O 40 % vlasů přijdeme již ve 35 letech. Pomohou bílkoviny, lopuch i černý rybíz
Člověk nosí na hlavě v průměru 100 tisíc vlasů. Na každý centimetr čtvereční přitom připadá až 120 vlasů. Čím jsme ovšem starší, tím se jejich počet snižuje. Vypadávání vlasů má nejčastěji na svědomí dědičnost, proto kosmetické přípravky zpravidla nic nezmohou. Vydat se ovšem můžeme také přírodní cestou za pomoci léčivých účinků bylin, které jsou k vlasům i pokožce šetrnější.
Vypadávání vlasů postihuje častěji muže než ženy
Statistiky Mezinárodní společnosti pro chirurgickou obnovu vlasů ukazují, že lidé přijdou o 40 % vlasů ještě před dovršením 35 let. A s přibývajícím věkem jejich procento stoupá. V 60 letech nám vypadne zhruba 65 % vlasů, v 80 letech 70 % vlasů a kolem 85. roku pak dokonce 80 % vlasů. Nejčastější příčinou jsou přitom genetické predispozice. Ty způsobují přeměnu mužského hormonu, proto vypadáváním vlasů trpí častěji muži než ženy. Podle Americké asociace pro vypadávání vlasů má tento faktor vliv na více než 95 % případů plešatění. Přeměněný testosteron stahuje cévky v pokožce, které následně oslabují vlasové cibulky. Tato zdravotní obtíž je odborně známá jako androgenetická alopecie. Za vypadávání vlasů mohou ovšem též civilizační choroby. „Ve velké míře je má na svědomí stres. Ten zvyšuje produkci volných radikálů, které pak napadají a oslabují vlasové cibulky. Špatné životní prostředí zase nepříznivě působí na vlasovou pokožku, kterou vysušuje a nevyživuje. Vlas kvůli tomu nemůže růst a vypadne,“ vysvětluje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin. Velký vliv na plešatění má rovněž hormonální nerovnováha způsobená těhotenstvím, porodem či menopauzou, ale také poruchou štítné žlázy, držením drastických diet či užíváním hormonální antikoncepce a jiných medikamentů, jako například antibiotik či léků proti srážení krve.
Vypadávání vlasů zmírní kvalitní péče o pokožku a šetrná úprava vlasů
Posílit vlasové cibulky a zmírnit tím vypadávání vlasů lze za pomoci vitamínů a stopových prvků, jako je vitamín B, železo, selen, fosfor, měď a zinek. Důležitá je tedy vyvážená strava, v níž jsou všechny zmíněné výživné látky v dostatečném množství obsaženy. Dbát bychom měli také na přísun bílkovin v potravě, neboť právě jejich nedostatek má často vliv na zhoršení kvality vlasů a zpomalení jejich růstu. Důležitá je ale i samotná péče o vlasy. Co nejvíce bychom měli omezit úpravu vlasů pomocí horkého vzduchu. Vlasy poškozuje též nešetrné česání, nelze doporučit ani příliš časté mytí. Již po jednom umytí totiž můžeme přijít až o 300 z nich. Kvalitní péči si zaslouží rovněž samotná pokožka. Ta by měla být především čistá, hydratovaná a prokrvená. Je tedy nezbytné mýt si vlasy pravidelně jemným čisticím šamponem, dodržovat pitný režim a dopřávat si masáž hlavy. Ačkoliv nám reklamy nabízejí zaručené kosmetické přípravky, šampony a kúry, ty často obsahují silikony, které ucpávají vlasový váček a působí jako „lepidlo”, na němž se vypadlý vlas jen nepřirozeně přichytí. Proto je na místě zhodnotit vybranou vlasovou kosmetiku s dermatologem, případně chemické přípravky nahradit přírodními.
Lopuch posiluje vlasové cévky, černý rybíz působí proti stresu
Účinky přírody jsou k vlasům i pokožce ohleduplnější. Výborným pomocníkem jsou byliny, zejména pak výluh z lopuchu či lopuchový olej, který se vmasíruje do vlasů bezprostředně po umytí. Proti vypadávání vlasů účinkuje stejně dobře také černý rybíz. „Jeho plody obsahují spoustu různých vitamínů, které mohou zároveň podpořit růst vlasů a posílit organismus před záněty. Pro růst vlasů je též důležitá lichořeřišnice, jež zároveň působí protiplísňově a protibakteriálně. Dále je důležitá podpora organismu hormony, ať už ženskými (ptačí jeřáb, maliník, měsíček) nebo mužskými (kotvičník, dub, maralí kořen). Stopové prvky pro růst vlasů nám mohou dodat do organismu gemmoterapeutika z borovice, jedle či sekvoje,“ uvádí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. Proti vypadávání vlasů skvěle účinkuje i lichořeřišnice, pokožku zase vyživí gemmoterapika z jilmu, kaliny, libanonského cedru a topolu. Dopřát si můžeme rovněž bylinnou kúru namíchanou z břízy, lichořeřišnice, penízovky, černého rybízu, borovice a vinné révy. Ta zabraňuje vypadávání vlasů a zlepšuje kvalitu vlasů i vlasové pokožky. Kromě toho se užívá při léčbě kožních problémů ve vlasech, jako jsou lupénka, ekzém či lupy.