Dnes je 14. 05. 2021

Stavební spoření přinese jistotu i rozumný výnos. Vyplatí se jako konzervativní investice i spoření dětem

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Srp 3rd, 2020
0 komentářů

Nechávat volné finanční prostředky na běžných i spořicích účtech se při dnešní míře inflace nevyplatí. Lidem, kteří chtějí peníze investovat, ale zároveň nechtějí příliš riskovat, se nabízí ideální řešení v podobě stavebního spoření. Konzervativní investice jim díky státní podpoře přinese rozumný výnos bez velkého rizika. Ideální je tato varianta i pro rodiče, kteří chtějí svým dětem naspořit něco do začátků.

Doby, kdy se opatrným investorům vyplácelo mít volné prostředky na spořicích účtech, jsou již pryč. Průměrná roční míra inflace v Česku, tedy růst spotřebitelských cen, se letos v červnu už čtvrtým měsícem v řadě držela podle dat Českého statistického úřadu na hodnotě 3,1 procenta. A to v praxi znamená, že se peníze na spořicích účtech s úrokem kolem jednoho procenta nejen nezhodnocují, ale dokonce na hodnotě ztrácejí.

Alternativou, která lidem nabízí stabilní výnos a nízké riziko, je stavební spoření. „V barometru obliby spoření – průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) – obsadilo stavební spoření ve druhém kvartálu letošního roku společně se zlatem první příčku. Jako preferovanou variantu jej uvedlo 58 procent respondentů,“ říká Miroslav Mikeš, finanční specialista společnosti Poutko.

O tom, že se produkt těší v Česku oblibě, svědčí i statistiky za loňský rok. Podle dat AČSS uzavřeli v roce 2019 klienti více než 545 tisíc mluv o stavebním spoření, což v meziročním srovnání znamenalo nárůst o 12 procent. Celkový počet smluv ve fázi spoření pak stoupl o 60 tisíc na více než 3,226 milionu smluv.

Reálný úrok kolem tří až tří a půl procenta ročně

Stavební spoření má hned dvě lákadla. Pro opatrné investory je důležité, že je bezpečné. Vklady jsou totiž dle zákona pojištěné až do výše 100 tisíc euro. „Velkým lákadlem je pak i roční státní podpora ve výši deseti procent vkladu až do výše dvou tisíc korun. Pro její plné využití je tedy potřeba ročně do stavebního spoření vložit minimálně dvacet tisíc korun,“ popisuje Lukáš Olšák, finanční specialista společnosti Poutko.

Zajímavý je i reálný úrok, na který se dá dostat. Úroky u stavebních spořitelen se sice pohybují běžně kolem 0,5 až 1 procenta, díky plnému využití státní podpory se ale po odečtení vstupního poplatku, jenž zpravidla činí jedno procento z cílové částky, poplatků za vedení účtu a patnáctiprocentní srážkové daně lze za celé období dostat na reálný úrok kolem tří až tří a půl procenta ročně.

„To už je hodnota, která překoná i současnou inflaci. Při spoření na šest let, měsíční částce 1 700 korun, poplatku 300 korun měsíčně a úroku jedno procento se investor po uplynutí celé doby dostane na částku přibližně 136 tisíc korun,“ dodává Miroslav Mikeš s tím, že stavební spoření je také oblíbenou formou spoření dětem. Po skončení šestiletého období se pak rodičům vyplatí prostředky vybrat, založit spoření nové a část peněz investovat jinam, například do termínovaných vkladů.

Pozor na předčasné ukončení

Stabilní a bezpečná investice s sebou nese i jistá omezení. Při zakládání stavebního spoření je nutné počítat s tím, že vypovědět je před uplynutím vázací doby, tedy šesti let od uzavření smlouvy, se jednoduše nevyplatí. „V takovém případě klient přijde o státní podporu ve výši deseti procent ročních vkladů. Připsané zálohy státní podpory v takovém případě spořitelna vrací,“ podotýká Lukáš Olšák.

Rovněž je nutné počítat s tím, že předčasné ukončení smlouvy často penalizují i stavební spořitelny. Může jít například o poplatek ve výši přibližně 0,5 procenta z cílové částky. Někdy jde rovněž o vrácení konkrétních bonusů, jež klient dostal při uzavírání smlouvy, například garantovanou roční výši úročení vkladů.

Komerční sdělení