Dnes je 12. 11. 2024

Udělejte si ekologické Vánoce: ozdobte živý stromek v květináči a recyklujte obaly

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Pro 12th, 2016
0 komentářů

Vánoce jsou často spojovány se shonem kolem nakupování dárků v přeplněných nákupních centrech, nepřeberným množstvím dekorací na jedno použití a záplavou světel. Jdou ale trávit i jinak. Přinášíme několik tipů, jak prožít Vánoce v souladu s přírodou i šetrněji k vaší peněžence. 

Možností, jak se o Vánocích chovat šetrněji k přírodě, je spousta. Některé ani nestojí příliš úsilí, důležitější je spíš dobrá informovanost. Jedním z trendů je zjišťovat si původ věcí, které kupujete. Pokud jsou lokální, necestují přes půl světa a nezanechávají zbytečně velkou ekologickou stopu. „Lidé se stále více zajímají o původ některých komodit, jako je jídlo nebo třeba vánoční stromky. Částečně už podle toho i nakupují,“ říká Renata Placková ze Sítě ekologických poraden STEP.

1. Tip na vánoční stromeček

Tradice čerstvě řezaných vánočních stromků, které provoní celou domácnost, je krásná, ale příliš se neohlíží na přírodu. Každý rok se tak vyhodí spousta neprodaných stromů. Jedním z ekologičtějších řešení je živý strom v květináči, který po Vánocích umístíte na balkon či zahradu a s příchodem jara ho můžete třeba vysadit do přírody. Stromy v květináčích je také možné používat vícekrát, stačí se o ně během roku pečlivě starat a případně je časem přesadit do většího květináče.

2. Bez světýlek nejsou Vánoce

Dekorativní světýlka už nezdobí jen vánoční stromy, ale i okna, dveře nebo předzahrádku domu. Každá taková ozdoba samozřejmě potřebuje přísun elektrické energie a ta stojí peníze. Řešením mohou být LED svítidla, kterými nahradíte klasické ozdobné žárovky. Kromě nižší spotřeby nabízí LED osvětlení i delší životnost. Například světelný řetěz z LED žárovek je prakticky nerozbitný, nevyžaduje údržbu ani výměnu žárovek,“ dodává Magdaléna Baumannová z projektu E.ON Rádce. Atmosféru skvěle dotváří i zapálené svíčky, které jsou taktéž šetrnější k přírodě.

3. Balení dárků jinak

Koupíte dárek, zabalíte ho do papíru a omotáte dlouhou stuhou, krása. Takové obaly na dárky jsou ale bohužel jen na jedno použití. „Cestou k ekologičtějšímu balení mohou být třeba látkové sáčky se stuhou, které můžete po rozbalení používat dál. Nabízí se také balení do papírových tašek nebo krabiček. Ty mohou udělat službu více než jednou,“ popisuje možnosti ekologičtějšího balení vánočních dárků Kateřina Vokůrková ze společnosti pro ekologické informace Rosa. Pokud ale opravdu milujete dárky v balicím papíru, dnes už jsou velmi dobře dostupné recyklované balicí papíry. Takový dárek lze doplnit režným provázkem, který může ještě později posloužit.

4. Vánoční ozdoby nejen z plastu

Vánoce bez ozdob si asi umí představit jen málokdo. Bohužel je ale velká část těch, které najdeme v obchodech, vyrobena z plastu a navíc často nekvalitně. Takové ozdoby nemají moc dlouhou životnost ani přidanou hodnotu v podobě vůně. Jednou z cest ke kreativnější a ekologičtější výzdobě je použití přírodních materiálů. Využít můžete třeba větvičky stromů, šišky nebo citrusovou kůru. Jsou to suroviny, které získáte prakticky zdarma v přírodě, a navíc provoní domácnost. Z větviček a šišek lze vyrobit suché vazby, věnce nebo svícny. Kůru z citrusů můžete vykrájet pomocí perníkových formiček a navléct ji na nit jako vánoční řetěz.

5. Místo zbytečného dárku zážitek

Dnes je již zcela běžné potěšit své blízké nejen hmotnými dary, ale také poukázkami a vouchery. Ty mohou zahrnovat relaxační činnosti, jídlo v dobré restauraci nebo praktické služby, jako je úklid či hlídání dětí. „Nedarovat hmotnou věc, ale třeba voucher na zajímavý zážitek nebo na věc dle výběru obdarovaného může mít nezamýšlený environmentální efekt – odpadá složité balení a nejsou zbytečné nechtěné dárky, které se časem vyhodí,“ doplňuje Renata Placková.