Je úspěšná i díky české vědě. Bez „hyaluronky“ si dnes kosmetiku neumíme představit
Surovina, kterou mnozí označovali za zázračnou, se dostala až na vrchol. Kyselina hyaluronová je dnes neoddělitelnou a důležitou součástí kosmetického průmyslu. Jak se jí podařilo prorazit po celém světě?
O jejím obrovském potenciálu se hovořilo už před desetiletími. Poprvé byla izolována ještě v roce 1934 a výroba započala v 70. letech minulého století. I přes nebezpečně znějící název „kyselina“ má za úlohu pomáhat lidskému tělu a organismu. Často je dokonce označována za zázračnou.
Dnes už víme, že účinky kyseliny hyaluronové jsou výsledkem přesně definovaných chemických procesů. Trh s výrobky obsahujícími tuto surovinu dosáhl podle Grand View Research přibližně 20 miliard dolarů a na rozdíl od jiných kosmetických přísad její oblíbenost neklesá, ale je tomu právě naopak.
Bez hyaluronky se kosmetika neobejde
„Kyselina hyaluronová má v estetické medicíně dominantní postavení, je totiž přirozenou součástí lidského těla. Má významné hydratační a reparační schopnosti, proto je látkou číslo jedna při estetických zákrocích nebo ve výživových doplňcích a topických prostředcích. Obsahuje ji už téměř každý krém či sérum,“ říká MUDr. Mária Rakúsová, dermatoložka a specialistka anti-age medicíny z kliniky YES VISAGE.
Podle odborníků dnes už není otázkou, jestli kyselina hyaluronová naplnila očekávání z minulosti. Díky své chemické struktuře má vysokou schopnost vázat vodu a pomáhá k udržení vlhkosti, pevnosti a pružnosti pokožky. A přesně tyto schopnosti jsou vyžadovány u mnoha kosmetických přípravků. „Zároveň je mimořádně bezpečná, protože je to tělu vlastní materiál. Riziko nesnášenlivosti je nízké. Díky svým vlastnostem má velmi rychlý a viditelný efekt,“ dodává Rakúsová.
Využití kyseliny hyaluronové se postupně rozšířilo z klasických krémů, pleťových masek či sér i do mnoha dalších konkrétních oblastí. „Dnes ji najdeme v mnoha výživových doplňcích, topických prostředcích, jako výplňový materiál tkání, využívá se i při hydrataci a regeneraci kůže formou mezoterapie nebo jako podpůrný prostředek při dalších stimulačních ošetřeních,“ vysvětluje Mária Rakúsová.
K úspěchu přispívá i česká věda
Aby bylo možné nadále vytvářet nové inovativní produkty a objevovat další a další možnosti využití kyseliny hyaluronové, je nutné pokračovat v podrobném výzkumu. V tomto směru je pro světový trh mimořádně důležitá česká věda. Biotechnologická společnost Contipro, která sídlí v obci Dolní Dobrouč ve východních Čechách, patří k největším dodavatelům této suroviny na celém světě a právě ve svých laboratořích se výzkumu této multifunkční látky zevrubně věnuje.
„Náš základní výzkum je zaměřený na doposud nepublikované informace nebo nepopsané jevy, jejichž znalost dále posouvá náš aplikovaný výzkum a výslednou kvalitu vyvíjených výrobků. Právě při základním výzkumu vznikají originální myšlenky a poznatky, které posouvají výrobky ke špičce,“ tvrdí Vladimír Velebný, generální ředitel společnosti Contipro.
Contipro se zaměřuje na to, aby se metody získávání kyseliny hyaluronové i výzkum jejího dalšího uplatnění neustále prohlubovaly. Namísto živočišných zdrojů, mezi které patřily například hřebínky kohoutů, získává česká firma kyselinu z buněčných stěn streptokoků. Proces, který je oproti původním metodám složitější, zaručuje vysokou míru etiky a také bezpečnosti.
Ještě lepší výsledky díky nanotechnologiím
Společnost také už několik let pracuje s nanovlákny, které posunují využití a aplikaci suroviny ještě úroveň výše. Nanomateriály mají specifické vlastnosti, například se rychle rozpouští. Právě tím, že mají velký povrch a malé průměry, vykazují oproti kyselině hyaluronové ve formě prášku nebo gelu unikátní vlastnosti.
„Za běžných podmínek se kyselina hyaluronová rozpouští i celé hodiny. Díky nanotechnologiím ji ale transformujeme do podoby tenkých vrstev. Když si je potom aplikujete na vlhkou pleť, okamžitě se rozpustí. Oproti krémům má tato aplikace výhodou v podobě vysoké koncentrace účinných látek, které neprovázejí konzervanty nebo stabilizátory,“ vysvětluje Iva Dolečková, vedoucí vývoje kosmetických surovin ve společnosti Contipro.
Oblíbenost české kyseliny hyaluronové a její význam v kosmetickém světě potvrzují čísla a statistiky. Contipro se díky inovativnímu přístupu a kvalitnímu výzkumu dokázalo vypracovat na jednoho z globálních lídrů ve své oblasti. „Šest z deseti největších kosmetických firem na světě odebírá tuto surovinu právě od nás. Celkově dodáváme do sedmdesáti zemí po celém světě. Zároveň víme, že potenciál jejího využití stále není naplněný,“ uzavírá Vladimír Velebný.