Dnes je 26. 05. 2024

Není dobré vsázet vše na jednu kartu. Své investiční portfolio raději diverzifikujte

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Říj 4th, 2021
0 komentářů
Koupili jste nemovitost a došly vám finance? Zpětné refinancování umožní vzít si úvěr i „později“

Máte volné finance a uvažujete nad tím, jak je zhodnotit, nebo je alespoň ochránit před dopady stále se zvyšující inflace? V současné době si mohou investoři vybrat z velké škály produktů, a to podle toho, co jim nejvíce vyhovuje – od cenných papírů přes různé typy spoření až po alternativy, mezi které patří například kryptoměny. Profesionálové však upozorňují na to, že by investoři měli své portfolio v každém případě diverzifikovat a nikdy by neměli vsázet vše na jednu kartu. Právě tento přístup totiž může ochránit investované finance.

Diverzifikace portfolia je podle Romana Outraty ze společnosti High Corporation Invest základním pravidlem každého začínajícího investora. „Podstatné je mít investiční portfolio rozložené tak, aby případná krize měla co nejmenší dopad na celkovou výnosnost všech investic dohromady. Některé jeho části, například akcie, tak mohou v průběhu času klesnout. Naopak jiné investice, jako jsou nemovitosti, si však zachovávají svou hodnotu a budou tak stále vydělávat,“ vysvětluje Roman Outrata.

 

 

 

 

 

 

 

Základní diverzifikace portfolia spočívá v investování do různých druhů aktiv. To znamená, že část investic tak bude mít investor například v akciích, část v termínovaných vkladech a dluhopisech a část v nemovitostech. „Současně je velmi důležité diverzifikovat také v rámci vybraných tříd. V žádném případě tak není rozumné vkládat naspořené finance do akcií jedné firmy. Je naopak vhodné mít v portfoliu akce různých firem. To stejné platí také v případě firemních dluhopisů a dalších aktiv,“ popisuje Roman Outrata.  

Jaký je správný poměr aktiv?

Akcie a dluhopisy patří mezi nejčastější druhy aktiv, do kterých se investuje. Poměrně zajímavé výnosy, a to kolem dvou až čtyř procent, nabízejí v současné době zejména firemní dluhopisy. Ty rizikovější dokonce kolem deseti procent. Tato dvě aktiva, tedy akcie a dluhopisy, velmi často tvoří velkou část celého portfolia. Své místo v něm však mají také další aktiva.

„Z hlediska jistoty jsou nejlepší možností termínované vklady, jejich úrok se však pohybuje maximálně kolem dvou procent. Tento typ investic je vhodný spíše pro konzervativce, kteří se obávají velkého rizika ze ztráty celého portfolia. Mezi dlouhodobě oblíbené patří investice do nemovitostí. Jejich počáteční investice je však vysoká. Výhodou je, že stabilní výnos je možné získat také prostřednictvím různých nemovitostních fondů, kdy není podmínkou nemovitost reálně kupovat,“ vysvětluje Roman Outrata.

Jako další typ investice, který nabízí jistotu, se dlouhodobě považují také cenné kovy, jako je zlato, stříbro nebo patina. Tyto kovy jsou z dlouhodobého hlediska považované za uchovatele hodnoty než jako zdroj přímých zisků. Mnozí investoři tak mají zejména ve zlatě dlouhodobě uloženou část svých finančních prostředků.

Kryptoměny jsou vhodné spíše pro hráče

V posledních letech se do portfolií řady investorů dostávají také kryptoměny. Tou nejoblíbenější je Bitcoin, který po pádu z posledních měsíců začal opět výrazně růst. „Z hlediska celého portfolia by však kryptoměny měly sloužit pouze jako doplněk dalších aktiv. Mnozí odborníci totiž kryptoměny vnímají jako vysoce rizikovou investici, která sice může přinést závratné zhodnocení, ale také spolknout obrovské množství financí,“ upozorňuje Roman Outrata ze společnosti High Corporation Invest.