vede také k vyšší produkci odpadů.
První vlna masivního hromadění odpadu, které je typické především pro velká sídliště měst, přichází hned po Štědrém dnu. K popelnicím odnášíme zejména nepřeberné množství papíru, ať už toho balicího nebo ve formě kartonových obalů od vánočních dárků všeho druhu. Zkušenosti městských samospráv hovoří jasně. Oproti běžným týdnům je závěr roku vždy ve znamení až stoprocentního nárůstu papírového odpadu. Reakce na to může být jediná. Posílení svozů odpadu, které obvykle probíhají v pravidelných týdenních intervalech. Zaměstnanci technických služeb tak patří mezi ty profese, které se v období mezi svátky rozhodně nezastaví.
Množství starého elektra a baterií rapidně narůstá
Velkým fenoménem vánočních svátků v současnosti jsou dárky ze sortimentu elektro. Většina z nás si pod stromečkem každoročně rozbaluje nové spotřebiče do domácnosti, počítačovou techniku či smartphony. Během ledna jejich starší předchůdci tak stále hojně končí v popelnicích, v lepším případně na sběrných místech. „Samostatnou kapitolou jsou pak dárky pro děti. Na Vánoce dostávají mnoho elektronických hraček, kterým po svátcích dojdou baterie, a také ty je třeba zlikvidovat ekologickou cestou,“ upozorňuje David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která sezabývázpětným odběrem elektrozařízení a baterií. „V rámci projektu Buď líný nabízíme svoz elektroodpadu přímo z domácností zdarma. Lidé se mohou touto cestou zbavit nejen vysloužilých baterií, ale také malých a velkých domácích spotřebičů, nebo použitých tonerů z tiskáren či vysloužilých CD nebo DVD nosičů,“ doplňuje Vandrovec.
Po svátcích se hromadí papír a sklo, města posilují svozy odpadu
O tom, jak bujaře slavíme poslední týden roku, však nesvědčí jen rapidní nárůst papírového odpadu. O desítky procent oproti běžným týdnům roste také počet vyhozených plastových obalů a po Silvestru pak skleněných lahví. Jejich nadměrná produkce s nadsázkou představuje druhou vlnu hromadění odpadu, která doprovází start nového roku. V některých obvodech velkých měst, jako jsou Praha či Ostrava, v minulých letech dokonce řešili problém s přeplněnými popelnicemi na sklo, které se celé týdny nedařilo technickým službám vyprázdnit.V důsledku toho pak docházelo k situacím, kdy občané nuceně vynášeli odpad mimo prostor popelnic a vytvářeli černé skládky. Proto města každoročně posilují svozy odpadu, případně k tomu nasadí i takzvané hlídky čistoty, které objíždějí nejvíce zatížená místa a sbírají lahve či papírové a plastové obaly ležící mimo popelnice.
Nový rok doprovází odpad z pyrotechniky i vyhozené vánoční stromky
Specifickou záležitostí z hlediska produkce odpadů jsou pozůstatky po zábavní pyrotechnice, kterou po celé republice vítáme příchod nového roku. Také zde se jedná hlavně o papírové obaly, které často bohužel nekončí v popelnicích, ale zůstávají ležet na místě použití. Symbolicky období zvýšeného hromadění odpadu všeho druhu uzavírají vánoční stromky, které v domácnostech zůstávají obvykle do příchodu Tří králů. Poté velká část z nich končí u popelnic, odkud putují k likvidaci. V posledních letech však přibývají alternativní řešení v duchu ekologické likvidace či přímo zachování živého stromku. „Lidé tak například mohou řezaný stromek recyklovat u jeho prodejce, případně si na vánoční svátky zakoupit stromek živý, který později vrátí zpět do přírody,“ uzavírá Vandrovec.