Povodně, eroze či sesuvy půdy. Pomocí Chytrých map snadno zjistíte, zda neohrožují váš pozemek
Prostřednictvím moderních mapových aplikací lze mnohdy o okolí svého domu zjistit více než přímým pozorováním v terénu. Detailní letecké snímky či populární street view je dnes již standardem. Projekt Chytré mapy však díky propojení s katastrem nemovitostí a řadou dalších veřejných zdrojů, dokáže uživateli prozradit například co stálo na jeho pozemku před dvaceti lety, z čeho je postaven sousedův dům či zda se jeho nemovitost nenachází v záplavové zóně.
Historické snímky dvacet let zpátky
Již od roku 2018 Chytremapy.cz zdarma nabízejí internetovým uživatelům desítky pokročilých mapových funkcí. Projekt má za cíl prezentovat rozsáhlé možnosti aplikace GisOnline, kterou využívají především samosprávy, firmy a podnikatelé. Provozovatelem obou služeb je brněnská společnost TopGis, která za pomoci vlastních letadel pravidelně snímkuje území České republiky. Právě historické letecké sady snímků jsou jedním z největších lákadel portálu.
„Na webu Chytremapy.cz jsou aktuálně k dispozici historické sady ortofotomap až do roku 2002. Ty ještě doplňuje starší letecká mapa z padesátých let minulého století,“ uvádí Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis. Prostřednictvím několika kliknutí se tak obyvatel města či vesnice může jednoduše seznámit s tím, jak se v posledních dekádách proměnil krajinný ráz či charakter sídelní struktury v okolí jeho domu.
Informace o ceně pozemku během chvíle
Jednou z největších devíz Chytrých map je přímé propojení s katastrem nemovitostí a daty Státního pozemkového úřadu. Bez komplikovaného ručního zadávání čísel jednotlivých parcel tak uživatel může rychle zjistit, kdo vlastní konkrétní pozemek a jaká je jeho přibližná cena. K dispozici jsou mu rovněž informace o způsobu využívání pozemku či věcných břemenech. Samozřejmostí je intuitivní měření jednotlivých parcel.
Zásluhou propojení s RURIÁNEM (Registrem územní identifikace, adres a nemovitostí) se lze prostřednictvím projektu dozvědět i řadu podrobností o jednotlivých stavbách. Příkladem může být způsob využití, typ stavební konstrukce nebo počet bytů. Vyčíst lze i zda je stavba připojená k vodovodu a kanalizaci nebo jestli disponuje výtahem.
Záplavy i erozní ohroženost
Sucho a odtékání vody z krajiny je jedním z nejvýznamnějších environmentálních témat posledních let. Pokud si chce člověk na základě odborných dat ověřit, zda jeho pozemek není ohrožen erozí, je možné znovu využít jednu z funkcí Chytrých map. Ty mu nabídnou informace i o půdních blocích, stejně jako podrobnosti o ložiscích nerostných surovin na území Česka včetně dobývacích prostor a poddolovaných území. Z mapy lze zjistit rovněž detaily o geologické aktivitě, kam spadají třeba sesuvy či propady. Mapový projekt má k dispozici i data z Výzkumného ústavu vodohospodářského. Díky nim je schopen uživatelům zobrazit záplavová území, stejně jako dosah pětileté, dvacetileté a stoleté vody.
Když jsou potřeba pokročilejší funkce
Chytremapy.cz nabízí pro běžné uživatel širokou paletu možností. Města, obce, ale třeba i organizace spadající pod státní správu a soukromé firmy však často ke své práci potřebují podstatně pokročilejší portfolio služeb. „Projet Chytremapy.cz je odlehčenou verzí nástroje GisOnline. Ten jako jediná webová mapová aplikace zobrazuje i panoramatické a šikmé snímky s vysokou přesností. Díky tomu umožňuje měření ve 3D a digitalizaci objektů. Mapy a pasporty v GisOnline.cz využijí obce, či města jako jednoduchý nástroj správy majetku. Pro firemní zákazníky připravujeme projekty šité na míru klientským požadavkům,“ uzavírá Drahomíra Zedníčková.