Dnes je 25. 04. 2024

Jaké jsou nejčastější chyby při spoření a kdy je rozumnější sáhnout raději po investici?

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Srp 9th, 2021
0 komentářů

Správně a efektivně spořit nemusí být v rámci osobních a rodinných financí složitá operace. I přesto se při něm lidé nezřídka kdy dopouštění přešlapů a mnohdy se tak zbytečně připravují o možnost své peníze zhodnotit. Nejčastějšími chybami bývá přechovávání velkých částek v hotovosti či na běžných účtech nebo nedostatečné plánování budoucích výdajů.

Podle statistik České národní banky Češi v době pandemie rekordně spořili. Většina jejich financí však končila na běžných účtech. Tam se nejenže nijak nezhodnocují, ale naopak je okusuje zvyšující se inflace. Té nedokáží odolat ani spořicí účty, jejichž roční úroky v posledních letech výrazně klesly. Posílat na ně větší finanční prostředky, které nebudete v blízké době potřebovat, se tedy příliš nevyplatí.

Z pohledu výnosnosti může být výhodnější volbou stavební spoření nebo dlouhodobé termínované vklady. Zde je však nutné zamyslet se nad budoucími výdaji. „Je důležité si uvědomit, že smlouvy o stavebním spoření i termínovaných vkladech se uzavírají na jasně stanovený časový horizont. Lidé často špatně odhadnou budoucí vývoj ve svém osobním či rodinném životě a jsou pak nuceni peníze vybrat předčasně za cenu sankcí či ztráty státního příspěvku. Místo úspory tak končí ve ztrátě,“ popisuje Miroslav Mikeš ze společnosti Infin.

Právě u zmíněného stavebního spoření je rovněž důležité vyvarovat se netaktických chyb. Takovou může být například zbytečně vysoká cílová částka či opakované prodlužování délky smlouvy. „Pro ideální čerpání státního příspěvku se nevyplatí spořit více než 20 tisíc korun ročně. Při šestiletém trvání smlouvy tak nemá příliš smysl nastavovat cílovou částku výrazněji nad 150 tisíc,“ radí Miroslav Mikeš a dodává:

„Z pohledu výše zhodnocení není rovněž ideální nechávat peníze na stavebním spoření déle než 6 let. Pořád sice můžete čerpat státní příspěvek v maximální výši až 2 tisíce korun, naspořené peníze z předešlých let však budou celkově vydělávat stále méně. Výhodnější je tedy po uplynutí stavebního spoření našetřené peníze přesunout kupříkladu do zajištěných konzervativních investic.“

Pro lepší výnosnost je třeba investovat

Pro ty, kteří mají ambici se před inflací nejen bránit, ale i ji výrazně překonávat, je ideálním řešením investování. Zde sice nejsou peníze pojištěné, nemusíte se však bát, že své úspory v každém případě vydáváte všanc náhodě. Na poli investic existuje řada příležitostí, při kterých si přijdou na své konzervativní i risku se nebojící lidé.

Vedle dlouhodobě oblíbených nemovitostí či drahých kovů je v posledních letech stále populárnější například investování do firemních dluhopisů. Ty mohou v případě koupě těch méně rizikových nabídnout roční výnos mezi 2-4 procenty. Narazit však lze i na emitenty, jež slibují až 10procentní zhodnocení svých emisí. Je však potřeba mít na paměti, že s vyšším úrokem roste i riziko neúspěchu investice.

Komerční sdělení