Dnes je 17. 04. 2024

Trápí vás alergie? Zbavte se plísní a očistěte játra

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Čvc 29th, 2015
0 komentářů

Počet alergiků se za posledních dvacet let zdvojnásobil a vědci předpovídají, že zanedlouho bude alergiemi trpět polovina Evropanů. Podle údajů Světové zdravotnické organizace jsou alergické nemoci především problémem vyspělých společností. Kdo je na vině? Nezdravý životní styl, špatná strava, stejně jako životní prostředí či ovzduší v uzavřených prostorách. Příčinou může být i nadměrná konzumace léčiv.

Léky mohou pomoci i ublížit

Alergie je přehnaná nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké – od banální rýmy přes alergické reakce kůže, ekzémy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí. Spouštěčem alergií se může stát přílišná konzumace konzervovaných a uměle upravovaných potravin, které v sobě obsahují příliš mnoho přídavných látek. Rovněž užíváme čím dál tím více léků, a to již od útlého dětství. „Způsob stravy a přílišná zátěž medikamenty může vést k  oslabení či podráždění imunitního systému, který pak začne reagovat alergicky i na podněty, na něž by za normálních okolností takto nereagoval. Dědičné dispozice, špatný životní styl, nedostatek pohybu nebo obezita mohou nebezpečí rozvoje alergií až zdvojnásobit,“ uvádí přední česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z bylin.

Za nárůstem počtu alergiků mohou stát dokonce škodliviny z ovzduší v uzavřených místnostech, jež na nás útočí například z klimatizace, prachu či chemických výparů z umělých hmot a nábytku. Přehnané uklízení a nesmyslná honba za perfektní čistotou vede k přesnému opaku – žijeme v přepychu a pohodlí, ale neustále nemocní.

Základem jsou čistá játra, detoxikaci zajistí maralí kořen nebo gemmoterapeutika

Alergie není nutno řešit pouze formou prášků, jejichž konzumaci mnohdy provází únava a otupělost. Je možné zvolit přírodní a tradiční cestu – pomocí bylinek. Přírodní prostředky mohou pomoci nejen akutně, ale také preventivně. Primárně je potřeba se zaměřit na očistu jater, jelikož jejich toxické zatížení se může snadno stát závažným problémem. „Na očistu a regeneraci jater můžeme použít například maralí kořen, který napomáhá udržování normální hladiny cukrů, tuků a cholesterolu. Zároveň usnadňuje adaptaci na stres a stimuluje životní procesy. Odedávna využívaným očistným a regenerujícím prostředkem je také ostropestřec, který podporuje revitalizaci jater a žlučníku,“ doporučuje bylinkářka. Regenerační účinky na jaterní tkáně mají rovněž prostředky gemmoterapeutika, která stimulují detoxikaci a činnost jater, urychlují revitalizaci a rekonvalescenci po prodělaných jaterních potížích. Nejsilněji působícím prostředkem je v tomto směru gemmoterapeutikum z pupenů jalovce. Gemmoterapeutikum z pupenů dubu zároveň zklidňuje podrážděné sliznice a blahodárně působí na zdravou činnost tlustého střeva. Pročištění střeva je totiž pro zlepšení alergických projevů také velice důležité. Zde můžeme využít různé bylinky k regeneraci střev a pročištění od parazitů.

Pozor na plísně

Za významnou příčinu alergií jsou považovány plísně. V lidském těle je přítomno na 400 kmenů plísní, z nichž je nejvíce rozšířen druh Candidaalbicans. Tato plíseň se podílí na vzniku alergií v těle i na vzniku celé řady rakovinových onemocnění. Plísně se nemohou usadit ve zdravé tkáni a šíří se hlavně ze střeva. „Pokud pro boj s plísněmi zvolíme přírodní cestu, je vhodné se zaměřit na tři hlavní prostředky – tinkturu z houbičky penízovky, z česneku a semen grepu. Právě česnek setý, nejlépe ve spojení s česnekem medvědím má mimořádné antibiotické a protiplísňové působení. Tato směs například ničí z 560 kmenů 500 kmenů zlatého stafylokoka a také si dokáže poradit s obávanou plísní Candidou,“ dodává Podhorná. Klíčem k udržení dobrého zdravotního stavu organismu a boji proti alergiím je tedy podpora imunity organismu a důsledná detoxikace.

Při všech druzích alergií i ekzémů je třeba zvýšit protialergickou aktivitu organismu. V takovém případě jsou účinná gemmoterapeutika z černého rybízu a lesního bezu.