Dnes je 19. 04. 2024

Jak vybrat běžný i spořicí účet? Dávejte si pozor na poplatky a zvažte, jaké služby potřebujete

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Zář 25th, 2020
0 komentářů

Bankovní účty – běžné i ty spořicí – patří neodmyslitelně k denní správě osobních financí většiny Čechů. Podle čeho ale vybrat ten správný účet? Napoví vám poplatky, rozsah bonusových služeb i přívětivost internetového bankovnictví a mobilní aplikace.

Cena jako základ

Zatímco dříve to byl standard, dnes jsou poplatky za zřízení a vedení běžného či spořicího účtu spíše výjimkou a řada bank od nich už zcela upustila. „Dříve bylo běžné platit za vedení účtů desítky i stovky korun měsíčně. Dnes má velká řada bank vedení účtů zdarma či je odpouští při splnění určitých podmínek, jako třeba konkrétní výše obratu za kalendářní měsíc,“ popisuje Miroslav Mikeš, finanční specialista společnosti Poutko. Ta je registrovaná u České národní banky a svým klientům poskytuje poradenství v oblasti osobních financí a investic.

Podle něj je ale třeba při výběru účtu nehledět jen na poplatky spojené s vedením účtu, ale i další platby uvedené v ceníku. „Zpoplatněné mohou být například příchozí a odchozí platby, SEPA platby či vydání další platební karty. Vždy je důležité se podívat, co vše je zpoplatněné. Může se stát, že nakonec bude výhodnější vybrat účet s poplatky za vedení, ale bez dalších poplatků,“ dodává Mikeš.

Výběry z bankomatů

Dnešním trendem je bezesporu bezhotovostní placení. Kartou v Česku platí lidé nejen za velké nákupy, ale třeba i za vodu nebo chléb. I tak se ale vždycky najdou chvíle, kdy se bez hotovosti neobejdeme a je třeba zamířit k bankomatu. Při výběru banky se proto ujistěte, že má dostatečnou síť bankomatů po celé republice nebo umožňuje i výběry z bankomatů jiných bank.

„Určitě je třeba podívat se i na to, zda nejsou výběry z bankomatů nějak omezené, například na určitý počet v měsíci zdarma a dále pak za poplatek. To samé platí o výběrech z bankomatů jiných bank. Ideální je, když jsou výběry ze všech bankomatů zdarma. V takovém případě pak totiž pro hotovost můžete zamířit kamkoliv,“ říká Denisa Hudčeková, finanční specialistka společnosti Poutko.

Sjednání a komunikace on-line

Při výběru banky a účtu hrají roli i preference klienta, které se týkají formy styku a komunikace s finanční institucí. Řada bank nabízí možnost sjednání a správy účtu zcela on-line, bez jakékoliv nutnosti jít osobně na pobočku. Pokud ale patříte mezi klienty, kteří preferují osobní kontakt a zakládají si na péči osobního bankéře, je třeba hledat banku, jež tuto formu nabízí. V takovém případě se dívejte po bance s dostatečně hustou sítí poboček, abyste za bankéřem nemuseli jezdit desítky kilometrů daleko.

Internetové a mobilní bankovnictví

Ať již volíte osobní návštěvu pobočky, nebo styk prostřednictvím internetu, bez internetového bankovnictví se zřejmě neobejdete. To je u tuzemských bank standardem, přesto se mezi sebou mohou výrazně lišit. „Není nutné ověřovat si, zda banka internetové bankovnictví nabízí, ale co všechno v něm je a jaké je jeho ovládání. To by mělo být přehledné, jednoduché, rychlé, stabilní a bezpečné,“ vysvětluje Denisa Hudčeková.

To samé pak platí o správě prostřednictvím chytrého telefonu. Takzvaný smartbanking nabízí drtivá většina bank. Je ale nutné se podívat na to, jak je aplikace uživatelsky přístupná a co všechno nabízí. V některých případech například mohou být omezené odchozí platby, liší se i způsob zabezpečení.

Úrok na spořicím účtu i „obálkový“ systém

Spořicí účty – vzhledem k výši inflace – již několik let nepatří mezi ideální varianty zhodnocení volných prostředků. I tak ale stále mají své využití a jejich výběru je třeba věnovat pozornost. „Aktuálně se úrokové sazby na spořicích účtech pohybují v průměru maximálně kolem 1,5 procenta, u velké části bank je to méně. Jedná se tak o úrok, který se neblíží aktuální míře inflace, na druhou stranu znehodnocování peněz alespoň zpomaluje,“ podotýká Miroslav Mikeš.

Spořicí účty dnes podle finančních specialistů slouží zejména jako dočasné úložiště volných prostředků, případně místo pro finanční rezervu. Při jejich výběru je vedle úrokové sazby nutné sledovat i podmínky, za kterých se daný úrok připisuje. V některých bankách je například vyšší úrok garantovaný jen do určité výše vkladu – například do 100 tisíc korun – a následně klesá na hodnoty hluboko pod průměrem.

Při výběru mohou pomoci i další vychytávky, které u spořicích účtů některé banky nabízejí. „Může jít například o okamžitý převod mezi spořicím a běžným účtem. Klientsky oblíbené jsou i obálky v rámci účtu, v nichž si člověk může spořit na různé věci, jako například na dovolenou, nové auto či vánoční dárky. Díky rozdělení tak má vždy přehled, kolik peněz v té které obálce má,“ dodává Denisa Hudčeková s tím, že podobně je oblíbená i možnost mít pod běžným účtem více spořicích účtů najednou. Ty pak suplují již zmíněný obálkový systém.