Dnes je 28. 11. 2022

Jak bojovat přírodní cestou s projevy celiakie?

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Říj 25th, 2018
0 komentářů
Jak bojovat přírodní cestou s projevy celiakie?

Intolerance lepku, známá pod názvem celiakie, se stává obtíží pro stále více Čechů. Počet osob trpících touto chorobou se dle údajů České gastroenterologické společnosti za posledních dvacet let zdvojnásobil. Velké množství lidí ale o svém onemocnění stále neví. Jeho odhalení totiž nebývá kvůli rozmanitým projevům nemoci snadné. Mezi nejčastější potíže spojené s celiakií patří zejména problémy s trávicím traktem. Při jejich zvládání si lze pomoci i přírodní cestou. Podrážděnou střevní sliznici zklidní řimbaba, na regeneraci trávicí soustavy je zase ideální ostropestřec.

Celiakie bývá připodobňována k chameleónovi díky své rozmanitosti projevů

Celiakie bývá mezi lékaři i veřejností připodobňována k chameleónovi. Rozmanitost jejích projevů totiž často brání odhalení nemoci. Dle odborníků z České gastroenterologické společnosti je tak ke zhruba 60 tisícům osob, které o své chorobě aktuálně ví, nutno připočítat také velké množství pacientů, kteří s nemocí žijí a nemají o tom ani ponětí. Počet diagnostikovaných celiaků se ale každoročně i díky lepším diagnostickým metodám zvyšuje. Za posledních 20 let stoupl zhruba dvojnásobně.

Genetická nemoc, intolerance lepku ve stravě

Celiakie je převážně genetická nemoc, při níž se pacienti potýkají s trvalou intolerancí lepku ve stravě. Po pozření lepku u nich dochází k autoimunitní reakci, jež vede k zánětu sliznice tenkého střeva a zmenšování jeho povrchu. S tím pak souvisí zhoršená schopnost trávení a vstřebávání živin. Onemocnění je mimo jiné zrádné tím, že se může projevit v každém věku. „U malých dětí se problémy projeví nejčastěji po podání prvních tuhých jídel obsahujících lepek. Dospělí na své potíže často přijdou náhodně nebo až při vyšší zátěži, kterou zažijí například při nemoci nebo v těhotenství,“ komentuje bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Intolerance potravin komplikuje průběh diety, svou nemoc si mnozí ani neuvědomují

Projevy onemocnění jsou různorodé a matoucí

I projevy onemocnění mohou být velmi různorodé a matoucí, každý pacient totiž prožívá celiakii jinak. Někdo může trpět vážnými zdravotními problémy, zatímco jiný nemá žádná omezení. Typickými příznaky celiakie jsou křeče v břiše, plynatost, průjem, ale i nenadálá ztráta hmotnosti a zvýšená únava. Kromě střevních projevů mohou pacienti trpět také dalšími potížemi, mezi které patří chudokrevnost, problémy se zubní sklovinou a kvalitou zubů, bolesti kloubů nebo i duševní obtíže. Celiakie je též velmi často spojená s cukrovkou.

Zase do školy: Jaké bylinky pomohou při učení a s pamětí?

Prozatím neexistuje lék, jediné řešení je bezlepková dieta

Lék, který by intoleranci lepku odstranil, prozatím neexistuje. Jediným trvalým řešení, jak se může celiak zbavit potíží, je přísné dodržování bezlepkové diety. S nepříjemnými projevy onemocnění však mohou pomoci i bylinné přípravky. Nejúčinnější bylinou je v tomto případě řimbaba, tinktura z jejich pupenů totiž zklidňuje podrážděnou sliznici, zmírňuje trávicí potíže a bolesti, stimuluje žaludeční aktivitu a účinná je hlavně tam, kde je třeba silný antibakteriální účinek – při zánětech všech vnitřních orgánů, zvláště střev, a hlavně při Crohnově chorobě. „Dále je důležité myslet na regeneraci střevních sliznic a předejít jejich zánětům. S tím nám pomůže například tinktura z pýru nebo lopuchu, protizánětlivě působí rovněž gemmoterapeutikum z olše nebo černého rybízu,“ doplňuje bylinkářka Jarmila Podhorná. Velice účinné jsou podle ní také směsi bylin pro trávicí soustavu. Například Fitkolon obsahující kombinaci pupenů dubu, černého rybízu, lnu setého, brusinky olše a betaglukanu posiluje trávení i obranyschopnost trávicího traktu a zbavuje tělo škodlivých mikrobů.

Nadýmání, křeče a vyrážky: Rozpoznáte potravinovou alergii?

Opatrně na játra a slinivku

Při péči o trávicí soustavu je však dle odborníků nutné myslet též na játra a slinivku. Právě ty totiž odvádějí odpadní látky z těla ven. „Pro podporu zdraví jater můžeme sáhnout například po ostropestřci, který má skvělé detoxikační účinky a pomáhá chránit jaterní tkáně, či po gemmoterapeutiku z jalovce a klíčků žita. Trávení celkově zlepšuje hořká směs Amarit forte a pročišťování těla usnadňuje bříza. V péči o slinivku je vhodným pomocníkem penízovka nebo gemmoterapeutikum z borůvky,“ uzavírá Podhorná.

Trápí vás alergie? Zbavte se plísní a očistěte játra