Dnes je 29. 05. 2024

Proč je typ rodinného podnikání tak úspěšný?

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Bře 21st, 2018
0 komentářů
Proč je typ rodinného podnikání tak úspěšný?

Rodinné firmy se v byznysu těší zvláštnímu postavení. Často se s nimi pojí silné příběhy, dlouhá historie, jsou nositelkami tradice. Rodinnému podnikání v současné době pomáhá i trend nakupování u alternativních výrobců, lokálních producentů a hledání opravdové kvality. Proč jsou rodinné firmy obecně mnohdy úspěšnější než ty klasické?

Rok 2018 byl v České republice Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vyhlášen Rokem rodinného podnikání. I to je důkazem, že rodinným firmám se v poslední době výrazně daří. Skvělou kondici českých rodinných firem v roce 2017 potvrzují i průzkumy. Například výsledky výročního průzkumu AMSP ČR realizovaného mezi 400 rodinnými firmami různých oborů ukázaly, že celá polovina těchto podniků očekává další růst a pouhé 1 % se obává poklesu tržeb. Dle studie Evropský barometr rodinných firem pak v roce 2017 zvýšilo obrat 83 % rodinných podniků (oproti 53 % z roku 2016) a 69 % jich zvýšilo počet zaměstnanců (oproti loňským 53 %).

Rodinné podniky se těší vysoké důvěře

Úspěšnost rodinných podniků pak ilustrují i studie ze zahraničí. Kupříkladu dle průzkumu švýcarské finanční společnosti Credit Suisse, který byl proveden dokonce v roce 2012, kdy svět zažíval hospodářský pokles, vykázaly rodinné firmy vyšší výnosy než ostatní podniky. Rodinné podniky se též těší větší důvěře veřejnosti – dle studie Edelman Trust Barometer z roku 2016 věří tomuto typu firmy 66 % lidí. Pro srovnání, veřejné společnosti důvěřuje 52 % dotázaných a státním firmám pak 46 %.

5 tipů, jak vybírat obchodní partnery: Najděte někoho, kdo doplní vaše zkušenosti nebo někoho, kdo bude sdílet vašeho podnikatelského ducha

Symbióza generací

Proč jsou tedy rodinné firmy tak úspěšné a proč je spotřebitelé vnímají tak pozitivně? Jedním z klíčových prvků jejich úspěchu bývá samozřejmě tradice. Mnoho zákazníků si potrpí na časem prověřený produkt vystavený na zkušenostech několika generací. Co je ovšem neméně důležité, rodinné podniky jsou obecně dobré v tom skloubit tradici s inovacemi. „Tento fakt vychází z přirozené hierarchie, jež se přenáší z rodiny na firmu. Tím, že v podniku působí i několik generací naráz, tu funguje výborná symbióza: starší generace, která obvykle stojí na nejvyšším postu, je strážcem tradice a zdrojem letitých zkušeností, zatímco mladší členové – budoucí dědicové podniku – přinášejí moderní podněty a trendy. A protože se počítá s tím, že tato mladší generace jednou firmu převezme, je jejich nápadům skutečně věnována pozornost,“ vysvětluje Jiří Jemelka, spoluzakladatel sdružení křesťanských podnikatelů KOMPAS.

Jak zvládnout rodinný rozpočet a mít příjmy a výdaje pod kontrolou?

Rodinné firmy hledí do budoucna

Pro rodinné podniky je rovněž typické zaměření na budoucnost. Šéfové těchto společností cítí, že jsou povinni dobře se o firmu postarat a předat ji svým dětem či vnoučatům ve výborné kondici. „Majitelé rodinných firem silně ctí tento závazek vůči budoucím generacím. Běžné je pro ně i to, že se necítí být ani tak majiteli a vládci podniku, jako spíš jeho správci. Postarat se o něj co nejlépe a pak jej předat dál je tak pro ně otázkou osobní hrdosti,“ dodává Jiří Jemelka. Majitelé rodinných firem rovněž mohou těžit z dlouholetých zkušeností se svou firmou. Většina z nich začínala v podniku již v mladém věku a postupně tak mohli nastřádat desítky let praktických zkušeností. Znají svou firmu doslova od A do Z a stejně tak i obor, v němž podniká. Tyto znalosti jim pak pomáhají například i v investicích do inovací či rozšiřování portfolia.

5 tipů pro správné fungování rodinného podniku