Dnes je 25. 04. 2024

Termínované vklady, firemní dluhopisy i stavební spoření. Trojice investic s nízkou mírou rizika

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Srp 22nd, 2021
0 komentářů

Hledáte způsob, kam byste uložili vaše volné prostředky, aby neztrácely na hodnotě a zároveň se nechcete pouštět do nákupu akcií či kryptoměn? S minimální mírou rizika je můžete investovat do termínovaných vkladů či stavebního spoření. Rozumné výnosy nabízejí také firemní dluhopisy.

Termínované vklady

Za jednu z nejbezpečnějších investic jsou dlouhodobě považovány termínované vklady. „Vklady jsou ze zákona pojištěné až do výše vkladu 100 eur. Z hlediska výnosů se jedná o investici vhodnou zejména pro konzervativní investory, kteří nechtějí riskovat, ale zároveň nechtějí peníze nechat úplně ležet ladem na účtech,“ říká Roman Outrata ze společnosti Infin.

Úroky u termínovaných vkladů se u bank při pětiletém vkladu pohybují kolem jednoho procenta. U družstevních záložen je při stejném období úrok vyšší, kolem dvou procent. Je však počítat s počátečním vkladem ve formě poplatku družstvu, když se investor stává jeho členem.

Firemní dluhopisy

Výnosnější variantou pro ty, kteří si nechtějí peníze odkládat postupně po menších částkách, jsou firemní dluhopisy. Podobně jako u termínovaných vkladů se na ně celý obnos vkládá jednorázově, začít se dá i s desítkami tisíc korun. Samozřejmě ale platí, že čím vyšší je vložená částka, tím vyšší je závěrečné zhodnocení.

„Úrok u firemních dluhopisů se běžně pohybuje kolem dvou až čtyř procent, přičemž rizikovější investice slibují až desetiprocentní zhodnocení. Dluhopisy se dají pořídit buď napřímo, nebo prostřednictvím dluhopisových podílových fondů,,“ popisuje Roman Outrata.

Stavební spoření

Oblíbenou variantou bezpečných investic je také stavební spoření. Investory k němu přitahuje především státní příspěvek, který k úrokům dostávají navíc. „Celkové zhodnocení tedy tvoří jak úroková sazba, tak státní podpora, která činí až deset procent ročně. Současně je ale maximální roční příspěvek dva tisíce korun. Abychom dosáhli na plnou částku, je optimální naspořit za rok alespoň dvacet tisíc korun,“ vysvětluje Roman Outrata.

Zisk ze stavebního spoření lze využít na libovolné účely. Podmínkou ale je, že klient si vložené peníze smí vybrat až po šesti letech. V opačném případě může jednak očekávat pokutu za předčasné vypovězení smlouvy – vždy záleží na podmínkách dané spořitelny –, a také přijde o celý státní příspěvek.

Komerční sdělení