Dnes je 14. 12. 2024

Jak srovnat menstruační cyklus po porodu? Zkuste mátu, květinu boha Slunce nebo mateří kašičku

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Čvn 19th, 2023
0 komentářů
Menopauza na různých kontinentech světa

Těhotenství, porod a období po porodu jsou pro ženské tělo extrémně náročné. Prochází totiž hormonální bouří, stresem a vyčerpáním. Řada maminek zažívá poporodní úzkosti, padají jim vlasy, po porodu mají nedostatek železa a kojí do vyčerpání. To vše může mít vliv na kondici ženského cyklu a jeho návrat zpět k normálu. Co dělat, když se vám zdá, že vaše perioda volá o pomoc? Nenechte se zaskočit a obraťte zrak k přírodě. Víte, jaké bylině staří Egypťané přezdívali „květina boha Slunce“? V čem je bohatství mateří kašičky? A jak pomohou vitaminy B?

 

U žen po porodu dochází ke koktejlu hormonálních změn, které ovlivňují jejich menstruační cyklus. „Pokud žena nekojí, obvykle se jí první menstruace dostaví přibližně v horizontu 6 až 8 týdnů po porodu. Přestože u kojících žen to může být obdobné, je zde vlivem působení hormonu prolaktinu velká pravděpodobnost, že se jim návrat cyklu do normálu díky kojení odsune,“ říká renomovaný gynekolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D. „Některé ženy tedy volně přejdou z šestinedělí rovnou do menstruace, jiné si na ni počkají klidně i rok. V době po porodu se cyklus urovnává, menstruace se může dostavovat nepravidelně a v různé intenzitě. Také menstruační bolesti nebo pocity před menstruací mohou být jiné, než byla žena zvyklá,“ upozorňuje lékař. Máte pocit, že byste ráda návrat cyklu do normálu nenásilně podpořila? Pak se zkuste poohlédnout po vhodných látkách a bylinkách, které vám pomohou rozladěné hormony opět naladit.

 

Niacin pomáhá s únavou a cirkulací krve

 

Niacin, známý také jako vitamín B3, je přirozeně obsažen v celém spektru potravin od drůbeže a ryb přes otruby, čočku, celozrnný chléb nebo třeba droždí. Jeho nedostatek v těle je poměrně vzácný, pokud člověk vyznává zásady pestrého stravování, může se však projevit poruchami paměti, únavou, bolestmi hlavy nebo depresemi. V oblasti hormonální nerovnováhy po porodu se jeví jako účinný pomocník – přispívá totiž k normální činnosti nervové soustavy a snižuje míru vyčerpání, které je v tomto období tak typické. Podporuje také správnou cirkulaci krve, což může napomoci zmírnění nepohodlí spojeného s menstruací.

 

Mateří kašička podporuje hormonální rovnováhu

 

Včelí mateří kašička, hodnotná substance produkovaná včelami, má štiplavou chuť, specifickou vůni a její barva má žlutý odstín. Jedná se o produkt hltanových žláz mladých včel, kterými bývají krmeny larvy a také včelí královna. Jedná se o velmi výživnou látku obsahující bílkoviny, železo, draslík, mangan, vitaminy C, A a skupiny B, aminokyseliny a enzymy. Její blahodárné účinky na hormonální nerovnováhu potvrzují i nejrůznější studie.[1] „Včelí mateří kašička je plná prospěšných látek, předpokládá se také, že má estrogenní účinky. Díky tomu je výborným pomocníkem ženám, které trápí hormonální nerovnováha a chtějí podpořit zdravý cyklus,“ potvrzuje MUDr. Turčan. „Ideální formou přijímaní mateří kašičky je forma 2 kapslí typu Sarapis plus denně, které pokrývají dostatečnou dávku. Navíc v sobě kombinují například i včelí pyl, šalvěj, vitaminy C, D3, E a K či třeba zinek,“ dodává lékař.

 

Heřmánek, květina boha Slunce

 

Známá rostlinka roste v hlinité půdě, na polích a loukách. O heřmánku se říká, že je všelékem – působí totiž při bolestech žaludku, nadýmání, vyrážkách, nespavosti, nervozitě a také dezinfikuje. Podle známé bylinkářky Marie Treben považovali již staří Egypťané heřmánek za květinu boha Slunce a používali jej proti horečce. Heřmánový olej se pak užíval ve starověku například při neuralgii a lupání v končetinách. Mimo to je nenahraditelný také při poruchách menstruačního cyklu, uvolňuje městnání krve a podporuje pravidelnost měsíčního krvácení. Zároveň ulevuje od menstruačních bolestí. Heřmánek je možné užívat ve formě čajů, bylinných tinktur, oleje, masti nebo třeba obkladů.

Vitaminy B uleví psychice i křečím

 

Vitaminy skupiny B hrají klíčovou roli v regulaci hormonů a jsou nezbytné pro správný průběh menstruačního cyklu. Vitamin B1 má nezastupitelnou roli, pokud jde o mírnění podrážděnosti a výkyvy nálad, které souvisí s hormonální dysbalancí. Tento vitamin totiž přispívá ke správné činnosti nervové soustavy a napomáhá psychické odolnosti. Najdeme ho například v luštěninách nebo pivu. Vitamin B6, známý jako pyridoxin, zmírňuje bolesti a křeče, které se během menstruace vyskytují. Také přispívá k regulaci hormonální aktivity. Doplnit ho můžeme konzumací vnitřností nebo ořechů. Vitamin B12, neboli také kobalamin, hraje důležitou roli při snižování únavy a přispívá také k tvorbě červených krvinek. Rovněž napomáhá zpravidelnit menstruační cyklus. Najdeme jej třeba v mořských plodech, vejci nebo sýrech. Také je možné vitaminy B užívat ve formě kapslí nebo tablet. Například v doplňku stravy Sarapis Mensis, kde jsou vitamíny B podpořeny i mateří kašičkou.

 

Máta tiší bolest, zkuste ji syrovou

 

Máta peprná, sytě zelená rostlinka známá pro své osvěžující aroma a uklidňující účinky, byla ceněna už ve starém Egyptě. Obsahuje široké spektrum vitaminů, ale také flavonoidy, železo, vápník, biotin nebo kyselinu listovou a umí tak ulevit mnoha obtížím. Posiluje činnost jater a slinivky, zmírňuje nadýmání a nechutenství, kloktání a mátové výplachy zase pomáhají při bolestech zubů a dásní. Jelikož dovede tišit bolest a ulevuje svalstvu, je ideálním pomocníkem při menstruačních křečích. Může být užívána za syrova – do salátů či studených dezertů, ve formě čaje nebo třeba esenciálního oleje v rámci aromaterapie. Jen pozor, máta, stejně jako šalvěj, snižuje laktaci.

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15946813/