Dnes je 28. 04. 2024

Nízké vstupní náklady i slušné výnosy. 4 fakta, která byste měli vědět o firemních dluhopisech

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Říj 4th, 2021
0 komentářů

Naspořené peníze, které zůstávají uložené na běžných účtech či uschované doma v hotovosti, jsou v mnohých případech znehodnoceny působením inflace. Také to je jeden z důvodů, proč řada lidí přemýšlí, jakým způsobem své finance co nejlépe investovat a zajistit jejich zhodnocení. V posledních letech získávají stále větší oblibu dluhopisy firem, které v porovnání se spořicími účty či termínovanými vklady nabízí lákavější úroky. Jaká jsou specifika těchto cenných papírů? 

1) Mohou nabídnout zajímavý úrok

Firemní dluhopisy jsou de facto půjčkou společnosti, která se zavazuje k tomu, že po uplynutí předem stanovené doby vyplatí investorovi danou jistinu, která je však navýšená o smluvený úrok. A právě ten bývá v řadě případů – a to zejména u korporátních dluhopisů – velmi lákavý. Zatímco obligace s rozumnou mírou rizika mají zpravidla úrok mezi 2 až 4 procenty, na trhu se lze však setkat také s emisemi, které nabízí roční zhodnocení ve výši až 10 procent.

2) Vysoké vklady nejsou podmínkou

V porovnání s koupí nemovitých věcí, jako jsou nemovitosti či pozemky, se v případě investicí do firemních dluhopisů obejdete bez vkladu velkých finančních prostředků. „Nákup dluhopisů je nejčastěji spojený s dluhopisovými či smíšenými podílovými fondy. Lze je však nakoupit také samostatně. V takovém případě je výhodou nižší částka vkladu, která se pohybuje v řádech jednotek či desítek tisíc korun,“ vysvětluje Tomáš Musil ze společnosti High Corporation Invest.

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Daň u českých firem odvádí emitent

Je důležité myslet na to, že ani úrokový výnos z bonů není osvobozen od daně z příjmu. U všech cenných papírů, které byly vydány po roce 2000 firmou sídlící na území České republiky, je sazba této daně nastavená na standardních 15 procent. S tou si však držitel dluhopisů nemusí dělat starosti, neboť ji za něj odvádí emitent – tedy člověk, který dává cenné papíry do oběhu. Investor také nemusí příjem z cenných papírů uvádět v daňovém přiznání. Jiná pravidla však platí pro nakupující u zahraničních firem. V tomto případě je nutné své výnosy oficiálně skrze úřady přiznat.

4) Není dobré sázet na jednu kartu

Ve světě cenných papírů se podle Musila nevyplácí investovat velké množství financí pouze do jedné firmy. “Ideální variantou je takzvaně diverzifikované portfolio, díky kterému lze výrazně snížit riziko poklesu či dokonce ztráty vkladu. Neúspěch jedné z investic tak v případě správně rozložených investic nemusí znamenat žádnou tragédii, popisuje odborník na investice ze společnosti High Corporation Invest.

Komerční sdělení