Dnes je 29. 03. 2024

Alternativy vánočního kapra? Treska á la hovězí a rejnok z octové vody

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Pro 4th, 2014
0 komentářů

Někteří preferují kroupového kubu, jiní třeba kuřecí řízky, pro většinu Čechů však štědrovečerní večeři stále symbolizuje bramborový salát a ryba. Ne každý si však dovede pochutnat na tradičním kaprovi, ať už smaženém nebo třeba dušeném. V tomto článku proto přinášíme 4 tipy na slavnostní štědrovečerní menu, v rámci nichž představíme rybí alternativy klasického kapra.

Stálice mezi rybami

Losos se stal na jídelničku českých labužníků stálicí. Na rozdíl od kapra je losos téměř bez zápachu a bez kostí. Je tak ideální rybou především pro děti, které k rybám mohou být nedůvěřivé. Losos žije převážnou dobu života v mořské vodě, rozmnožuje se ale v řekách. Průměrná délka dospělého jedince je 90 cm a váha kolem 11 kilogramů. Do českých obchodů je dodáván stabilně a patří k nejprodávanějším rybám světa vůbec. Kromě smažení či pečení filetů se lososí maso využívá také pro úpravu za syrova, například na tradiční japonské sushi.

Tip na recept: Úprava pro štědrovečerní tabuli může být v případě lososa rozmanitá. Doporučujeme ovšem nakrájet čerstvý filet na 4 – 5 cm široké plátky. Ty pokapejte citronovou šťávou, osolte mořskou solí, okořeňte pepřem a přidejte čerstvé bylinky. Ideální je položit na filet snítku rozmarýnu a čerstvě utlučenou bazalku. Poté dejte filety na hodinu do lednice. Maso můžete buď upéct, nebo osmažit na másle. Pokud servírujete lososa s bramborami, můžete ho dochutit jogurtovo-česnekovým dipem.

Po česku, ale zároveň netradičně

Oblíbenou sladkovodní rybou je napříč celou Evropou pstruh. Jeho výskyt ve volné přírodě je podmíněn především kvalitou a teplotou vody. Čím je voda čistější, tím větší množství pstruhů v ní najdeme. Na území České republiky se tradičně vyskytují 4 druhy, přičemž nejrozšířenější je pstruh obecný potoční. Výhoda servírování tak spočívá v našich geografických podmínkách především v dostupnosti čerstvého masa. „Maso ryb z čeledi lososovitých, mezi které pstruh obecný potoční patří, obsahuje vysokou hladinu jódu a selenu. Oba prvky jsou důležité pro správnou činnost metabolismu, především štítné žlázy. Důležitou složkou jsou také vitamíny B, které mají pozitivní vliv na krevní oběh a funkci nervů,“ potvrzuje vhodnost pstruha Marek Sedlák z rybí restaurace Nordsee.

Tip na recept: Pečený pstruh je na jídelním lístku každé dobré restaurace. Chcete-li jeho úpravu pojmout slavnostně, můžete do pečlivě omytých a osolených filetů přidat kromě dvou plátků másla také dvě kolečka pomeranče. Pstruha pak položte do alobalu a na jeho vnější stranu přidejte plátky slaniny a zbylé kousky ovoce. Alobal smotejte a pstruha dejte péct do trouby. Chutě se příjemně smíchají a dosáhnete i netradiční vůně.

Treska á la hovězí

Oblíbeným receptem je především v Americe úprava masa „Wellington“. Tento způsob přípravy, kdy maso obalíte v listovém těstě, je používaný především pro úpravu hovězího. Nicméně je to oblíbená pochoutka i ve spojení s rybím masem. Ideální rybou pro tuto úpravu je treska, u které hrozí rozpadnutí filetu. Tato mořská ryba dorůstá až do délky 2 metrů a dosahuje hmotnosti do 10 kilogramů. Treska je často zařazována na dietní jídelníček, jelikož 100 g masa obsahuje pouze okolo 50 kalorií. „Mořské ryby představují přírodní zdroj bílkovin, jódu, esenciálních rybích olejů, minerálů a omega-3 nenasycených mastných kyselin. Jejich konzumace působí preventivně na onemocnění srdce, trombózy a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu,“ objasňuje Marek Sedlák z restaurace Nordsee.

Tip na recept: Při přípravě si nejdříve vyválejte dostatečně velké čtverce listového těsta, do nich vložte osolený a opepřený filet pokapaný citronovou šťávou a posypaný koprem. Pokud má vaše rodina ráda houby, můžete na horní část filetu přidat také nakrájené žampiony. Filet pečlivě zabalte a těsto potřete žloutkem. Budete-li mít čas, můžete na povrchu těsta pro ozdobu lžící vytvarovat šupiny.

Netradiční pochoutka

Pokud se rozhodnete o Vánocích podávat jídlo zcela netradiční, ale přesto z rybího masa, můžete sáhnout například po žralokovi či rejnokovi. Maso těchto ryb je velice jemné a chutné, nicméně je někdy možné se setkat se čpavkovým zápachem, který je důsledkem takzvané osmózy. Osmóza je proces vylučování sladké vody ze svaloviny ryb do vnějšího slaného prostředí. „Ledviny ryb se nezvládnou vyrovnat s velkým množstvím soli a tak může přes žábry proniknout čpavek i do masa. Zápach se však dá velmi snadno a účinně odstranit jednoduchým trikem. Namočením do vody s octem či citronové šťávy,“ doporučuje Marek Sedlák z restaurace Nordsee.

Tip na recept: Úprava žraločího či rejnočího masa je sama o sobě nenáročná. Steak opečte z každé strany zhruba 2 minuty na mírném ohni na směsi z másla a olivového oleje (1:1) a poté je vložte do zapékací mísy. Můžete přidat plátky rajčat či cherry rajčata a smetanovo-hořčičnou zálivku. Pečte aspoň půl hodiny, aby bylo maso řádně křehké. K této úpravě masa doporučujeme podávat namísto bramborového salátu pečené půlky brambor.