Dnes je 1. 03. 2024

Chladné podzimní počasí přináší bolestivější menstruaci, pomoci mohou ořechy nebo červený jetel

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Říj 13th, 2017
0 komentářů
Podzim přináší delší a bolestivější menstruaci, pomoci může červený jetel nebo ořechy

Známá podzimní deprese se projevuje u mužů i žen. Chladné a sychravé podzimní počasí spolu s úbytkem světla však mívá neblahý dopad především na ženské zdraví. Zkracující se dny a podzimní nenálada se na ženách nejvíce podepisuje v době menstruace. Ta se může jevit jako delší a bolestivější, dokonce může být v důsledku psychické nepohody také méně pravidelná. Při bolestech je nápomocný červený jetel, při vyčerpání zase ořechy. Důležitý je zvýšený příjem vitamínu B a dostatek hořčíku.

S podrážděností a únavou si poradí ořechy

Za nedostatek energie může úbytek denního světla. Menší přísun slunečního svitu způsobuje, že nám ubývají zásoby vitamínu D, bez něhož býváme unavení, bez síly a též bez nálady. Na podzim bychom proto měli využít každý slunečný den k procházkám, půlhodina denně postačí. Nedostatek déčka lze částečně kompenzovat i stravou, pomůže konzumace ryb, vajíček a mléčných výrobků.

Kromě vitamínu D jsou zejména pro menstruující ženy důležité vitamíny skupiny B, které pomáhají ulevit od nepříjemných projevů premenstruačního syndromu, především od únavy či vyčerpání. Vitamín B6 pomáhá regulovat hormonální aktivitu během menstruace a spolu s vitamíny B2 a B12 přispívá k psychické pohodě. Kvalitním zdrojem béček jsou ořechy, ideální jsou kešu nebo pekanové oříšky. Ořechy kromě řady vitamínů z řady B obsahují i hořčík, který napomáhá našemu tělu v obraně proti stresu. Dostatek hořčíku navíc výrazně snižuje nervozitu a podrážděnost.

Červený jetel pomáhá v boji s nepravidelností

Psychická nerovnováha může mít za následek nepravidelnou nebo velmi bolestivou menstruaci. V tomto případě je potřeba optimalizovat hladinu hormonů, s čímž může pomoci červený jetel. Ten díky vysokému obsahu fytoestrogenů napomáhá k úpravě nepravidelnosti cyklu a pomáhá ke zlepšení psychické pohody. „Květy červeného jetele jsou bohaté na flavonoidy, fenoly, silice, vitamíny C a E a především fytoestrogeny, pro něž je tato rostlina nejvíce ceněná. Ty díky své podobnosti s ženskými hormony estrogeny pomáhají harmonizovat hormonální soustavu u žen, příznivě působí při křečích a napomáhají srovnávat měsíční krvácení. Mohou také pomoci stabilizovat výkyvy nálad a zlepšit pleť,“ vysvětluje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která ženám s problematickou menstruací nabízí doplněk stravy Sarapis Mensis s obsahem extraktu z červeného jetele. Červený jetel může mít pozitivní vliv rovněž na bolestivá a přecitlivělá prsa, což někdy menstruaci doprovází.

5 tipů, jak předcházet chronické únavě: Pomůže očista střev a jater i posílení hormonální rovnováhy
S opary i záněty močových cest si poradí včelí produkty. Tlumí také příznaky menopauzy

Pozor na kofein a cukr, nepříjemné stavy zhoršují

Jako hůře zvládnutelný se ženám v tomto období může zdát i premenstruační syndrom. Podzimní chmury svádí sáhnout po čokoládě či tučném a nezdravém jídle. Pravdou však je, že jídla z cukru a bílé mouky paradoxně příznaky ještě zhoršují. Navíc mají negativní vliv na kvalitu pleti, což může ženě zkazit náladu ještě více. V případě záchvatů chuti na sladké je lepší dopřát si čerstvé ovoce. Zejména bobulovité druhy ovoce, jako borůvky, ostružiny nebo maliny, jsou bohaté na antioxidanty, které přispívají ke zmírnění křečí v podbřišku. Vhodné je i sušené ovoce, například sušené brusinky, meruňky, datle a fíky, jež je bohaté na minerální látky. Omezte naopak kávové a kolové nápoje, ty mohou bolest znásobit. Před menstruací je raději nahraďte bylinkovými čaji. Třeba meduňkovým nebo třezalkovým, ty zmírňují křeče, působí proti depresím a mají zklidňující účinek.