Dnes je 17. 06. 2024

Jak zvládnout maturitní přípravu z domova a nezbláznit se?

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Dub 21st, 2020
0 komentářů

Kvůli zamezení šíření nemoci COVID-19 jsou již více než měsíc zavřené všechny školy. Studenti maturitních ročníků tak zůstávají v nejistotě, zda, případně kdy se budou konat maturitní zkoušky. Jak se v tomto období připravit na závěrečnou zkoušku z cizího jazyka, poradí následující tipy.

Studenti maturitních ročníků prožívají nejisté časy. Netuší totiž, kdy zkoušky proběhnou a jakou budou mít formu. „Momentálně opravdu ještě nevíme, jak to s letošními maturitami dopadne, proto je velmi těžké motivovat studenty, aby pokračovali v domácí přípravě. Je těžké ladit formu, když neznáte datum závodu. Podstatné je udržet komunikaci se studenty a přizpůsobit ji úplně nové, bezprecedentní situaci,“ říká Alena Spurná, učitelka anglického jazyka na gymnáziu.

Nastavte si režim a plán

Ačkoliv se může zdát, že není podstatné vědět, co je zrovna za den, opak je pravdou. Jednou ze zásad duševní hygieny, která je ve stresujícím období nesmírně důležitá, je dodržování pravidelného režimu, který tělo zná. Je tedy dobré rozplánovat si den, vyčlenit si dobu na učení a pauzy. Studenti maturitních ročníků by se měli zaměřit na své maturitní předměty a rozmyslet si, kdy se kterému budou věnovat. Pro lepší přehled o tom, kolik času jste nad konkrétním předmětem strávili, je vhodné si takto rozvrhnout celý týden. Je potřeba pravidelně kontrolovat, zda je tento plán dodržen, v opačném případě jej upravit. V rozvrhu by měl být vyhrazen čas na opakování a jistá časová rezerva.

Vyberte si vhodný studijní materiál

Pro přípravu na zkoušku je dobré učit se z více zdrojů. To platí také pro domácí studium. Připravte si pracovní sešity, vypracovaná témata, ukázky maturitních zkoušek z předchozích let a pracujte s materiály, které vám chodí od vyučujících. Na zkoušku z cizího jazyka se lze připravovat i méně tradičními způsoby, jako je sledování filmů nebo překládání textů oblíbených písniček. Studenti mohou využívat rovněž doplňkové materiály ke svým učebnicím, které jsou často dostupné online. Kromě samostudia se mohou obrátit i na profesionály, kteří studentům své služby aktuálně nabízejí bezplatně. Například jazyková škola Lingua Centrum poskytuje studentům zdarma e-learning připravený zkušenými lektory a výuková videa na Youtube. Výuka s lektorem pomáhá v motivaci studentů, jež často při samostudiu selhává a žáci zbytečně prokrastinují.

Nebojte se využít moderní technologie

Pro konverzaci nebo konzultaci s učitelem či lektorem mohou studenti využívat online hovory. „Máme pro studenty vypsaný kurz Příprava na maturitu z angličtiny. Naši lektoři v něm online vyučují menší skupinky, takže je zachován princip soutěživosti, který se může při individuálních lekcích vytrácet,“ říká Simona Škurková, ředitelka jazykové školy Lingua Centrum. „Pokud někomu skupinová výuka nevyhovuje, může samozřejmě využívat individuální přípravu, kdy je výuka zaměřená na konkrétní potřeby studenta,“ dodává. Komunikovat prostřednictvím moderních technologií mohou studenti také se svými spolužáky, kteří jsou ve stejné situaci.