Dnes je 22. 06. 2024

Zase do školy: Jaké bylinky pomohou při učení a s pamětí?

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Zář 18th, 2018
0 komentářů
Bylinky, které pomohou na učení a paměť

Po prázdninové pauze zasedly tisíce žáků a studentů do školních lavic. Postupně se tak opět zvýší nároky na jejich soustředění, učení a paměť. S náročnými situacemi, které se ke studiu pojí, přitom mohou pomoci bylinky. Jaké bylinky pomohou při učení a s pamětí? A jak lze díky nim přečkat náročnou noc před zkouškou nebo bojovat se stresem? To se dozvíte v tomto článku.

Aby šlo učení od ruky

Schopnost efektivního učení závisí na řadě faktorů. Svoji roli hraje prostředí, osobní předpoklady jedince, studovaná látka, aktuální nálada i míra sebekázně. Podpořit učení a usnadnit schopnost soustředit se na danou látku však mohou pomoci i bylinky. Velký význam pro podporu učení má hned několik bylin, které jsou využívány již odedávna. Jedním z nejvíce užívaných prostředků je gotu kola, která rozšiřuje cévy, prokrvuje mozek, a tím i podporuje paměť. „Pro celkovou podporu činnosti mozku lze využít také eleuterokok neboli čertův kořen nebo také ženšen. Oba zklidňují CNS, prokrvují mozek a celkově tedy podporují jeho činnost i myšlení,“ doporučuje bylinkářka ze společnosti Naděje Jarmila Podhorná.

Bylinky, které pomohou při rýmě či ekzému

Aby paměť lépe sloužila

Jinan dvoulaločný, známější pod názvem ginkgo biloba, patří u studentů k velmi populárním přírodním pomocníkům. Dostupný je v podobě nejrůznějších doplňků stravy, ještě účinnější je však gemmoterapeutikum z jeho pupenů. To povzbuzuje mozkovou činnost i výkonnost a přispívá k podpoře dobré paměti i v postupujícím věku. Pozitivní účinky na paměť má jinan hlavně díky tomu, že jeho pravidelné užívání vede k rozšiřování cév, především v hlavě. Gemmoterapie je tak skvělá nejen pro učení, ale i jako prevence před mozkovými příhodami či infarktem. Díky podpoře krevního oběhu pomůže jinan také při nedokrvování dolních končetin, což obzvláště dívky při dlouhých večerech v knihách určitě ocení. Jinan dvoulaločný má navíc příznivý vliv rovněž na zrak a sluch.

Bylinky pro děti: První pomoc v době zimních nemocí

Aby učení celou noc nebylo problém

Každý student se čas od času dostane do situace, kdy potřebuje strávit učením celou noc. Jak ale pomoci organismu překonat únavu, a ještě být při studiu efektivní? Zapomeňte na nezdravé energetické nápoje, také v tomto případě nabízí řešení příroda. Využít lze například maralí kořen, jenž je znám svým pozitivním vlivem na paměť, ale též tím, že způsobuje nespavost. Tinktura z maralího kořene vám tak pomůže přečkat náročnou noc, s konzumací se to ale nesmí přehánět. Maralí kořen navíc usnadňuje adaptaci na stres, stimuluje životní procesy, obranné procesy a urychluje rekonvalescenci,“ doplňuje přední česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Tipy na bylinky, které pomohou na podrážděné oči

Aby stres neměl šanci

Důležité zkoušky, maturita nebo přijímací testy jsou často velmi stresující záležitostí. Dlouhodobý stres a napětí však nejsou pro organismus zdravé. Pomoci může například tinktura z levandule a bakopy. „Levandule pomáhá podporovat koncentraci, paměť a pozornost, kromě toho ale podporuje i dobrý spánek a pomáhá udržovat optimální mentální stav i během stresových situací. Pro dobré fungování mozku, podporu paměti a zlepšení koncentrace můžeme též využít gemmoterapeutikum z bakopy. Tato bylina podporuje spánek a chrání organismus před škodlivými účinky kyslíkových radikálů,“ komentuje Podhorná. Pocit psychického napětí, úzkosti i nespavost pak odbourává vrbka úzkolistá. K celkovému uklidnění organismu zase pomůže směs bylin s názvem Klidex obsahující ženšen, jinan, bakopu, pupečník a withanii.