Dnes je 25. 04. 2024

Jak na hyperaktivní dítě? Nejmenší mějte u sebe, větším dopřávejte sport a procházky

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Čvn 7th, 2016
0 komentářů

Děti jsou různé – některé si vydrží hrát hodiny o samotě s jednou hračkou, jiné zase chvilku neposedí a vymyšlená aktivita je zabaví maximálně na několik minut. Příčinou může být ADHD neboli nezvladatelná porucha pozornosti, kterou trpí 5 až 7 % dětí. Ve většině případů je tedy vaše dítě pouze příliš temperamentní. I na takové děti se však dají uplatňovat stejné metody zklidnění, jako u nemocných ADHD.

Už novorozeňata můžou vykazovat známky hyperaktivity

Pokud vaše miminko velmi málo spí, pořád se budí a je nepokojné, může jít o syndrom ADHD. U předškolních dětí je však ještě předčasné stanovovat diagnózu. V rámci prevence je dobré novorozeňata zavinovat, nosit je v šátku nebo ty trošku větší umisťovat do ohrádky. Těsný kontakt miminka neomezuje, ale naopak jim dopřává pocity bezpečí, což se pak následně může odrazit v jejich osobnosti. „Živá batolata potřebují také živé hračky. Aby rodiče zachytili pozornost svého hyperaktivního potomka, musí mu dopřát více impulsů. Ideální jsou proto různé hrací deky, chodítka nebo vibrující lehátka, která kombinují hru s pohybem,“ radí výhradní distributor vybavení pro děti značky Cam Lukáš Fiala. Nadbytečnou energii je dobré u menších dětí regulovat pomocí rytmu, například houpáním v kolébce či postýlce nebo tancováním na gymnastickém míči.

Starší děti zapojte do každodenních činností

Hyperaktivním dětem nejvíce vadí, když jsou ponechané o samotě bez činnosti, která by odvedla jejich pozornost. Co nejdřív je proto zapojte do vašeho programu a každodenních činností. Požádejte je například o pomoc při umývání nádobí nebo vaření. Čilé potomky totiž baví plnění nejrůznějších úkolů. Vymýšlejte jim činnosti, při kterých vám mají něco přinést nebo zařídit. Dejte ale pozor na náročnost jednotlivých úloh. Temperamentní děti se totiž při neúspěchu snadno vzdávají. Nebojte se jim dát důvěru, zároveň ale myslete na věk dítěte a jeho reálné schopnosti. Jasně pak stanovte podmínky dané hry a trvejte na nich. Pokud nemáte žádnou činnost, kterou byste dítě zabavili, pusťte hudbu a trénujte rytmus. Hudební tóny mají prokazatelně větší uklidňující potenciál než slova. „Proto se i hračky pro starší děti vyrábí se zvukovými doplňky. Hudba a zvuky děti zaujmou. Podpořte tyto ruchy rytmickými cvičeními, při kterých se musí děti soustředit a navíc je to baví,” dodává Fiala.

Pohyb svědčí dětem i rodičům

Pokud je to jen trochu možné, travte svůj volný čas venku – ať už na zahradě, v parku nebo procházkou po okolí. Dítěti tak poskytnete nové podněty k prozkoumání, které zaujmou jeho pozornost. Normální chůzi pak můžete kombinovat s dupáním. Na hyperaktivní děti zabírá pohyb. Nebojte se cvičit i venku, ideální je například jóga, při které vás můžou doprovázet už tříletí potomci. Právě jóga je ideální pro zklidnění a trénování pozornosti, protože se dítě bude muset soustředit na jednotlivé cviky. Navíc získá větší flexibilitu a naučí se správně dýchat. Trénovat dýchání můžete i jen tak. Zaměření se na hluboké nádechy a výdechy děti překvapivě uklidní a unaví.

U školáků už hyperaktivitu řešte s odborníkem

Teprve až při nástupu do školy můžou odborníci s jistotou říct, zda vaše dítě trpí nezvladatelnou poruchou pozornosti. Typickými příznaky jsou nezkrotná živelnost, impulzivita a agresivita. Pokud tyto stavy nevymizí s nástupem do školních lavic, okamžitě vyhledejte pomoc odborníka. Pouze včasné přijetí patřičných opatření vám totiž pomůže poruchu pozornosti u dítěte zvládnout.