Dnes je 31. 01. 2023

Žárovky patří do elektroodpadu aneb 7 nejčastějších omylů při třídění odpadu

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Srp 7th, 2015
0 komentářů

To, že Čechům záleží na životním prostředí, vykazují jak průzkumy, tak i neustále se zvyšující počet třídičů odpadu. I když dvě třetiny obyvatel třídí, ať už v domácnosti, nebo v práci, často se dopouštějí zažitých chyb, kterými znehodnocují své úsilí. O jaké přešlapy se nejčastěji jedná?

Třídění odpadu se považuje za společenskou odpovědnost a zároveň je nejčastějším projevem šetrného chování k životnímu prostředí. Má však také praktické výhody. Menší objem směsného odpadu snižuje náklady obce, která hradí jeho uskladnění. Přesto se mezi lidmi stále objevuje k tématu třídění odpadu řada nesmyslných informací.

  1. omyl: Televize patří do červeného kontejneru

Počet červených kontejnerů na drobná elektrozařízení je v ČR stále poměrně nízký. Často se tak v recyklaci elektroodpadu hřeší. Do tohoto kontejneru nepatří počítačové monitory ani televizory, úsporné žárovky nebo velké domácí spotřebiče jako ledničky a pračky. Všechna tato elektrozařízení můžete bezplatně odevzdat na městském sběrném dvoře. Výkupem elektroodpadu a jeho následnou likvidací se zabývají také specializované firmy, případně je od vás převezmou prodejci, u nichž si zakoupíte nový spotřebič.

Tip: Do červeného kontejneru vyhazujte baterie, kalkulačky, drobné počítačové vybavení, telefony, fény, kulmy, holicí strojky, elektronické hračky.

  1. omyl: My doma nic nebezpečného nemáme

Pokud je na nějakém výrobku symbol přeškrtnuté popelnice, obal nepatří do žádného kontejneru, ani do toho na směsný odpad. Jedná se totiž o nebezpečný odpad, jehož konkrétní nebezpečné vlastnosti popisují další grafické symboly v oranžovém poli, například lebka nebo symbol ohně. „K nebezpečným odpadům patří třeba elektroodpad nebo prošlé léky všeho druhu. Pokud skončí v koši nebo záchodové míse, mohou kontaminovat vodu či půdu,“ varuje Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.

Tip: Léky a někdy též použitý zdravotnický materiál je nejsnazší odnést zpátky do lékárny. Alternativou jsou sběrné dvory.

  1. omyl: Všechno se musí dokonale vyčistit

Nemusí. Drobné znečištění plastových obalů je povolené. To platí jak u potravin, tak u kosmetických přípravků. „Není třeba se obávat vyhazování prázdných obalů od drogistického zboží, nejedná se totiž o nebezpečné látky. Stačí, když se zbytky kosmetických přípravků, jako jsou sprchové gely, šampony nebo krémy, zcela spotřebují, radí Vladimír Vácha. Problém představuje pouze mastnota. Pokud ale nechcete lahev od rostlinného oleje vymývat, vhoďte ji do směsného odpadu. Pozor na vylévání jejího obsahu do kanalizace – rostlinný olej tuhne v potrubí a nejenže tak může dojít k ucpání přípojky, ale potíže působí olej též čističkám odpadních vod.

Tip: Kelímek od jogurtu stačí vyškrábat lžičkou!

  1. omyl: Polystyren se do plastů nedává

A víte, že tam skutečně patří? Do plastů přijde i spotřební elektronika nebo výplně krabic. V případě, že se polystyren použil jako stavební izolace a je na něm omítka, vyhazuje se do stavebního odpadu. Česká republika patří v rámci recyklace plastových odpadů k jednoznačně nejšetrnějším státům Evropy. Z poslední evropské statistiky Eurostat vyplývá, že je český systém sběru obalových odpadů vysoce efektivní a ČR se i proto dlouhodobě řadí v recyklaci plastů mezi první tři země Evropské unie.

Tip: Krabičky, tedy termoobaly, do nichž vám v restauraci zabalí jídlo s sebou, patří rovněž do plastů.

  1. omyl: Zrcadlo a keramika jsou sklo

Sklo se dává buď do zeleného kontejneru, nebo do bílého, který je určen na čiré sklo. Je nutné to rozlišovat, protože se recyklují zvlášť. Do těchto kontejnerů však nepatří keramika nebo porcelán, autosklo, zlacená a pokovená skla ani zrcadla. „Tavení skla je výhodné, protože se dá roztavovat opakovaně. Problémem je ale pokovení. Rozbitou keramickou vázu či nepotřebný porcelán vyhazujte do směsného odpadu, sklárny si s ním totiž neporadí, vysvětluje Vladimír Vácha.

Tip: Do zeleného kontejneru patří také bezbarvé dveřní tabulové sklo.

  1. omyl: Plato od vajec patří do papíru

Kartony od vajec se často vhazují do kontejneru na papír. Je to chyba, protože tyto obaly už se znovu recyklovat nedají. Současné technologie umožňují papír recyklovat jenom sedmkrát a v případě plata od vajec nebo roličky toaletního papíru jde vždy již o poslední uplatnění této hmoty. Vhazujte je proto do směsného odpadu. Mohou však přijít také na kompost.

Tip: Něco pro šikovné ručičky! Z obalů od vajíček a ruliček od toaletního papíru si můžete vyrobit například provizorní květináč.

  1. omyl: Použité papírové kapesníky patří do papíru

Použité papírové kapesníčky do kontejneru na papír z hygienických důvodů nepatří. Ze stejných důvodů sem není možné vhazovat ani papírové pleny, které navíc obsahují plast. „I když je drobné znečistění u plastů do jisté míry v pořádku, neplatí to při recyklaci papíru. Do modrého kontejneru by se proto neměly vhazovat mastné či zašpiněné papírové obaly, objasňuje Vácha.

Tip: Do papíru neházejte ani laminovaný nebo voskovaný papír.