Dnes je 28. 11. 2022

Letos se zdvojnásobila spotřební daň u CNG. Podnikatelé ji mohou eliminovat slevou, kterou lze u některých CNG karet využívat

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Led 18th, 2018
0 komentářů
Podnikatelé mohou kompenzovat zdojnásobnění spotřební daně u CNG vyšší slevou

Stát od ledna navýšil spotřební daň u stlačeného zemního plynu (CNG) na dvojnásobek. Z původní 1 Kč/kg tak daň vzrostla na 2 Kč/kg. Ve srovnání s cenou a zdaněním tradičních ropných paliv však lze na CNG stále uspořit asi polovinu nákladů. Zdražení o korunu mohou navíc podnikatelé eliminovat vyšší 2korunovou slevou, kterou lze od listopadu u některých CNG karet využívat.

Sazba spotřební daně na CNG se zvyšuje na dvojnásobek

Do konce roku 2017 činila sazba spotřební daně na CNG 68,40 Kč/MWh spalného tepla, tedy zhruba 0,72 Kč/m3. Od 1. 1. 2018 se sazba zvyšuje na dvojnásobek, tudíž na asi 1,44 Kč/m3. Při porovnání se spotřebními daněmi u benzínu, kde zaplatíme státu za každý litr 12,84 Kč, a nafty, kde činí spotřební daň 10,95 Kč/l, se však stále jedná o výrazné daňové zvýhodnění. „Cena za litr tradičních paliv se v lednu pohybuje v průměru těsně pod 30 korunami u nafty a u Naturalu se blíží i 31 korunám. Naproti tomu metr krychlový CNG stojí v průměru mezi 17 a 18 korunami, takže potenciální úspora na palivu se s CNG jen mírně vzdálila od obvyklých 50 %,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám kromě tankovacích karet poskytuje i karty na nákup CNG.

Míra zdanění pohonných hmot meziročně vzrostla. Z každého litru nafty státu zaplatíme 15,90 Kč
České firmy využívají CNG stále více. Náklady na pohonné hmoty mohou být i poloviční

Pro podnikatelé mají CNG pohony větší výhody

Výhody CNG pohonu více pocítí podnikatelé. Kromě toho, že sazba silniční daně je pro vozy s největší povolenou hmotností do 12 tun nulová, s využitím karet pro odběr CNG lze čerpat slevu na každý kilogram paliva. Vyjádříme-li aktuální zvýšení spotřební daně u CNG v přepočtu na běžně uváděné kilogramy, od ledna 2018 si za kilogram CNG připlatíme nově 2 Kč namísto loňské 1 Kč. O stejnou částku si však lze kilogram CNG zlevnit. „V loňském roce výrazně vzrostly odběry CNG prostřednictvím námi poskytovaných CNG karet. Díky tomu bylo možné v listopadu zdvojnásobit slevu jejich držitelům na 2 koruny z každého kilogramu,“ dodává Damir Duraković.