Účetní už nemusí pracovat na píchačky. Práce na volné noze znamená svobodu v čase i prostoru
Téměř třetina účetních se ve svém zaměstnání cítí nespokojena. Vyplývá to z letošního průzkumu personální společnost Devire. Důvodem je podle respondentů trvalé pracovní vytížení i neodpovídající finanční ohodnocení. Cestou z krize by pro kvalitní účetní mohla být práce na volné noze, při níž by pracovali podle vlastních časových preferencí. K takovému kroku se ale každým rokem odhodlá míň a míň lidí.
Až 64 procent účetních není šťastných ve své práci, ukazují to data personální společnosti Devire, která na začátku tohoto roku uskutečnila průzkum mezi třemi stovkami respondentů. Největší nespokojenost mezi nimi panovala s výší mzdy – takto se vyjádřilo 39 procent dotazovaných. O čtyři procenta účetních méně si stěžovalo na přílišné pracovní vytížení.
Možností, jak vysednout z kolotoče nízkých výplatních pásek či velkého množství uzávěrek, není na poli účetnictví mnoho. Mezi tu nejčastější patří opuštění zaměstnaneckého poměru a vykonávání profese na živnostenský list. Takové rozhodnutí ale v Česku udělá každým rokem méně lidí. V roce 2021 evidovala databáze Albertina, která mapuje všechny podnikatelské subjekty v České republice, pouze 596 nově vzniklých samostatných účetních, meziročně se tak jednalo zhruba o dvojnásobný pokles.
Nepřepálit začátek
Největší překážkou všech účetních, kteří přemýšlejí o osamostatnění, je podle odborníků velká míra strachu a nejistoty, jestli seženou zákazníky. „Mohou začít v malém, nemusí nutně opouštět své aktuální zaměstnání. Pokud si nejsou jistí, že dokáží oslovit dostatečné množství zákazníků, mohou začít po večerech v malém objemu. Až budou mít klientů dost, pak je ten správný čas obout se do živnosti naplno,“ radí Jan Štacha vedoucí oddělení společnosti Seyfor, která vyvíjí cloudový účetní software Evala.
Štacha upozorňuje, že v důsledku této obavy se začínající OSVČ snaží tlačit cenu za své služby co nejníže, což je podle něj chybou. „Počáteční přetížení ve snaze vyjít všem svým zákazníkům vstříc často eskaluje k větším problémům. Lidem pak hrozí potenciální sklouznutí k workoholismu a případné vyhoření,“ vysvětluje. Někdy zájemce o práci na volné noze odradí taky nutnost budovat vlastní značku nebo se propagovat, což může vyžadovat určitou dávku marketingových dovedností, času, ale hlavně finančních prostředků.
Účetní jako živnostník? Ideální kombinace
Pokud účetní překonají počáteční překážky a úskalí, odměnou jim je celá škála benefitů, která ze spojení účetního a živnostníka plyne. „Například konec práce na píchačky, a naopak možnost práce z domu. S moderním účetním systémem, který patří do 21. století, může být účetní nezávislý z hlediska času i prostoru,“ popisuje Štacha. Práci jim totiž mohou výrazně usnadnit tzv. cloudová řešení, která umožňují práci vzdáleně, a to z jakéhokoliv počítače s připojením k internetu.
Díky těmto službám a současné legislativě, která již umožňuje práci pouze s digitálními doklady tak účetní na volné noze nepotřebují nic než počítač s připojením k internetu a mohou se z nich stát třeba digitální nomádi, což je lákavá varianta zejména pro mladé lidi, kterým tak práce nemusí bránit v cestování. „Od začátku by měli myslet na work-life balance, nesnažit se všem vyjít za každou cenu vstříc a chránit si svůj volný čas. Nebát se nacenit svou práci důstojně. Kvalitních účetních moc není a ve skutečnosti jich ubývá,“ uzavírá Štacha.