Dnes je 7. 10. 2022

POŠLETE NETRADIČNÍ VÁNOČNÍ BALÍK, s nepotřebným elektroodpadem a bateriemi

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Pro 18th, 2017
0 komentářů
POŠLETE NETRADIČNÍ VÁNOČNÍ BALÍK, s nepotřebným elektroodpadem a bateriemi

Vánoce jsou obdobím spojeným s balíky, balíčky a krabicemi mnoha různých tvarů, rozměrů a obsahů. Přichází v nich objednané dary a některé předměty do nich také záměrně esteticky balíme. V průběhu letošních Vánoc a zejména po jejich skončení však můžeme poslat i poměrně netradiční zásilku – tzv. re:Balík. Jedná se o krabici, kterou lze naplnit nepotřebným a hlavně i neroztříděným domácím elektroodpadem či bateriemi a zdarma ji poštou odeslat k vytřídění a následné ekologické recyklaci.

Vánoční úklid do krabice

Vánoce jsou ideálním obdobím, kdy je dobré udělat v domácnosti pořádek a vyhodnotit, které elektrozařízení a spotřebiče ještě používáme a které nám už dosloužily. Sejde-li se nám hromádka poskládaná ze starých radiopřijímačů, monitorů, mobilních telefonů a počítačů, fénů, rychlovarných konvic nebo jiných už opotřebovaných a nepoužívaných domácích spotřebičů, můžeme je jenom líně hodit do krabice a všechny pohromadě poslat bezplatně balíkem k recyklaci, a to díky službě re:Balík. K těmto předmětům lze ještě přibalit i staré přenosné baterie a akumulátory, tonery, CD nebo DVD.

Skupina REMA navyšuje sběr elektroodpadu
V Česku vzrostl zpětný odběr elektroodpadu o 1,4 kg na osobu. Největší podíl přírůstku tvoří velké domácí spotřebiče

Poštou zdarma a bez dopadu na životní prostředí

re:Balík může poslat zdarma kdokoliv z celé České republiky. Stačí zmíněnou krabici s neroztříděným elektrozařízením a přenosnými bateriemi nebo akumulátory odnést na jakoukoliv pobočku České pošty. Musí mít minimální rozměr 15 x 10,5 cm a maximální velikost v součtu všech tří stran nesmí překročit 300 cm. Pro váhu zásilky je stanové maximum 20 kilogramů. V podstatě jedinou a poslední povinností je nalepit na balík vygenerovaný a vytisknutý štítek s adresou, který lze získat online. Krabice se takto dostane do kolektivního systému, který její obsah vytřídí a následně zajistí ekologickou likvidaci všeho, co obsahovala. Každý, kdo takto přispěje k správnému třídění, získá zpětně potvrzení, že jeho odpad byl ekologicky recyklován.

Udělejte si ekologické Vánoce: ozdobte živý stromek v květináči a recyklujte obaly

Službu re:Balík zprostředkovává neziskově hospodařící akciová společnost REMA Systém.