Dnes je 7. 10. 2024

Únava řidičů je podceňované riziko, stojí za tisícovkou nehod ročně

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Srp 31st, 2020
0 komentářů

Únava za volantem způsobuje více než tisíc dopravních nehod ročně, což je téměř pětina všech havárií. Počet těchto nehod navíc za uplynulých deset let dramaticky narůstá. Odborníci upozorňují, že důležitá je prevence, tedy časté přestávky, protažení se a dostatečný pitný režim. Dehydratovaní řidiči způsobují dvojnásobné množství chyb a chovají se jako lidé po požití alkoholu.

Únava za volantem je podle odborníků velké a často podceňované riziko, které je příčinou mnoha dopravních nehod. Policie ČR eviduje statistiku nehod, kdy byl řidič unaven, usnul či ho postihla náhlá fyzická indispozice, z níž je patrné, že počet těchto nehod kontinuálně stoupá. Zatímco v roce 2009 činil jejich celkový počet 610, v roce 2019 už to bylo 1 105. V loňském roce pak při nehodách způsobených únavou či fyzickou indispozicí zemřelo 16 lidí.

„Chování unaveného řidiče se dá přirovnat k řízení pod vlivem alkoholu. Posadí-li se tedy za volant unavený nebo vyčerpaný řidič, je jeho počínání stejně nezodpovědné, jako kdyby sedal za volant opilý. Mikrospánek jako důsledek únavy má na svědomí téměř pětinu dopravních nehod, které mnohdy bohužel končí fatálními následky,“ zdůrazňuje Lukáš Hutta z Asociace Záchranný kruh, jež sdružuje záchranářské subjekty a další instituce.

V případě únavy je pak důležitá prevence, která by se podle odborníků neměla podceňovat. Řidiči by zejména před delšími jízdami měli dbát několika základních pravidel. „Pokud je řidič unavený, neměl by vůbec sedat za volant. Při jízdě je pak velmi důležité dodržovat pravidelné přestávky, v rámci kterých by se měl člověk projít, protáhnout se, zacvičit si, a pokud to lze, tak si klidně i na chvíli zdřímnout,“ radí Hutta. Jeho slova potvrzuje i vrchní komisařka Policie ČR Hana Rubášová: „Doporučujeme řidičům, aby svou cestu řádně naplánovali a během jízdy dělali přestávky. Důležité je nepřeceňovat své síly a dbát pitného režimu.“

Únavu způsobuje nedostatečný příjem tekutin

Kromě dostatečného odpočinku je před cestou klíčový zmíněný správný pitný režim. Nedostatečný příjem tekutin totiž u řidičů způsobuje právě únavu, ztrátu pozornosti a prodlužuje se i reakční doba. Studie vědců z Loughborough University ukázala, že lidé i s jen mírnou dehydratací způsobují při řízení dvojnásobné množství chyb. Jejich chování odpovídá řidičům se zhruba 0,8 promile alkoholu v krvi. „Za volantem je doporučeno pít každou půl hodinu. Je vhodnější pít pravidelně po menších doušcích, ideálně neperlivé nápoje. Kromě pramenité vody jsou pro řidiče dobré bylinné čaje či výluhy z rostlin, které mají povzbuzující účinky. Přísun energie zajistí například výluhy z byliny maral, mateřídoušky či yerba maté,“ doporučuje Matěj Murín, spoluzakladatel značky Erebos, jež vyrábí přírodní energetické nápoje.

Řidiči často kvůli povzbuzení a potlačení únavy konzumují větší množství kávy. Ta má však ve velkém objemu u některých osob naopak tlumivé účinky a není tak před jízdou vhodná. Obvyklé je i pití kolových či klasických energetických nápojů s vysokým podílem cukru. „Při testování nápojů jsme zjistili, že velké množství cukru a kofeinu najednou může sice rychle nakopnout, následně však způsobí také rychlý energetický propad, který může být při jízdě autem i nebezpečný. Důležité je postupné uvolňování kofeinu a nižší množství cukru, což nezpůsobí náhlé výkyvy energie a nálady. Právě na tomto principu jsou založeny drinky Erebos s čistě bylinným složením,“ uzavírá Murín s tím, že bylinné energetické drinky Erebos jsou pro řidiče dostupné na čerpacích stanicích Shell, které disponují pobočkou Billa Stop & Shop.