Dnes je 21. 07. 2024

Noční proud je minulostí. Jak fungují dvoutarifní sazby elektřiny?

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Úno 1st, 2021
0 komentářů

V minulosti byl mezi lidmi velice populární levnější noční proud. Dnes se pro tento způsob odběru používá označení dvoutarifní sazba elektřiny. V praxi to znamená, že několik hodin denně za elektřinu platíte měně. Požádat o dvoutarifní sazbu můžete svého distributora, pokud elektřinou topíte, ohříváte vodu nebo dobíjíte elektromobil.

Dlouhými roky používání zažitý termín noční proud pochází od části dne, kdy distributoři v minulosti nejčastěji nízký tarif zapínali. I dnes běží nízký tarif často právě v noci, řada sazeb ho ale nabízí i během dne. Vždycky záleží na předpokládaném zatížení sítě.

O dvoutarifní sazbu je nutné požádat svého distributora energie – dle distribučního území jde o ČEZ, E.ON, nebo PRE svého distributora. „Je třeba mu doložit, že elektřinou topíte nebo ji používáte na ohřev vody. Distributor po vás bude chtít i revizní zprávu, která dokazuje, že elektrický bojler, tepelné čerpadlo nebo akumulační kamna pracují jen v době nízkého tarifu,“ popisuje Michal Malaník, specialista společnosti Národní energie. 

Podobně si dvoutarifní sazbu můžou sjednat také majitelé elektromobilů. „Výhodou je, že jakmile sazbu získáte, nízký tarif mohou využívat všechny elektrické spotřebiče v domácnosti. Ze zvýhodněného odběru tak nezískáte pouze levnější provoz bojleru nebo tepelného čerpadla, ale i pračka, lednice nebo myčky nádobí,“ dodává Michal Malaník.

Přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem řídí centrálně distributor pomocí technologie HDO, což je zkratka hromadného dálkového ovládání. Odběratel musí mít doma přijímač HDO. Ten spíná patřičné elektrické okruhy a přepne měření na elektroměru..

Kdy bude platit nízký tarif, určuje distributor elektřiny. „Může běžet 8 až 22 hodin denně. O ceně tarifu rozhoduje kromě dodavatele i den v týdnu, roční období a účel, ke kterému jste dvoutarifní sazbu získali,“ říká Tomáš Musil ze společnosti Národní energie s tím, že přesné informace o časech, kdy nízký tarif běží, jde zjistit přímo u distributora.

 

Komerční sdělení