Dnes je 3. 03. 2024

Zaměstnanci zelených firem vytřídí dvakrát více elektroodpadu než průměrný Čech. Počet takto registrovaných podniků se stále zvyšuje

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Čvc 22nd, 2014
0 komentářů

Podle odborníků vytřídí průměrný Čech ročně zhruba 5 kg elektroodpadu. Pro ekologickou likvidaci vysloužilých elektrospotřebičů Češi využívají sběrné dvory a speciální kontejnery nebo zpětný odběr u prodejců elektroniky. Stále významnější roli přitom v poslední době hrají podniky, které se zapojují do projektu Zelená firma a organizují vnitrofiremní sběrové akce. V prvním pololetí roku 2014 meziročně vzrostl počet registrovaných zelených firem o 5 %. Statistiky navíc ukazují, že zaměstnanci, kteří se do podnikových sběrů zapojují, vytřídí dvojnásobné množství elektroodpadu, než je celorepublikový průměr.

Do projektu Zelená firma se po šesti letech od jeho spuštění zapojilo už více než 1 650 českých firem. V rámci projektu mohou firmy ekologicky zlikvidovat elektroodpad z provozů či kanceláří, ale také z domácností svých zaměstnanců. Podle údajů společnosti REMA Systém, která je organizátorem projektu, meziročně stoupá počet firem registrovaných do projektu v řádu desítek procent. Rozvíjí se i motivace firem pro vstup do projektu. „Dříve měly podniky zájem především o zajištění ekologické likvidace a splnění zákonných povinností. Roli hrálo i snížení nákladů na odvoz elektroodpadu.Dnes už podniky vnímají šetrné zacházení s odpadem jako prestižní oblast, která posiluje jejich firemní identitu,“ řekl David Vandrovec, ředitel společnosti REMA Systém, která je organizátorem projektu Zelená Firma. „Celofiremní sběrové akce a ekologické cíle projektu jsou navíc skvělá příležitost pro posílení vztahu se zaměstnanci,“ dodal Vandrovec.

Kromě svozu a likvidace firemního elektroodpadu získávají podniky zapojené do projektu i možnost zorganizovat likvidaci staré elektroniky pro své zaměstnance. Drobný elektroodpad zaměstnanci nosí do speciálních boxů, které jsou umístěny na vrátnicích a dalších rušných místech podniků. Velké spotřebiče, jako jsou například ledničky či televize, pak pracovníci zelených firem odevzdávají v rámci takzvaných velkých sběrových akcí. Tyto akce přitom získávají v posledních měsících velmi pozitivní ohlasy. „Poptávka po celofiremních sběrech vzrostla oproti roku 2013 o dvojnásobek. Zaměstnanci spolupracujících podniků ročně vytřídí zhruba 9, 4 kg elektroodpadu na osobu, což je dvojnásobně víc, než odevzdá průměrný Čech,“ upozornil David Vandrovec ze společnosti Rema Systém. Aktivnější firmy, které kladou důraz na vnitrofiremní komunikaci a šetrný přístup k životnímu prostředí, přitom dokážou sesbírat i desítky kilogramů elektrospotřebičů na osobu. „Aktuálně nejzelenější firmou v rámci projektu je společnost Park Praha s.r.o., která letos v přepočtu na zaměstnance vysbírala 86, 27 kg odpadu,“ upřesnil Vandrovec.