Dnes je 10. 12. 2022

Tuzemské firmy šetří energii, spotřeba přesto narůstá. Kde mají rezervy?

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Čvc 19th, 2018
0 komentářů
České podniky šetří energii, spotřeba přesto narůstá. Kde mají rezervy?

Spotřeba elektřiny v České republice loni vzrostla. Vyhnal ji ekonomický růst. Většina českých firem a průmyslových podniků přitom tvrdí, že šetří. Podle průzkumu společnosti E.ON si pětina firem dokonce energii vyrábí, přičemž více než polovina z nich je v dodávkách elektřiny soběstačná. Firmy zároveň investují do úsporných opatření: zateplují, vyměňují okna, instalují solární panely.

Loni jsme v České republice spotřebovali o 1,9 % elektřiny více než v předchozím roce. Spotřeba elektrického proudu dosáhla téměř 74 TWh, což je nejvíce od roku 1981, kdy Energetický regulační úřad začal statistiky sledovat. Téměř dvouprocentní nárůst ve spotřebě odráží především vývoj ekonomiky. Důležité je i to, že se zastavil pokles ve výrobě elektrické energie patrný v předchozích letech,“ uvádí Petr Kusý, ředitel Odboru statistické bezpečnosti dodávek Energetického regulačního úřadu. Zvýšila se také spotřeba zemního plynu, a to o 3,3 % na 8,53 miliardy kubíků.

5 tipů, jak ušetřit za energie v letních měsících

Spotřeba energií roste v době, kdy české podniky deklarují úspory a realizují energeticky úsporná opatření. „Podle průzkumu, který jsme si nechali zpracovat loni na podzim, se o úsporu snaží přes 80 % firem. Nejlépe jim fungují úsporná osvětlení, výměny oken nebo zateplení budov,“ dodává Martina Slavíková, tisková mluvčí společnosti E.ON. Podniky zároveň motivují své zaměstnance k úspornému chování, nejčastěji bonusy a odměnami.

Firmy chtějí vlastní energii

S realizací náročnějších energetických projektů firmám a dalším subjektům stále častěji pomáhá také metoda založená na splácení projektu ze zaručených provozních úspor – Energy Performance Contracting (EPC). „Nově klientům nabízíme služby energetického managementu a EPC, které se dotýkají všech oblastí energetiky – od vytápění přes klimatizaci až po osvětlení. Vidíme totiž, že právě takové projekty, které zadavateli přinesou nejmodernější technologie, a především zaručenou úsporu, jsou pro klienty zajímavé. Investiční náklady hradí dodavatel a klient má úspory zaručené smlouvou. Pokud fungování nepřinese garantované úspory, hradí rozdíl dodavatel. Pro většinu klientů je tato jistota mnohdy rozhodujícím faktorem, proč podobné nákladné a komplexní projekty realizovat,“ uvádí Jaromír Němec, vedoucí energetických služeb pro segment B2B společnosti E.ON.

Stále více firem se snaží vyrábět si vlastní energii, 40 % z nich dodává přebytky do sítě. Většinou jde o velké podniky. Snahu šetřit a investovat do výroby vlastní energie pozorujeme u českých firem dlouhodobě. Úsporná opatření jsou trendem, současně ale přibývá elektrospotřebičů, a to ve firmách i v domácnostech,“ říká Jana Poncarová z projektu EnergetickaPoradna.cz.

Změna dodavatele energie: Pozor na detaily smlouvy i nepoctivé prodejce

Firmy se zároveň naučily žádat o evropské dotace. Z výzkumu, který agentura Ipsos realizovala pro společnost E.ON, vyplývá, že k zavedení energeticky úsporných opatření využívá dotace 16 % oslovených podniků. Skoro polovina z nich si pro vyřízení dotační žádosti najala externího poradce, protože administrativa i délka trvání celého procesu pro ně představuje významnou zátěž. Příkladem využití dotací je zateplování, instalace obnovitelných zdrojů, pořízení elektromobilů nebo vybudování stanic na CNG.

Podle odborníků ale evropský i český průmysl obnovitelných zdrojů v posledních letech spíše stagnuje. Trh by mohl rozhýbat „Zimní energetický balíček“, který přichystala Evropská unie. Členským státům by měl pomoci s přechodem na zelenou energetiku. Podle prvotního návrhu Evropské komise by měl v roce 2030 podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU tvořit 27 %.

Lidé si spočítají, zda se jim vyplatí energie ze slunce. Umožní to unikátní webová aplikace E.ON Solar

Šetřit lze vodu i platby za energie

V souvislosti s energetickou náročností firem je diskutována také spotřeba vody, a to zejména v kontextu současného sucha. Počítáno v litrech na osobu jsou ale velké administrativní budovy poměrně malým konzumentem vody. „Bytové domy mají spotřebu vyšší, protože jsou zde domácnosti, které ji užívají na vaření, mytí nádobí, splachování WC, mytí ve vaně, zalévání květin,“ vypočítává Jan Truxa ze společnosti EkoWATT. Šetřit vodu v kancelářských budovách podle něho umožňují úsporné armatury nebo bezvodé pisoáry.

Podnikatelé usilují o snížení plateb za energie. Mění osvětlení i energetické tarify

Většina firem má dlouhodobě stabilní spotřebu energií, roste zhruba u třetiny. U 58 % firem tvoří platby za energie maximálně čtvrtinu z celkových nákladů. Zajímavé úspory může firmám přinést změna dodavatele. „Velcí odběratelé získají individuální ceny. Ročně tak mohou v závislosti na spotřebě a cenách ušetřit desítky až stovky tisíc korun. I menší firmy mohou snížit svůj rozpočet na energie. Solidních nabídek na energetickém trhu přibývá,“ uzavírá Jana Poncarová.