Jak si užít pohodové svátky i během svých dní?
Období vánočních svátků i prvních měsíců roku je spojené s množstvím oslav a společenských akcí. Ženy proto obvykle nebývají nadšené, když právě na tyto události připadají jejich menstruační dny. Podle britského průzkumu by dokonce třetina žen kvůli menstruaci nešla na vánoční večírek. Jak vánoční oslavy, Silvestra či plesy úspěšně zvládnout i v průběhu menstruace?
Menstruační cyklus je přirozenou součástí života ženy. U některých menstruace přichází a odchází bez výraznějších doprovodných projevů, pro jiné znamená několik dní bolestivých křečí, rozbouřené nálady, únavy a dalších nepříjemností. Není tedy divu, že se řada žen tiše modlí, aby je „jejich“ dny nepřepadly třeba v období Vánoc či novoročních oslav nebo jinou již dlouho plánovanou akci. Vždyť kdo by si chtěl užívat sváteční veselí zmítán křečemi, případně utlumený prášky proti bolesti a s náladou leda na nicnedělání v posteli?
Menstruace je pro ženy mnohdy nepříjemná i přesto, že při ní bolestí netrpí, a to dokonce natolik, že se kvůli ní mnohé vzdávají i takových radostí, jako jsou večírky. Podle nedávného průzkumu britské společnosti Lil-Lets specializující se na produkty dámské intimní hygieny by celá třetina žen vážně zvažovala nezúčastnit se vánočního večírku, pokud by v době jeho konání menstruovala. V této souvislosti se dámy obávají především toho, že jim hygienická pomůcka selže a vystaví je trapné situaci. Ženy se rovněž při menstruaci necítí atraktivní a kvůli pohodlí se nemohou obléknout tak, jak by si pro večírek či jinou společenskou událost představovaly. Křeče, bolesti a náhlé změny nálady jsou samozřejmě dalšími běžnými důvody.
Nerezignujte a bavte se
Přes to všechno není menstruace důvodem, proč na sváteční veselí rezignovat. Pokud žena zjistí, že se vánoční svátky či jiná akce kryje s dobou její menstruace, není třeba hned propadat černým myšlenkám. „Některé ženy se mohou chtít uchýlit k oddálení menstruace pomocí hormonální antikoncepce či speciálních prášků. To lze ovšem doporučit pouze ženám s opravdu silnými bolestivými projevy. Přece jen jde o ‚umělý‘ zásah do fungování organismu a mělo by se k němu přistupovat s rozvahou,“ upozorňuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. Ulevit si dámy mohou i jinými prostředky, například fyzickou aktivitou. I když se ženy obvykle během „svých“ dní nehýbou příliš rády, umírněné cvičení či jiná fyzická aktivita rozproudí krev v podbřišku a uvolní křeče, navíc se při ní tvoří endorfin, který zlepšuje náladu a tlumí bolest. Pokud se tedy vysloveně nesvíjíte v křečích, není důvod odepírat si přiměřený pohyb. Pohybem se zbavíte napětí, odreagujete se a možná na nepříjemné pocity alespoň na chvíli zapomenete.
S nepříjemnými projevy bojujte jídelníčkem
Velkým pomocníkem při menstruačních obtížích i premenstruačním syndromu je strava. Ulevit od nepříjemných projevů i únavy mohou hlavně vitamíny skupiny B a hořčík. „Vitamín B6 pomáhá regulovat hormonální aktivitu během menstruace a spolu s vitamíny B2 a B12 přispívá k psychické pohodě. Hořčík zase uvolňuje svalové napětí, tlumí bolest, zmírňuje nadýmání a v neposlední řadě napomáhá klidnému spánku,“ doporučuje gynekolog. „Béčka“ i hořčík jsou poměrně hojně zastoupeny v ořeších, ideální jsou kešu či pekanové oříšky. Dalším bohatým zdroje je kupříkladu listová zelenina, sušené meruňky, avokádo nebo hořká čokoláda. K přírodním zdrojům vitamínů řady B pak patří kupříkladu sója, vejce, luštěniny a ořechy. Zároveň je možné sáhnout i po kvalitních doplňcích stravy, například speciálně pro ženy určeném preparátu Sarapis Mensis, který kromě vitamínů řady B obsahuje třeba i extrakt z červeného jetele, jenž je bohatým zdrojem fytoestrogenů. Ty díky své podobnosti s ženskými hormony estrogeny pomáhají harmonizovat hormonální soustavu, omezit výkyvy nálad, ulevit od křečí a srovnat měsíční krvácení napomáhajících k normálnímu průběhu menstruace.
Alkoholu a kouření se vyhněte
Zároveň ale existují i potraviny, které mohou projevy menstruace zhoršit. K těm patří zejména alkohol, cukr a kofein, což jsou bohužel právě ty součásti jídelníčku, které se během vánočních svátků či Silvestra na našich stolech hojně objevují. „Alkohol nejenže narušuje normální průběhu menstruace – narušením hormonální rovnováhy může celý cyklus posunout –, ale přímo během menstruace může zhoršit křeče a bolesti břicha. Opomenout nelze ani fakt, že alkohol vůbec nejde dohromady s prášky proti bolesti,“ varuje renomovaný lékař Pavel Turčan. Kromě toho odborné studie naznačují, že se v období těsně před menstruací a během ní u žen snižuje alkoholová tolerance a dámy se tak snadněji opijí. Vinu v tom pravděpodobně mají nestabilní hladiny cukru, které se začínají objevovat v luteální fázi cyklu. Na hormonální hladiny v těle pak podobně jako alkohol působí také kouření, které zhoršuje projevy premenstruačního symptomu. Dlouhodobé kuřačky též obvykle trpí nepravidelnými cykly a mají častější problémy s početím.
Zvažte volbu outfitu, upnuté šaty či overal jsou tabu
Pří plánování večírku či plesu na dobu menstruace by ženy neměly podcenit ani výběr oblečení. Díky správně zvolenému outfitu se budou cítit pohodlně a sebevědomě. Platí pravidlo vždy volit oděvy v tmavých barvách nebo s výraznými vzory, na kterých nejsou vidět skvrny. Žena se tak nemusí obávat nehody, může se uvolnit a ne stále hlídat své šaty. Zároveň není vhodné sáhnout po upnutých šatech či kalhotách. V průběhu menstruace se totiž ženy potýkají s mírně nafouklým břichem a nateklými prsy. Oblíbené úzké šaty tak v době PMS či menstruace nemusí ženě padnout, nebo ji mohou zbytečně svírat a působit nekomfortně. Nevhodnou volbou jsou také overaly. Při menstruaci je totiž nutná častá výměna hygienických potřeb a svlékání overalu je zbytečně náročné. Dámy by měly sáhnout po oděvech, ve kterých se budou cítit žensky a pohodlně.