Jaké jsou nejčastější chyby při spoření? A v jakých případech je lepší investovat?
Začít správně a také především efektivně spořit nemusí být v kontextu osobních či rodinných financí komplikovanou operací. I přesto se však lidé často dopouští řady chyb, které je mohou zcela zbytečně připravit o možnost své peníze nějakým způsobem zhodnotit. Nejčastějšími chybami, se kterými se v této oblasti setkáváme, bývá uschovávání velkých částek doma v hotovosti, jejich uložení na běžných účtech či nedostatečné plánování pravidelných i nečekaných výdajů.
Z posledních dat České národní banky vyplývá, že Češi v době koronavirové pandemie rekordním způsobem spořili. Většina z jejich úspor však skončila na běžných bankovních účtech, kde nejen že dochází ke znehodnocení financí, ale naspořené peníze jsou rovněž dále okusovány stále se zvyšující inflací. Ta má nemalý vliv také na spořicí účty, jejichž roční úroky byly v posledních letech ovlivněny výrazným poklesem. Proto v případě, že víte, že naspořené finanční prostředky nebudete v nejbližší době potřebovat, je dobré je nějakým způsobem zhodnotit a neukládat je na běžné účty.
Stavební spoření či termínované vklady?
Z hlediska výnosnosti je výhodnější variantou stavební spoření či dlouhodobé termínované vklady. V těchto případech je však nutné zamyslet se nad budoucími výdaji, a to hned z několika důvodů. Smlouvy o stavebním spoření či termínovaných vkladech se totiž uzavírají na předem stanovený časový horizont. „Problém nastává v momentě, kdy lidé nedokážou odhadnout budoucí výdaje ve svém osobním či rodinném životě. V případě, kdy potřebují z nějakého důvodu vybrat peníze předčasně, musí zaplatit vysokou sankci, nebo ztratí nárok na státní příspěvek. Místo uspořených peněz tak končí ve ztrátě,” vysvětluje Miroslav Mikeš ze společnosti High Corporation Invest.
U stavebního spoření je proto třeba vyvarovat se některých chyb. Jednou z nich může být například přehnaně vysoká cílová částka, případně také opakované prodlužování délky smlouvy. „Pokud lidé chtějí čerpat státní příspěvek, nevyplatí se jim spořit více než 20 tisíc korun ročně. Při šestiletém trvání smlouvy tak není smysluplné nastavovat cílovou částku výrazněji nad 150 tisíc korun,“ říká Miroslav Mikeš. A zároveň dodává: „Z hlediska výše zhodnocení úspor není také ideální nechávat své peníze na stavebním spoření déle než 6 let. Lidé sice i po uplynutí této doby mohou čerpat státní příspěvek ve výši až 2 tisíce korun, ovšem naspořené peníze z předchozích let jim budou vydělávat stále méně. Po uplynutí stavebního spoření je proto lepší našetřené finance přesunout – a to například do konzervativních investic.“
Investice zajistí lepší výnosy
Lidé, kteří se chtějí se chtějí inflaci bránit, ale také ji překonat, je vhodným řešením investování. V tomto případě sice nejsou naspořené peníze pojištěné jako v případě stavebního spoření či termínovaných vkladů, nemusíte se ale bát, že byste o finance v každém případě přišli. Na trhu s investicemi existuje mnoho příležitostí, které jsou vhodné jak pro konzervativní, tak pro odvážné jednotlivce.
Kromě investování do drahých kovů či nemovitostí, které se mezi lidmi dlouhodobě těší velké oblibě, jsou stále populárnější investice do firemních dluhopisů. V případě méně rizikových cenných papírů se pohybuje jejich roční výnos mezi 2 až 4 procenty. Lze však investovat také do bonů, které nabízí až zhodnocení emisí až do výše 10 procent. Při výběru konkrétní investice je však třeba mít na paměti, že s vyšším úrokem roste také riziko neúspěchu investice do cenných papírů.
Komerční sdělení