Dnes je 17. 09. 2024

Dětem i dospělým hrozí u moře alergie, ryby jsou 5. nejčastějším alergenem

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvn 25th, 2015
0 komentářů

Pobyt u moře tradičně pomáhá dětem a mladistvým s lupénkou nebo atopickým ekzémem. Dejte si však pozor, aby se na dovolené nezhoršily jiné zdravotní problémy. Nebezpečí hrozí malým i velkým alergikům. Až 8 % dětí do 3 let trpí některou z potravinových alergií. U moře navíc hrozí zvýšené riziko alergie na slunce, prach nebo pyly.

U moře může děti postihnout průjem nebo kopřivka

Přestože doma ryby vůbec nepřipravujete, na dovolené vás snadno zláká vůně čerstvých grilovaných ryb. Po obědě v plážové restauraci vás však může nepříjemně překvapit alergie vašeho dítěte. Ryby jsou totiž 5. nejčastějším alergenem a odborníci odhadují, že alergií na ně v České republice trpí 50 000 lidí. Alergii vyvolává bílkovina parvalbumin, která je obsažená v bílém rybím mase. Nesnášenlivost se projevuje žaludečními obtížemi, průjmem, kopřivkou nebo dušností. Pokud mají děti silnou alergii, může nepříznivou reakci vyvolat pouhé nadýchání se výparů nebo samotný kontakt kůže s rybou. Parvalbumin obsahuje maso sladkovodních i mořských ryb. „Lidé s mírnou alergií někdy snáší alespoň ryby s převahou červeného masa, jako je tuňák nebo mečoun. Naopak největší potíže alergikům činí treska, mořská štika a makrela. Rodiče by proto svým dětem neměli dávat ochutnat rybu poprvé na dovolené,“ upozornil alergolog a imunolog MUDr. Radek Klubal, předseda občanského sdružení Máša zaměřující se na pomoc lidem s alergiemi.

Agresivní pyl má ambrózie a olivovníky

Pokud vaše dítě trpí pylovou alergií, určitě nezapomeňte do cestovní lékárničky přibalit antihistaminika. Pylové alergie totiž patří k nejčastějším a trpí jimi až pětina Čechů. Přestože nelze věřit mýtu, že u moře alergie zmizí, v některých případech tomu tak být může. Pro alergiky je ideální dovolená například na jihu Španělska nebo na Kanárských ostrovech. Hlavní pylová sezona je tam od února do června a přes prázdniny kvůli značnému suchu rostliny už příliš nekvetou. Ale i tam může být dítě alergické na pyl exotických rostlin, se kterým se doma nesetkalo. Alergenem bývají často pyly ambrózie, olivovníku, cypřiše, borovice a různých druhů trávy. Pokud jedete na dovolenou s malým alergikem, raději volte lokality na západním pobřeží a na malých ostrovech. Vítr od moře pyly odfoukne. Naopak vyšší koncentrace pylů bývají ve vnitrozemí.

I na dovolené na vás můžou číhat roztoči a prach

Nebezpečí pro malé alergiky číhá i v hotelu. Týká se jedinců, kteří trpí alergií na prach a roztoče. Přestože je pokoj standardně čistý, pro alergiky to nemusí stačit. Penzion, který by vyhovoval nárokům malých i dospělých alergiků, však na dovolené budete hledat jen těžko. Můžete zkusit požádat v objednávkovém formuláři cestovní kanceláře o pokoj na jižní straně hotelu. Přes den bude sice do oken svítit slunce, ale máte větší jistotu, že půjde o dobře odvětrávaný a suchý pokoj. Je pravděpodobnější, že se plísně vyskytnou na chladnější severní straně. „Na pobyt v náročnějších podmínkách se dá částečně připravit. Dítěti vezměte speciální povlečení pro alergiky a hotelové přikrývky do nich převlékněte. Speciální tkaniny mají tak malá oka, že nepustí alergeny roztočů z peřiny ven a jsou i účinnou bariérou proti prachu a plísním,“ radí MUDr. Radek Klubal, předseda občanského sdružení Máša, které se specializuje na pomoc malým i velkým alergikům.

Sluneční alergii způsobuje UV-A záření, postihuje zejména dospělé

Vyskákaly vám po prvním pobytu na pláži na kůži červené fleky? Na vině je sluneční alergie. Okamžitě se přemístěte do stínu a postižená místa zakryjte vzdušným oblečením. Natírejte se opalovacím krémem s minimálním ochranným faktorem 30 a nechoďte bez pokrývky hlavy a slunečních brýlí. Zarudlá kůže nepříjemně svědí. Speciální opalovací a po opalovací přípravky pro alergiky seženete v lékárně nebo ve specializovaných e-shopech. Po dovádění ve slané vodě se vždy osprchujte. Jinak by vás podrážděná kůže brzy začala štípat. Pak se znovu namažte opalovacím krémem. Ačkoliv nemají lékaři zatím zcela jasno v tom, co tuto alergii způsobuje, domnívají se, že u 80 % postižených negativní reakci vyvolává dlouhodobé UV-A záření. Pokud už předem víte, že jste na slunce náchylní, nezapomeňte alespoň 14 dní před odjezdem užívat tablety s betakarotenem. Dobré je kůži připravit pozvolným opalováním. U většiny lidí sluneční alergii zhoršuje konzumace citrusů, fíků a celeru. Kopřivka ze slunce může být i příznakem vážnější choroby, například genetického onemocnění erytropoetickou protoporfyrií. Ta se kromě kůže citlivé na slunce projevuje i nemocí jater.