Dnes je 7. 12. 2022

Prodej vozů na CNG každoročně narůstá: Společnost E.ON rozšiřuje síť plnicích stanic

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Lis 9th, 2017
0 komentářů
Zájem o vozy na CNG v Česku roste. Společnost E.ON rozšiřuje síť plnicích stanic

Prodej vozů na CNG každoročně narůstá. V roce 2015 jich v Česku bylo registrovaných dvanáct tisíc, ve třetím kvartálu 2017 již přes osmnáct tisíc. Průběžně se také rozšiřuje síť plnicích stanic, na čemž mají velký podíl energetické společnosti. Například E.ON v nejbližších týdnech chystá otevřít nové plničky třeba v Teplicích, Blansku nebo Toužimi.

Stabilní cena CNG vozů

Prodejci vozidel očekávají stále rostoucí zájem o vozy na alternativní paliva, jako je například CNG. „Přestože stoupá zájem o užitková vozidla na CNG, jejich cena je relativně stabilní. Vzhledem k roku 2016 narostla pouze o jedno procento. Nejprodávanějšími modely v naší distribuci jsou Fiat Dobló, Fiorino nebo Ducato,“ vysvětluje Michal Bílek ze společnosti Auto Future. Pokud jde o trh CNG vozů celkově, v prodejích suverénně vede Škoda Octavia.

Nové modely

S nejnovějšími modely vozů na CNG přišel koncern Volkswagen. Do portfolia CNG modelů přibylo například nové Polo a Seat Ibiza. Automobilka Audi rozšiřuje nabídku g-tron o modely A4 Avant a A5 Sportback. Značka prezentuje, že jde o nejširší nabídku aut na CNG v prémiové třídě. Se stlačeným zemním plynem cílí automobilky zejména na firmy. Zájem o nákup vozů s pohonem na CNG podporují též poskytovatelé energií, kteří se snaží nabídnout svým zákazníkům výhodnější podmínky pro pořízení takového auta.

Síť plnicích stanic

S rostoucím počtem automobilů na stlačený zemní plyn (CNG) rostou i nároky na síť plnicích stanic. Ty jsou již nyní dostupné napříč celou republikou, infrastruktura se však vzhledem k poptávce přirozeně stále rozrůstá. Česká republika se v počtu plnicích stanic snaží vyrovnat ostatním evropským státům, přičemž největší zastoupení plniček má v Evropě Itálie a sousední Německo.

Češi mají CNG vozy ve stále větší oblibě. Prodej CNG paliva meziročně vzrostl o 36 %
E.ON má 35 nových Octavií na zemní plyn, svým zákazníkům nabízí slevy na CNG vozy

„V Česku stále sledujeme zvyšující se počet vozů na CNG. V roce 2015 zde bylo 12 000 registrovaných vozů, za třetí kvartál roku 2017 je těchto vozů už 18 110,“ komentuje Michal Novotný, manažer CNG ze společnosti E.ON, která dlouhodobě pracuje na rozšiřování sítě plnicích stanic. V ČR provozuje 19 veřejných a 1 neveřejnou plničku a aktuálně staví další veřejnosti přístupné stanice. „V nejbližších týdnech chystáme otevření čtyř nových plnicích stanic, a to v Pelhřimově, Toužimi, Blansku a Teplicích,“ dodává Novotný. V Teplicích bude plnička otevřena v těsné blízkosti čerpací stanice Tank ONO, v Blansku u OMV, v Toužimi u stanice Shell a v Pelhřimově u areálu Agrostroj Pelhřimov.