Dnes je 25. 04. 2024

Valtice ovládnou krojované hody, chystá se tradiční průvod i muzika

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Srp 9th, 2016
0 komentářů

Druhý srpnový víkend slibuje největší krojovou slavnost na Podluží – Valtické krojované hody. Předzvěstí celé akce se stane páteční stavění máje, hlavní program návštěvníky čeká v průběhu soboty 13. i neděle 14. srpna. Kromě tradičního hodového průvodu se všemi zvyklostmi se zájemci mohou těšit na hudební doprovod cimbálové i dechové muziky, občerstvení a večerní zábavu. Obyvatele Valtic žijí kulturními akcemi po celý rok a na letošní krojované hody srdečně zvou i přespolní návštěvníky.

V průběhu nadcházejícího srpnového víkendu se ve Valticích uskuteční tradiční Valtické krojované hody. Předzvěstí víkendové události se stane páteční stavění máje na náměstí ve Valticích, které začne v 16 hodin. Hlavní část programu však vypukne v sobotu ráno. „V sedm ráno z náměstí vyjde průvod šohajů, který bude až do oběda zvát místní i přespolní na hodovou zábavu. Po obědě požádá první stárkovský pár starostu o předání hodového práva a průvod se přesune na náměstí, kde proběhne sobotní hodová zábava,“ vysvětlil předseda Valtické krojované společnosti Miroslav Lišovský. V průběhu obou hodových dní se návštěvníci mohou těšit na doprovod dechové hudby Ištvánci, během sobotních večeří se představí cimbálová muzika Viola Veroniky Jíchové.

Nedělní den odstartuje hodová mše svatá v kostele Nanebevzetí panny Marie na náměstí Svobody ve Valticích, která začne v 10:30. Odehraje se za přítomnosti krojovaných, jelikož hody se oslavují právě na svátek zasvěcení místního kostela. „Kolem 14. hodiny vyrazí průvod krojovaných vedených stárky, stěžejním bodem bude předání dívčího práva ve 20 hodin, kdy odstartuje nedělní zábava. V tuto chvíli úřadující stárky ukončí svou funkci, kterou od minulých hodů zastávaly a předají dívčí právo a povinnosti stárkám nastávajícím, které si děvčata zvolila mezi sebou,“ doplnil Lišovský.

Krojované hody ve Valticích byly obnoveny v roce 1998, kdy zároveň vznikla i Valtická krojovaná společnost, která se stará o místní slavnosti. Na kontě mají nejnověji pořádání akcí jako únorový vinařský fašank nebo Dívčí vínek.