Dnes je 16. 09. 2021

Termínované vklady slibují jistotu pro nenáročné a opatrné investory

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Čvn 24th, 2020
0 komentářů

Ne každému vyhovují rizikovější investice typu podílových fondů, které sice slibují potenciál vysokých zisků, na druhou stranu ale může člověk lehce přijít o celou investici bez šance na náhradu. Termínované vklady jsou dobrou volbou pro všechny, kdo chtějí mít úspory v bezpečí a v nejbližší době se do dalších investic nechystají.

Spíše než pro společnosti mají termínované vklady význam pro správu osobních financí, a to ideálně v případech, kdy mohou klienti odložit část peněz „na později“ i v řádu několika let. „Ve srovnání se spořicími účty nabízejí termínované vklady lepší úročení, a to díky tomu, že banka dostane obnos na určitou dobu. S délkou smluvené lhůty roste také výše úroku. Ta se pohybuje v jednotkách procent,“ vysvětluje Zbyněk Kočiš ze skupiny Ramfin.

Záložna jako varianta

Termínované vklady nenabízejí jen banky, ale také družstevní záložny – finanční instituce, které se podobají bankovním domům, a v nichž je možné vedle běžných a spořicích účtů zařídit právě i termínované vklady. „Družstevní záložny většinou nabízejí výhodnější zhodnocení. Investor se ale musí stát členem družstva a uhradit vstupní poplatek. Jeho výše poté určuje budoucí výnos,“ informuje Kočiš.

Stejně jako u dalších způsobů investic záleží na aktuální ekonomické situaci, nejlépe úročené vklady tak často pokrývají inflaci. Vzhledem k současné nestálé ekonomice se podmínky investování mění. Vhodné je proto využít snadno dostupné online srovnávače termínovaných vkladů, kde si mohou zájemci o investici snadno udělat obrázek o současných možnostech. Je ale potřeba dát si pozor na podmínky, jako je minimální vklad, případně omezení měny, v níž je vklad veden. Pro investory pracující v zahraničí může být totiž výhodnější vedení vkladu v eurech místo korun.

Bezpečnost versus sankce

Jednou z největších výhod termínovaných vkladů je jejich bezpečnost. Ze zákona jsou totiž pojištěny až do výše vkladu 100 tisíc EUR. Tím je také vykoupen fakt, že při vyplácení úroku musíte počítat s patnáctiprocentní srážkovou daní. „Díky tomu už si ale investoři s dalším zdaňováním sami nemusejí dělat starosti. Banka či jiné instituce, které termínovaný vklad spravují, strhávají daň samy a na účet připisují již čistý výnos z vkladu. Takto získané příjmy tudíž není potřeba uvádět v daňovém přiznání,“ dodává Kočiš.

Ať už se ovšem rozhodnete pro investici do banky, či družstevní záložny, je třeba neplést si termínované vklady s platebním účtem a na peníze po celou sjednanou lhůtu vůbec nesahat. „V případě neodkladné potřeby, tedy pokud nečekaně potřebujeme peníze využít jinde a jiné prostředky k jejich sehnání nemáme, je samozřejmě možné vybrat si peníze dříve. V takovém případě ale musíte počítat s vysokými sankcemi. Proto je dobré dopředu pamatovat na všechny situace a raději si připravit záložní způsob pro získání nouzového kapitálu,“ upozorňuje Kočiš.