Rybolov v zahraničí je stále populárnější, v zimě se vyplatí vyrazit na jih
Ulovit kapra nebo jinou rybu už není pro české rybáře výzvou. Tou se stává rybolov v zahraničí. Češi stále častěji vyjíždí za hranice si tento sport užít. Vedle přírodního bohatství, kterým jiné země oplývají, je především láká větší pestrost ryb. Obecně je výběr zemí, kam vyrazit rybařit, rozmanitý. Výběr destinací pro rybolov v zimě není tak rozmanitý jako v létě. Mezi vyhledávané země pro rybaření v zimě patří například Egypt nebo Španělsko.
Vášnivé rybáře čím dál více lákají řeky, jezera a moře ostatních zemí Evropy, ale i zbytku světa. Letní měsíce jsou ideální pro provozování tohoto sportu například ve skandinávských zemí, hlavně v Norsku. V listopadu a ostatních zimních měsících je potřeba dobře zvolit cílovou zemi pro rybaření. „Pokud jede rybář poprvé do zahraničí, s výběrem země a následnými věcmi jako je například opatření povolení pro rybolov, mu můžou pomoci cestovní kanceláře, které takové výlety organizují. V případě, že chce vyjet na svou vlastní pěst, je dobré si dopředu zjistit všechny potřebné informace třeba přes internet, aby se vyhnul případným komplikacím. Kupříkladu rybářský lístek v Norsku se dá koupit právě přes internet “ doporučuje Marek Sedlák z restaurace Nordsee, která už více než 115 let připravuje rybí pochoutky.
V Egyptě se nejen dobře opaluje, ale i rybaří
Egypt je nejbližší tropická destinace dostupná několika hodinami letu. Rybářská sezona tu začíná teprve v říjnu, protože vysoké teploty a přímý sluneční svit v létě rybaření znepříjemňuje. Listopad se tak stává vhodnou dobou pro rybářskou výpravu do této země. Pobřeží dlouhé 800 kilometrů nabízí nespočet korálových útesů a spoustu možností k rybaření, včetně oblíbených turistických letovisek. Je však potřeba si zjistit, zda je možné v nich rybařit. Většinou to jde pouze s povolením majitele hotelu či areálu. Nabízí se však možnost zařídit si vyjížďku na lodi s místními a vydat se dále do moře, třeba i k nějakému ostrůvku. Pro rybaření mimo letovisko je nutné mít povolení. Ke komerčnímu rybolovu, tedy rybaření za účelem prodeje chycených ryb, si cizí posádky lodí musí zařídit licenci. V Egyptě se rybáři můžou těšit na úlovky v podobě nilského okouna, chňapala dvouskvrnného nebo třeba písečníka tečkovaného.
Španělsko je jasnou volbou pro lov sumců
Listopadové teploty se ve Španělsku pohybují mezi 17 až 22 stupni, je tam tedy ještě relativně teplo. Nejznámějším místem pro rybaření je bezpochyby 900 kilometrů dlouhá řeka Ebro a přehrady na ní. Na tuto řeku se sjíždí rybáři hlavně kvůli sumcům, jejichž váha dosahuje až 80 kilogramů a délky dvou metrů. Častěji lovenou rybou je tu candát, který dosahuje 90 centimetrů. Pokud by přece jenom chtěl někdo chytit rybu podobnou té české, může se pokusit o kapra. Ten španělský má však s českým společné pouze jméno. Dosahuje totiž i 30 kilogramů. Pro rybolov v oblasti řeky Ebro je potřeba si vyřídit licenci. „Ve Španělsku platí pro rybáře jistá pravidla, která je nutné respektovat. Jedním z nich je například to, že denní doba lovu začíná hodinu před východem slunce a končí hodinu po západu slunce. Důležité také je, že se nesmí lovit na živé či mrtvé ryby, měkkýše nebo hlavonožce,“ upozorňuje Marek Sedlák z restaurace Nordsee, která připravuje jídla z ryb pocházejících z vod Asie nebo Atlantského oceánu.
Listopad rybolovu ve skandinávských zemích nepřeje
Ačkoliv je tato severská země velmi oblíbenou destinací pro rybaření, rybářská sezona tu končí v říjnu. Následující měsíce až do února jsou velmi krátké dny, je špatné počasí a zima. Málokterý zkušený rybář se přesto do Norska vydá. Nováčkům Petrova cechu se to však nedoporučuje, technika zimního lovu se od té letní liší a kromě dobré fyzické kondice a lepšího vybavení jsou potřeba hlavně zkušenosti. Finsko je na tom s rybolovem v zimních měsících podobně. Zde je zakázáno rybařit v řekách a klidných vodách, pokud nejsou označené pro zimní rybolov. Z bezpečnostních důvodů je také zakázáno chytat ryby na lyžařských trasách, které vedou přes jezera. Chůze a rybaření na ledě je pak vždy na vlastní nebezpečí rybáře.