Dnes je 4. 08. 2021

Investice nemusí být risk. Zúročit peníze lze i bezpečnými cestami

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Zář 25th, 2020
0 komentářů

Naspořili jste finance a v nejbližší době neplánujete zvýšené výdaje? Peníze byste rádi investovali, ale bojíte se, abyste o ně při proměnlivé ekonomické situaci nepřišli? Investice dávno není jen výsadou dravých ekonomů připravených na varianty všechno, nebo nic. Zhodnotit peníze jde i bezpečnějšími cestami. Nemůžete sice očekávat omračující výnos, peníze budou vydělávat pomalu a postupně, zato však bezpečně.

Spoření nejen na byt

Oblíbenou variantou bezpečných investic je stavební spoření. Investory k němu přitahuje především státní příspěvek, který k úrokům dostávají navíc. „Celkové zhodnocení tedy tvoří jak úroková sazba, tak státní podpora, která činí až deset procent ročně. Současně je ale maximální roční příspěvek dva tisíce korun. Abychom dosáhli na plnou částku, je optimální naspořit za rok alespoň dvacet tisíc korun,“ říká Michal Diviš ze skupiny Ramfin.

Původní účel stavebního spoření, který měl pomoci lidem k výstavbě, rekonstrukci nebo koupi nemovitosti k bydlení, není jedinou možností, jak naspořené peníze využít. Nyní už je možné použít zisk na libovolné účely. Podmínkou ale je, že klient si vložené peníze smí vybrat až po šesti letech. V opačném případě může jednak očekávat pokutu za předčasné vypovězení smlouvy – vždy záleží na podmínkách dané spořitelny –, jednak přijde o celý státní příspěvek.

Vedení účtu není bezplatné, klient za něj podle spořitelny zaplatí přibližně tři až čtyři sta korun měsíčně. Na druhou stranu je stavební spoření možné odečíst z daní. Snížení daňového základu může být u stavebka až 24 tisíc korun ročně. Úspory jsou navíc pojištěny.

S penzijním připojištěním pomáhají i zaměstnavatelé

Další variantou, jak zhodnotit úspory za přispění státu, je penzijní připojištění. Výše příspěvku záleží stejně jako u stavebního spoření na výši měsíčních vkladů. „Abychom dosáhli alespoň minimální podpory státu, která činí devadesát korun měsíčně, je potřeba, aby měsíční příspěvek účastníka dosahoval alespoň tří set korun. Nejvyšší možný příspěvek státu je 230 korun u vkladů od tisíce korun výš,“ vypočítává Diviš. Příspěvek na důchové připojištění je také oblíbeným benefitem od zaměstnavatelů pro zaměstnance. „Tady ale pozor, na příspěvky zaměstnavatele se státní podpora nevztahuje,“ dodává.

Také penzijko si je možné odečíst od základu daně z příjmu, což ocení i senioři, kteří si k důchodu přivydělávají a musejí podávat daňové přiznání. Odečíst si část spoření od základu daně z příjmu fyzické osoby je možné od 12 tisíc naspořených korun za rok. Maximální výše odpočtu je 24 tisíc korun ročně. „Pro získání plného státního příspěvku, což je 230 korun měsíčně, a také maximálního daňového zvýhodnění je optimální měsíční platba tři tisíce korun. Při základní patnáctiprocentní sazbě daně z příjmu lidé ušetří 3 600 korun,“ vypočítává Diviš.

Termínované vklady pro jednorázovou investici

Pro ty, kteří si nechtějí peníze odkládat postupně po menších částkách, a přesto hledají solidní způsob investice, jsou vhodnou variantou termínované vklady. Obnos peněz se na ně vkládá jednorázově a samozřejmě čím vyšší je vložená částka, tím vyšší je závěrečné zhodnocení.

Peníze lze zpět vybrat až po určité lhůtě. Většinou je to pět let, tedy méně než u stavebního spoření. Na rozdíl od předchozích variant si vložené peníze není možné odečíst z daní. Na druhou stranu ale není potřeba jejich výnosy v přiznání uvádět – na úroky se sice vztahuje patnáctiprocentní srážková daň, ovšem banky i kampeličky na účet připisují již čistý zisk. „Co se týče rizika, patří termínované vklady mezi nejbezpečnější možné investice. Ze zákona je totiž vklad pojištěn až do výše sto tisíc EUR,“ popisuje Diviš.

Při výběru banky či záložny je dobré použít internetový srovnávač nebo se poradit s odborníkem. Výhodnost úroků se totiž liší podle toho, jak vysokou částku hodláte investovat. Dopředu si také zjistěte výši smluvní pokuty, pokud si z neočekávaných důvodů budete potřebovat vybrat částku předčasně.