Dnes je 25. 07. 2024

České firmy využívají CNG stále více. Náklady na pohonné hmoty mohou být i poloviční

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Lis 21st, 2017
0 komentářů
České firmy využívají CNG stále více. Náklady na pohonné hmoty mohou být i poloviční

Česko zaostává ve využití alternativních pohonů u firemních vozů. Výjimkou je však stlačený zemní plyn (CNG), kde naopak dominuje. Vyplývá to z průzkumu Corporate Vehicle Observatory (CVO), podle něhož jsou auta na CNG součástí 6 % autoparků českých firem. Podle odborníků roste spotřeba CNG i počet plnicích stanic, kterých už je v Česku 165. CNG pohon je u firem stále oblíbenější, protože díky němu mohou srazit náklady na pohonné hmoty až na polovinu ve srovnání s benzínovým motorem.

CNG vozy jsou u českých firem stále více oblíbené

Česká republika ve srovnání se zbytkem Evropy výrazně zaostává ve využívání alternativních pohonů ve firemních vozových parcích. Až na CNG jsou všechny tyto pohony zastoupeny v našich autoparcích mnohem méně než v jiných zemích. Ukazují to výsledky letošního průzkumu Corporate Vehicle Observatory (CVO), který si nechává každoročně zpracovat společnost Arval napříč velkými i malými evropskými firmami z různých výrobních odvětví. „Nejvýraznější rozdíl lze sledovat v elektromobilech, které jsou součástí 9 % evropských autoparků a o jejich nákupu přemýšlí 21 % oslovených manažerů. V Česku naproti tomu firemní fleety s elektromobilem netvoří z celku ani 1 %,“ uvádí Tomáš Kadeřábek, Account Team Leader ARVAL CZ. Podobně neslavně jsou na tom v Česku i plug-in hybridy a ani klasické hybridní automobily čeští manažeři téměř nevyužívají. Zcela opačná je však situace u vozidel na CNG. Podle průzkumu CVO jsou auta na stlačený zemní plyn u českých firem součástí 6 % autoparků a dalších 8 % zvažuje jejich pořízení. „V kategorii velkých společností má auta na CNG dokonce 16 % z nich a dalších 19 % o tomto palivu uvažuje,“ dodává Tomáš Kadeřábek s tím, že v ostatních sledovaných zemích výzkum zjistil přítomnost CNG pohonu jen ve 3 % autoparků a záměr si ho pořídit vyslovilo 7 % dotazovaných.

Prodej vozů na CNG každoročně narůstá: Společnost E.ON rozšiřuje síť plnicích stanic
Alternativním pohonům vévodí CNG, ubylo dieselů. Kam bude směřovat další vývoj?

Podle Českého plynárenského svazu (ČPS) lze vysledovat, že povědomí o výhodách CNG ve firmách se zvyšuje, čímž roste i obliba těchto aut a jejich počet. Česká republika patří s vozovým parkem o počtu zhruba 19 tisíc CNG aut a s rostoucí sítí veřejných plnicích stanic, kterých je v současnosti již 165, k zemím, kde se dlouhodobě rozvíjí ekologická doprava. „ČPS sleduje průměrný meziroční růst spotřeby CNG v ČR dlouhodobě. V letech 2004 až 2016 se pohyboval okolo 30 %. Data, jež máme k dispozici, naznačují, že růst počtu CNG vozidel i plnicích stanic pokračuje neustále. I v roce 2017 tak můžeme očekávat další růst spotřeby CNG,“ uvedl Český plynárenský svaz. Zájem firem o využití CNG ve svých flotilách potvrzuje i Petr Hrubý, manažer CNG u společnosti E.ON. „U domácností je CNG zastoupeno v mnohem menší míře. Odběry firemních zákazníků totiž činí přibližně 85 procent našich prodejů,“ uvedl Petr Hrubý. Podle něj je však třeba si uvědomit, že sekundární trh s CNG vozy se tu stále ještě tvoří a lidé nekupují vždy nové vozy, jako je tomu u firem. „S nově vydanými CNG kartami lze v posledních měsících pozorovat, že se počet domácností mezi našimi zákazníky zvyšuje,“ dodává Petr Hrubý.

Při využití CNG je úspora zřejmá

Úspora při využití CNG je zřejmá. Cena stlačeného zemního plynu se stabilně pohybuje někde mezi 24 a 25 Kč za kg, respektive mezi 17 a 18 Kč za m3. Pro porovnání nákladů je třeba použít cenu za metr krychlový, protože ten z energetického hlediska odpovídá litru benzínu, jehož průměrná cena se v současnosti opět přehoupla přes 30 Kč/l. Firmy přitom využívají ještě zajímavější úsporu. „Podnikatelům a firmám umožňujeme odběr CNG se slevou 2 Kč za kilogram bez závazků k minimálním odběrům. Cena za metr krychlový se tak blíží až k 15 korunám, díky čemuž lze s CNG vozidlem jezdit takřka za poloviční cenu ve srovnání s benzínovým vozem,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, a rovněž potvrzuje zvyšující se spotřebu CNG u firem. „Podnikatelé a firmy využívající námi poskytované CNG karty odebírají měsíčně již 10 000 kg CNG. To aktuálně představuje čtyřnásobný meziroční růst, přičemž odběry se nadále trvale zvyšují,“ dodává Damir Duraković.