Při léčbě neplodnosti jde často o čas, lékařská péče na klinice Repromeda funguje i v době koronaviru
Během téměř ročního boje s pandemií koronaviru byla v Česku zavedena celá řada opatření. V případě nárůstu vážných případů přistupuje vláda opakovaně také k omezení odkladné lékařské péče. Zmatečnou komunikací, s jakou jsou změny zaváděny, však nejvíce trpí pacienti, kteří ztrácejí přehled, co se právě smí a co ne. To nezřídka vede k podcenění lékařských prohlídek. Změny provozu nemocnic a klinik přitom nejsou trvalé a netýkají se všech zdravotnických zařízení. Kupříkladu brněnská reprodukční klinika Repromeda poskytuje ve zvýšeném hygienickém režimu všechny služby bez omezení.
Provoz brněnské reprodukční kliniky Repromeda zůstává přes nařízení české vlády, která omezují neakutní lékařskou péči, nezměněn. Opatření se na zdravotnické zařízení tohoto typu nevztahují. „Cílem takových omezení je uvolnit lůžka a personální kapacity pro pacienty s těžkým průběhem koronavirové nemoci. Zákroky v Repromedě jsou ale prováděny v ambulantním režimu, což znamená, že není nutná hospitalizace pacientky a její umístění na lůžko. Péči tak lze poskytovat bez nutnosti odkladu,“ vysvětluje lékařka a ředitelka kliniky Kateřina Veselá. Některé z pacientek pak podle ní návštěvu zařízení samy odkládají záměrně ze strachu z vyššího rizika nákazy v prostorách nemocnic a ordinací. Tyto obavy jsou však zbytečné. Lékařská zařízení automaticky dbají na zvýšená hygienická opatření, organizují objednávání pacientů v takových intervalech, aby nedocházelo ke kumulaci v čekárně, vyžadují nošení roušek, kontrolují teplotu příchozích, pravidelně dezinfikují prostory, čistí vzduch pomocí výkonných čističek a, umožňuje-li to situace a zdravotní stav pacientky, konzultace nabízejí v on-line režimu.
„Léčba neplodnosti je bohužel často příslovečnou ‚hrou o čas‘. V určitém věku ženy hrají roli doslova měsíce. Odkládání léčby nebo zanedbání některých onemocnění může vést k výrazným komplikacím a ve svém důsledku i k tomu, že žena už nebude moci mít geneticky vlastní děti. A to i v případech, kdy bychom díky včasné léčbě plodnost mohli zachránit,“ podotýká lékařka a apeluje na ženy, které trápí potíže spojené s reprodukčním zdravím, aby s léčbou neotálely. Stejné doporučení pochopitelně platí také pro muže, i u nich může být včasné zahájení léčby rozhodujícím faktorem.
Vítané jsou nejen pacientky, ale i dárkyně
Zachována zůstává rovněž péče o potenciální dárkyně vajíček. „Na klinice léčíme pacientky, jimž jejich vlastní vajíčka neumožňují početí potomka. V takovém případě využíváme k oplození oocyty dárkyň. Pacientek, pro které je tento způsob léčby vhodný, přitom neubývá. I v této době proto uvítáme každou ženu se zájmem svá vajíčka poskytnout těm, kteří je potřebují, a uděláme vše pro její maximální bezpečnost a pohodlí,“ uzavírá Veselá.