Dnes je 25. 06. 2024

5 tipů, jak vybírat obchodní partnery: Najděte někoho, kdo doplní vaše zkušenosti nebo někoho, kdo bude sdílet vašeho podnikatelského ducha

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Lis 13th, 2017
0 komentářů
5 tipů: Jak vybírat obchodní partnery? Ověřte si, zda mají v pořádku svůj osobní život a jsou finančně stabilní

Mnoho známých společností bylo založeno dvojicemi, ale zároveň více než 65 % podniků s vysokým potenciálem selhalo v důsledku konfliktu mezi obchodními partnery či spoluzakladateli. Nejúspěšnější týmy tvoří lidé, kteří si s sebou nesou již nějakou spolupráci z minulosti. Větší šanci na úspěch pak mají partneři, které pojí shodné ambice a ctí podobnou etiku. Podle čeho dalšího tedy vybírat partnera pro svůj byznys?

  1. Najděte partnera, který sdílí vaše hodnoty a podnikatelského ducha

Ze všech věcí, jež hledáte u obchodního partnera, je nejdůležitější shoda ve sdílených hodnotách a společná budoucí vize. V takových případech přistupují obě strany k firmě se stejným nadšením a odhodláním. Když jsou partnerské hodnoty v souladu, existuje vysoká pravděpodobnost, že bude úspěšné i podnikání. „V obchodním partnerství budete muset být schopni efektivně komunikovat, abyste mohli rozhodovat, stanovovat si cíle a posouvat vaše podnikání kupředu. Partnerství nemůže nikdy fungovat, pokud se budete snažit spolupracovat s někým, kdo je bojovný, v opozici s vašimi názory a nesdílí stejný pohled na svět, a především na podnikání,“ říká Jiří Jemelka, spoluzakladatel sdružení křesťanských podnikatelů KOMPAS. Pokud si nerozumíte, je lepší společníka raději nemít, než mít špatný obchodní vztah, který může podnikání potopit.

  1. Spolupráci zakládejte na vzájemné důvěře a úctě

Zapojujte se do partnerství pouze s někým, komu můžete důvěřovat. Hledejte takové kolegy, kteří oceňují poctivost a uplatňují dobrou osobní i obchodní morálku. Špatně vybrané obchodní partnerství může skončit krádeží nápadů, klientů nebo celé společnosti. Současně byste nikdy neměli spolupracovat s někým, koho nerespektujete. Hlavním cílem při vytváření partnerství je dosáhnout úspěchu jako tým. Proto vždy chtějte spolupracovat s někým, kdo vám prokazuje úctu jako člověk, partner i obchodní profesionál.

  1. Pracujte s lidmi, kteří mají v pořádku svůj osobní život

Pokud má váš partner vážné problémy ve svém osobním životě, může je snadno přenášet do společného podnikání. Je sice úctyhodné být ochotný dát někomu šanci, ale provozování podniku stojí mnoho času a současně spotřebuje hodně energie. Soulad mezi osobním životem a podnikáním je tedy klíčový. „Je potřeba udržovat rovnováhu mezi časem stráveným prací a rodinným životem. Stabilní rodinné zázemí by mělo fungovat jako opora podnikatele. Ve chvíli, kdy se obchodní partner bude zabývat jednou osobní krizí za druhou, může se stát, že váhu celého podnikání ponesete nakonec sami,“ říká Jemelka. Také podnikání s členy rodiny je velmi náročná disciplína, a ačkoliv existuje řada úspěšných rodinných podniků, je potřeba tento krok pečlivě promyslet a zvážit všechna potenciální rizika.

Tipy pro firmy: Čím udělat radost svým zaměstnancům a obchodním partnerům pod stromeček? Ekologické dary jsou hit
5 tipů, jak na efektivní networking – ať už hledáte obchodní partnery, či přátele

  1. Najděte někoho, kdo doplní vaše dovednosti i zkušenosti

Dobrý obchodní společník by měl mít dovednosti, jež podporují a doplňují ty vaše. Žádný člověk není mistr ve všem, proto se ujistěte, že silné stránky vás a vašeho obchodního partnera jsou v různých oblastech. Máte-li skvělé interpersonální dovednosti, ale hůře se orientujete v oblasti podnikového financování, najděte někoho, kdo rozumí účetnictví. Čím více dovedností budete dohromady přinášet, tím jednodušší pak růst vašeho podnikání bude. Velmi cenný pro podnikání bude současně partner se silnou obchodní sítí, který tímto může zvýšit hodnotu vaší firmy a zlepšit šance na dosažení dlouhodobého úspěchu.

  1. Nebojte se prověřit partnerovu finanční stabilitu

Peníze jsou vždy jedním z hlavních zdrojů možného konfliktu. Kontrola solventnosti však není nic, za co by se podnikatelé měli stydět. Proto se nebojte prověřit si svého potenciálního partnera v obchodním i insolvenčním rejstříku, jedná se o běžnou praxi. Peníze a dovednost řízení času jsou pro podnikatele klíčové. Proto někdo, kdo v minulosti špatně spravoval své osobní nebo podnikové finance, nejspíš nebude mít dovednosti či disciplínu k tomu, aby fungoval dobře v obchodním partnerství.