Dnes je 14. 06. 2021

Na co si dát pozor, pokud zvažujete investici do termínovaných vkladů

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Kvě 25th, 2021
0 komentářů

Spořicí účty jsou kvůli velmi nízkému úroku hluboko pod hladinou inflace již léta vhodné maximálně k uložení železné rezervy. Oblíbenou formou ukládání volných financí pro opatrnější investory se tak postupně staly termínované vklady. Peníze se na nich sice na rozdíl od rizikovějších investic zhodnocují zpravidla jen mírně, zato ale bezpečně.

Termínované vklady jsou vhodné zejména pro investory, kteří mají volné finance a vědí, že na ně nebudou muset delší čas sáhnout. „Oproti spořícím účtům nabízejí termínované vklady vyšší úrok, který roste s dobou, po níž investor své finance bance nebo kampeličce poskytne. U termínovaných vkladů na delší dobu, zpravidla pět let, se lze dostat na úrok přes dvě procenta. Peníze se tak v závislosti na míře inflace mírně zhodnocují, nebo alespoň neztrácejí na hodnotě,“ vysvětluje Michal Malaník ze skupiny Ramfin.

Předčasným výběrům se vyhněte

První věcí, na kterou je třeba si u termínovaných vkladů dát pozor, je jejich délka. Ta značí, jak dlouho peníze musí „ležet“ mimo dosah klienta. Jedná se o dobu od několika měsíců až po několik let. Nejčastější jsou přitom termínované vklady na jeden a dva roky, a pět let.

Sjednaná doba vkladu samozřejmě neznamená, že by se investor ke svým financím nemohl nijak dostat. Vše má ale svá pravidla. „V případě neodkladné potřeby je samozřejmě možné vybrat peníze dříve. Je ale nutné počítat s vysokými sankcemi. Proto je dobré mít k dispozici železnou rezervu, abychom se této situaci vyhnuli,“ říká Michal Malaník.

Sankce přitom nelze paušalizovat, každý banka i družstevní záložna předčasné výběry penalizuje dle svého. Někde je možné bez sankce vybrat třeba dvacet procent vkladu, jinde je třeba počítat s „pokutou“ v řádu procent z vybírané částky. V některých případech je nutné počítat i s odmazáním všech úroků. Je proto dobré na to myslet a podmínky si předem zjistit.

Automatické prodlužování

Na co je nutné dát si také pozor, je ukončení termínovaného vkladu. Banky i kampeličky totiž nabízejí dva základní druhy termínovaných vkladů – jednorázové a automaticky prodlužované, takzvané revolvingové. U jednorázového termínovaného vkladu je situace jednoduchá, vložené prostředky a úroky se ke dni splatnosti převedou na účet investora. Jiná situace je ovšem u automaticky prodlužované varianty.

„V takovém případě se vklad po dni splatnosti automaticky obnoví, a to na stejně dlouhou vázací dobu. Podle aktuálních podmínek se také změní úroková sazba. Splatnost termínovaného vkladu i nové úrokové sazby byste si tedy měli hlídat,“ popisuje Michal Malaník s tím, že jakmile se termínovaný vklad prodlouží, je třeba při výběru peněz počítat opět se sankcemi.

Ani automatické prodloužení nefunguje všude stejně. Některé banky na končící termínovaný vklad a změnu úrokových sazeb předem upozorní, jinde se ale musí klienti zajímat sami. Podmínky ukončení revolvingové varianty se pak také mohou lišit, někde je nutné zrušit termínovaný vklad v den jeho splatnosti, jinde je třeba to udělat několik dní dopředu, a další banky tolerují ještě pár dní po termínu.

Komerční sdělení