Dnes je 1. 03. 2024

Obrat na 1,62 miliardy korun zvýšilo Družstvo CBA

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Bře 30th, 2018
0 komentářů
Družstvo CBA zvýšilo obrat o 15 procent

Obrat maloobchodního Družstva CBA dosáhl v loňském roce 1,62 miliardy korun, meziročně se tak zvýšil o 15 procent. Při započítání obratu velkoobchodu CBA Nuget, který v roce 2017 činil při desetiprocentním nárůstu 1,4 miliardy korun, zaznamenalo Družstvo CBA poprvé v historii celkový obrat více než 3 miliardy korun.

Změny v nákupním chování Čechů

Podle předsedy družstva Romana Mazáka jsou jednou z hlavních příčin rostoucího obratu změny v nákupním chování Čechů. „V současné době lze pozorovat, že lidé se pomalu vracejí do malých prodejen. Oceňují rychlost nákupu, kvalitu sortimentu a nižší ceny než v případě velkých řetězců, což potvrdil také náš nedávný průzkum. Podobný trend je přitom vidět i v prvních měsících letošního roku, v budoucnu tedy čekáme další nárůst obratu.“

Postupné přibývání prodejen

Jedním z důvodů postupného růstu obratu je i postupné přibývání prodejen. Zatímco na konci roku 2016 jich maloobchodní síť evidovala 944, letos jich je už 968. „Snažíme se být v tomto ohledu efektivnější. Od malých neekonomických prodejen své aktivity pomalu přesouváme do větších a ekonomicky silnějších, které k nám v poslední době přicházejí. U nich obrat v loňském roce stoupl zhruba o 30 procent. Věříme, že hranici jednoho tisíce prodejen bychom mohli překročit v příštím roce,“ sdělil Mazák.

Proti velkým řetězcům společně. Družstvo CBA pomáhá dalším malým prodejnám potravin s jejich modernizací

Průmyslové zboží

V letošním roce Družstvo CBA plánuje jako jediný subjekt ve svém oboru zařadit do svého sortimentu i průmyslové zboží. Spojilo se proto se slovenskou franšízou Kinekus. „V květnu plánujeme otevření první průmyslové prodejny v Šumperku, na kterou postupně navážeme i e-shop s průmyslovým zbožím. V následujících letech pak plánujeme i větší propojení jednotlivých druhů sortimentu, aby bylo možné pořídit si v libovolné prodejně CBA i průmyslové zboží a naopak,“ nastínil budoucí plány Mazák.

Skladová hala

Mezi další investice družstva v posledních měsících patřila také dostavba skladové haly v Šumperku, stavba vlastního autoservisu a také obměna vozového parku. Družstvo pro vylepšení logisticky provozu pořídilo více než 20 nových nákladních vozů, v letošním roce by pak mělo navázat nákupem nových osobních automobilů.

Družstvo CBA chce, aby stát řešil otázku stravenek. Poukazuje na systém provizí