Důvěra Čechů v investování roste. Řada z nich však stále nechává své úspory napospas inflaci
Češi se oproti západním zemím staví k investování spíše konzervativně a ušetřené finance raději vkládají na spořicí účty. Téměř čtvrtina z nich pak svoje úspory nechává zcela ladem napospas inflaci. Karta se však, zdá se, i navzdory pandemické krizi obrací. Kupříkladu objem peněz v domácích podílových fondech se za posledních devět let ztrojnásobil, přičemž výrazný nárůst zaznamenaly investice do dluhopisů.
Podle dat Českého statistického úřadu se v době pandemie poměrně výrazně zvedl podíl úspor běžné české domácnosti. Po zaplacení nezbytných výdajů jí průměrně zbývá asi 18,5 procent platu. Velký objem naspořených peněz však často končí na běžných účtech či uschovaných v hotovosti, kde je postupně okusuje inflace. Ta v minulém roce opět narostla a dosáhla hodnoty 3,2 procenta.
Spoření inflaci neporazí
Běžné spořicí účty jsou pro naspořené finance rozhodně lepším místem než domácí trezor. Nedokáží sice inflaci přemoct, zvládnou ji ovšem alespoň přibrzdit. Jejich úroky bývají nízké, dosahují maximálně půl procenta. Na druhou stranu na ně lze peníze nejen kdykoli vkládat, ale i bez jakýchkoli sankcí vybrat.
Stavební spoření ani termínované vklady podobnou flexibilitu nenabízí. V případě stavebního spoření lze ovšem při ideálním čerpání státního příspěvku atakovat až tříprocentní roční zhodnocení. U termínovaných vkladů se úrok pohybuje kolem jednoho procenta, ale pouze pokud zvolíte sjednání na delší časový horizont.
Výnosy pramení z investic
Pokud člověk nechce jen mírnit ztráty spojené s inflací a raději by nechal svoje úspory dále vydělávat, je nasnadě ponořit se do světa investování. Češi jsou v tomto ohledu spíše zdrženliví, přičemž investuje asi 38 procent obyvatel. Toto číslo však v posledních letech začíná pomalu narůstat. Nejvíce vzrůstá podíl investujících mladých mužů.
Současnost nabízí pestrou paletu investičních možností. Zajímavou alternativou jsou kupříkladu firemní dluhopisy. „Jedná se ve své podstatě o půjčku konkrétní společnosti, která se zaváže vyplatit věřiteli v dohodnutém termínu dlužnou částku navýšenou o dohodnutý úrok. Ten se u méně rizikových emisí pohybuje mezi 2-4 procenty, lze ovšem narazit až na desetiprocentní roční zhodnocení,“ popisuje Matěj Lašek ze společnosti Infin.
K dluhopisům se dá nejčastěji dostat skrze podílové fondy, investor je však může nakoupit i individuálně. „Samostatný nákup firemních dluhopisů skýtá možnost ušetřit na vstupních nákladech. Této úspory lze následně využít při diverzifikaci portfolia, která je klíčová pro snížení rizika ztráty hodnoty investic,“ doplňuje Lašek.
Kromě dluhopisů jsou v posledních letech oblíbenými investičními cíli rovněž kryptoměny, drahé kovy nebo stále populárnější peer-to-peer půjčky. Dlouhodobou jistotou jsou podle Matěje Laška vklady do nemovitostí. „Nemovitosti nabízejí poměrně velkou jistotu růstu a stability investice. Na druhou stranu s koupí přichází i starost spojená se správou nabytého majetku. Koupě nemovitosti zároveň předpokládá investici poměrně značného finančního obnosu,“uzavírá.
Komerční sdělení