Dnes je 25. 04. 2024

Výběr dodavatele energií. Vyhněte se nejasným smlouvám, pozor na sankce a penále

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Úno 1st, 2021
0 komentářů
České podniky šetří energii, spotřeba přesto narůstá. Kde mají rezervy?

S tím, jak se na trhu objevují informace o zdražování energií – je jedno, jestli plynu nebo elektřiny – řada lidí zvažuje změnu dodavatele. Ne každá změna, byť na první pohled vypadá výhodněji, není vždy k lepšímu. Na co si dát pozor a podle čeho vybírat? 

Změnit dodavatele plynu či elektřiny mohou lidé – pokud jim to smlouva dovolí – klidně i několikrát do roka. „Prakticky bez omezení mohou dodavatele měnit lidé, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou. Tam stačí pouze dodržet výpovědní lhůtu. Odběratelé s fixací na konkrétní dobu musejí naopak čekat na dobu, kdy se jim stávající smlouva blíží ke konci,“ vysvětluje Michael Diviš, specialista ze společnosti Národní energie.

Za co budete platit?

Při výběru nového dodavatele energií lidé často koukají pouze na celkovou cenu. Přitom ale ve finále nevědí, za co vlastně platí. Nový dodavatel by jim měl v prvé řadě umět vysvětlit, z čeho se cena elektřiny či plynu skládá, jakou část z faktury tvoří pevná složka a kolik naopak zaplatí za skutečně odebranou energii a kolik za službu samotnou.

„Pro nás je vždy důležité, aby klient naprosto pochopil, za co platí. Bez nějakých kliček naši specialisté klientům vysvětlují, jak se cena na faktuře tvoří a z čeho se skládá. Zakládáme si na tom, že klient vždy ví, za co a komu platí,“ říká Michael Diviš.

Pozor na penále za předčasné ukončení smlouvy

Pozor je třeba si dávat také na různé penále a poplatky, které mohou cenu energií ve finále prodražit. To samé platí i o případném předčasném vypovězení smlouvy. U fixní ceny energií, kdy se smlouva uzavírá na dobu určitou na rok, dva nebo tři to totiž může být i několik tisícovek.

„Dodavatel, s nímž lidé uzavírají smlouvy o odběru energií, by měl být i v tomto vždy maximálně transparentní. Klienti se často ve smlouvách psaných právním jazykem nevyznají a méně solidní dodavatelé je na případné sankce nemusejí upozornit,“ říká Miroslav Mikeš, specialista společnosti Národní energie. 

Před podpisem smlouvy by si měl každý dokument pečlivě prostudovat a na případné nejasnosti se rovnou i zeptat. Vždy je lepší se raději několikrát zeptat, než pak platit navíc. „Ve společnosti Národní energie se snažíme jakýmkoliv nejasnostem předejít. Smlouvy proto píšeme srozumitelně a bez zbytečných kliček a sankcí,“ dodává Miroslav Mikeš.

Komerční sdělení