Odliv mozků v Česku zpomalil, krize jej může zase rozjet. Firmy mladým vědcům nabízejí osobní přístup i kvalitní bydlení
Fenomén „brain drain“, tedy odliv nadějných mladých odborníků do zahraničí, dle expertů po desítkách let konečně zpomaluje. Post-pandemická doba a ekonomická krize jej však opět může posílit. Firmy by tak i nadále měly upírat pozornost na to, jak si zejména mladé talentované vědecké pracovníky udržet. Receptem může být nabídka finanční podpory, bydlení, firemní školky, ale třeba i podpora mimopracovních aktivit. A důležité je nezapomínat ani na výchovu jejich nástupců.
Věda a výzkum má zásadní význam pro rozvoj státních ekonomik. V roce 2020 dosáhly v Česku výdaje na oblast vývoje a výzkumu rekordní výše 113,4 miliardy, tempo jejich růstu však oproti předcházejícím letům výrazně zpomalilo a téměř se zastavil nárůst počtu pracovníků v této oblasti. Podle expertů však naštěstí po několika desítkách let zpomaluje fenomén „brain drain“, česky „odliv mozků“, tedy jev, kdy nadějní mladí vědci z České republiky často odcházejí do zahraničí za lepšími pracovními podmínkami.
„Firmy zabývající se vědou a technologiemi ale i tak nesmějí polevit a dál podporu svých vědců prohlubovat. Vědci a odborníci tvoří naši budoucnost, proto je nejen nesmírně důležité mladé nadané vědce udržet v zemi, ale také si pečlivě vychovávat jejich nástupce v dalších generacích. Nyní v náročných post-pandemických časech a v době energetické krize, která může přerůst i v krizi ekonomickou, je obzvlášť důležité udržet si cenný lidský kapitál,“ podotýká Zuzana Bubnová, výkonná ředitelka české biotechnologické firmy Contipro, která se již 30 let věnuje výzkumu a vývoji medicínských produktů a léčivých látek, zejména na bázi kyseliny hyaluronové.
Vzdělávací programy ukazují už středoškolákům, že věda je zábava
Contipro zaměstnává více než sto vědeckých pracovníků z různých oborů, současně je velmi aktivní v projektech, které pomáhají nadchnout pro vědu mladou krev a udržet ji v zemi. Cílí přitom především na středoškoláky v regionu svého působení, tedy v Pardubickém kraji a jeho bližším okolí. Stěžejním počinem v tomto ohledu bylo spuštění vzdělávacího programu FYBICH. Dnes tak s Contiprem spolupracují nejen čtyři gymnázia v nejbližším okolí sídla firmy v Dolní Dobrouči, ale také školy z Pardubic či Olomouce a vědecké osobnosti z celé republiky. Firmě se studenty podařilo zaujmout do takové míry, že do malé obce jezdí pravidelně na sobotní odborné semináře.
„Mladé generaci ukazujeme, že věda je zajímavá a má budoucnost. Vidí i to, že je firma nová, prostředí hezké, pracují tu nadšení mladí lidé, že věda dává možnost cestovat, poznat svět, pracovat na něčem novém,“ dodává Bubnová. Společnost ovšem nezapomíná ani na vysokoškoláky. Pro ně připravila program pod názvem INSTITUT, díky němuž se už během svého studia aktivně zapojí do řešení reálných vědeckých projektů.
Skvělé místo pro rodinný život mladých vědců i možnost profesního růstu
Proč se ale vlastně firma se světovým renomé rozhodla zůstat právě v menší obci na Orlickoústecku? Důvodem byla mimo jiné touha poskytnout mladým vědeckým pracovníkům skvělé prostředí pro rodinný život. „Dlouhodobě zastáváme filozofii, že velká města nejsou pupek světa. Ve velkých městech mladí lidé obvykle studují, ale jakmile založí rodinu, často se začnou poohlížet po klidnějším životě v menším městě nebo na venkově,“ vysvětluje Zuzana Bubnová. V malé obci tak Contipro během let vybudovalo vlastní výzkumné a vývojové centrum, které se rozprostírá na téměř 4 000 m2 a láká ty největší špičky v oboru.
I přesto se jí podařilo udržet si atmosféru menší firmy s osobním přístupem. „Oceňuji, že ve firmě máme v kolektivu dobré vztahy, a to mezi nejbližšími spolupracovníky i s vedením. I přes rostoucí velikost firmy se tu stále udržuje osobní přístup. Také se mi líbí, že Contipro umožňuje hlavně mladým výzkumníkům relativně rychlý profesní růst v porovnání například s univerzitami,“ říká výzkumnice Iva Dolečková, která v Contipru pracuje jako vedoucí vývoje kosmetických surovin.
„Firemní“ byty, školka, škola i podpora dobrovolnických aktivit
To, zda zaměstnanci v regionu zůstanou, je často rovněž otázkou financí. V Contipru proto zaměstnance motivují hned několika nástroji. „Předně je to finanční pomoc, konkrétně zvýhodněné půjčky, které jsou hojně využívány právě mezi mladými zaměstnanci, například na úpravu bydlení nebo složení jistiny za byt,“ popisuje Bubnová.
Ve svých dalších „benefitech“ jde firma v osvědčených stopách baťovského podnikání. Svým zaměstnancům například nabízí bydlení ve vlastní menší rezidenční zóně v Žamberku s byty o rozloze od 90 do 120 m2 se zahradou i dětským hřištěm. Zaměstnanci mají k dispozici také menší byty či sdílené bydlení pro stážisty nebo „trainees“. Nejen pro zaměstnance, ale i veřejnost vybudovalo Contipro také školku a základní školu Erudio, obě dotované z financí společnosti.