Dnes je 5. 12. 2024

Do světa investic se pouštějte opatrně. Ideálně si nechejte poradit, kam své peníze vložit

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Srp 22nd, 2021
0 komentářů

Pandemie koronaviru a zvyšující se inflace donutily řadu lidí přemýšlet, jak ochránit své peníze. On-line prostředí nabízí řadu možností, jak z pohodlí domova investovat. Odborníci ale začínajícím investorům radí, aby se svými prostředky nakládali opatrně, ideálně se poradili s odborníky, kteří umí lépe odhadnout míru rizika.

Meziroční míra inflace se v červenci zastavila na hodnotě 3,4 procenta, což překonalo i odhady České národní banky. Její setrvalý růst spolu s přetrvávající pandemií koronaviru v posledních měsících motivovaly řadu Čechů k úvahám o tom, jak své finance ochránit před znehodnocováním, případně jak vydělat nějakou korunu navíc.

Investování se v poslední době z velké části přesunulo do on-line prostředí a je dostupné prakticky pro každého. „Uživatele láká snadná dostupnost investic. Registrace do on-line investičních platforem je jednoduchá a rychlá, lákají také nízké poplatky a možnost vložit do nákupu i velmi malé množství financí,“ popisuje Miroslav Mikeš ze společnosti Infin.

Jednoduchost investování v on-line prostředí je podle něj zároveň i rizikem pro méně zkušené či nezkušené investory. „Zatímco dříve bylo například investování do akcií výsadou zkušených odborníků, kteří si byli vědomi případného rizika a věděli, jak s portfoliem pracovat, aby neskončili ve výrazné ztrátě, dnes může on-line investovat prakticky každý. Nezkušení a začínající investoři přitom mohou snadno tratit,“ upozorňuje Miroslav Mikeš.

Investice zvažujte, nechejte si poradit

Podle odborníka ze společnosti Infin by lidé neměli bezhlavě investovat ani malé částky. V případě, že chtějí využít některou z on-line platforem a „vyzkoušet“ si na vlastní kůži nákup akcií, měli by volit takovou, která své uživatele vzdělává. Zároveň nedoporučuje spoléhat se na lákadla v podobě algoritmů, které pomohou uživatelům k závratnému zisku, u kterých lidé nevědí, na jakém principu fungují a jakou investiční strategii volí.

„Pokud se začínající investor rozhodně své peníze někam vložit, v ideálním případě by měl prvně vyhledat odborníka, který se v dané oblasti pohybuje. Ten vyhodnotí jeho finanční gramotnost a na jejím základě mu může doporučit nejvhodnější způsob investování,“ uvádí nejbezpečnější variantu Miroslav Mikeš.

Nejbezpečnější cesta pro začínající a konzervativní investory

I když různé on-line platformy často lákají na výnosy i v desítkách procent, pro začínající investory jsou podle Miroslava Mikeše dlouhodobě nejvýhodnější a nejbezpečnější dluhopisy a cenné papíry.

U termínovaných vkladů se díky pojištění bavíme o jednom z nejbezpečnějších způsobů investování vůbec. Na druhou stranu se úroky při pětiletém vkladu u banky pohybují jen kolem jednoho procenta. Vyšší úročení, kolem dvou procent, je pak u družstevních záložen, kde je však třeba počítat s desetiprocentní investicí do kapitálu kampeličky.

Lepší úročení pak mají dluhopisy, zejména ty firemní. „Firemní dluhopisy nabízejí na rozdíl od těch státních lepší výnosy, které se pohybují kolem 2-4 procent, ale v případě těch rizikovějších až kolem deseti procent. Vstupní investice se přitom pohybují řádově v desítkách tisíc korun a nakupovat lze jak napřímo, tak prostřednictvím dluhopisových podílových fondů,“ popisuje odborník ze společnosti Infin.

Komerční sdělení