Dnes je 17. 06. 2024

Třebíčsko bude muset kvůli dostavbě Dukovan řešit kapacity pro bydlení stavebních pracovníků i zaměstnanců. Plán je prozatím nejasný

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Kvě 11th, 2023
0 komentářů
Nová technologie fotovoltaických panelů s označením glass-glass

Dostavba pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany, která by měla být zahájena do roku 2030, přináší Třebíčsku celou řadu příležitostí, ale také otázek, jak se s takto obrovským projektem popasovat. Jedním z nejpalčivějších aspektů, který bude muset tato oblast na hranici Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina vyřešit, je bydlení a ubytovací kapacity pro stavební pracovníky a následně zaměstnance jaderné elektrárny.

 

Ve třicátých letech se region kolem jaderné elektrárny Dukovany promění. Miliardový projekt dostavby pátého bloku přinese do oblasti obrovské množství financí a nových pracovních příležitostí, změní se tamní infrastruktura, rozšíří se nabídka služeb a v neposlední řadě bude mít tento projekt za následek příliv nových obyvatel. Podle starosty Třebíče Pavla Pacala, do jehož okresu Dukovany spadají, je toto pětatřicetitisícové město na výstavbu nových nemovitostí připraveno a některé projekty se již realizují.

 

„Aktuálně se staví i projektují nové bytové domy, a to v ulici Modřínová a v lokalitě Vídeňský rybník a územní plán města počítá i s dalšími lokalitami. Rozvojové plochy pro bydlení přímo v Třebíči včetně jejích místních částí zaujímají celkově šedesát hektarů, z toho je vymezeno čtyřicet osm hektarů pro individuální výstavbu. Pro bytové domy jsou vyčleněny plochy Na Kopcích, Vídeňský rybník, Hájek, pro individuální výstavbu pak Hájek, část plochy Na Kopcích, Račerovice, část plochy Vídeňský rybník, dále Včelník a Nehradov,“přibližuje situaci Pacal, který připomíná, že Třebíč drobné volné prostory pro výstavbu k dispozici stále ještě má.

 

Kraj ani samosprávy prozatím neznají formu podpory od státu

 

Starosta Pacal ale druhým dechem dodává, že stále čeká na bližší informace o podpoře ze strany státu, respektive od aktuální vlády. Podobně se vyjadřuje i hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. „I nás by samozřejmě zajímalo, jakým konkrétním způsobem chce česká vláda podpořit regiony, které se nacházejí v nejbližším okolí jaderné elektrárny. A abychom měli validní informace, požádali jsme vládu, aby prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj nechala zpracovat socioekonomickou studii dopadů na rozvoj příslušné části regionu – Třebíčska. Podle našich informací Třebíčsko v územních plánech lokalitami pro rozvoj bydlení disponuje. Je tedy otázkou, jaký postoj k této problematice vláda zaujme.“

 

Otázky na vládu z úst komunálních a krajských politiků jsou u takto drahých projektů, které zásadně ovlivní budoucnost regionu a jeho okolí, zcela relevantní, jelikož se kromě jiného podstatně změní i demografie v oblasti. Když v polovině nultých let spustil provoz koncern TPCA na Kolínsku, přímo v Kolíně vyrostlo 850 nových bytů. Tehdy se středočeské město s TPCA a se státem dohodlo, že v nich budou bydlet zaměstnanci TPCA, na což dostalo také investiční pobídku, zároveň se ale muselo obrovsky zadlužit. Podobný plán ze strany státu však prozatím neexistuje.

 

O plánech vlády v oblasti bydlení nemá bližší informace ani hlavní investor výstavby. „ČEZ odpovídá za přípravu stavby a s tím souvisejících věcí. Především se jedná o koordinaci celého projektu od náboru a výcviku personálu až po provoz nového zdroje. V oblasti ubytování posuzuje ČEZ společně s EDUII možnosti pouze ve vztahu k vlastním budoucím zaměstnancům, kteří budou zajišťovat výstavbu a provoz nového bloku. Zajištění ubytovacích kapacit pro pracovníky dodavatele je plně v jeho kompetenci a bude jej řešit dle vlastní zvolené strategie,“ vysvětluje Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, JE Dukovany.

 

Trh reaguje už nyní

 

Jak avizuje starosta Třebíče Pavel Pacal, prostor pro výstavbu v regionu stále existuje. Na tento stav už nyní reagují nejen developeři, ale i další investoři. „Sledujeme zvyšující se zájem investorů ze všech koutů České republiky. Tito lidé často skupují nemovitosti v okolí Dukovan, ať už se jedná o domy a byty, nebo i chalupy, a plánují je dále pronajímat. Proto lze očekávat, že z důvodu dostavby jaderné elektrárny bude poptávka po bytech zcela jistě růst, a to i po dočasném nájemním bydlení. Z těchto důvodů se jeví nákup investičních bytů v třebíčském regionu jako výhodná investice,“ uzavírá Lucie Potančoková z realitní kanceláře Sting s tím, že řada jejích klientů do budoucna počítá s tím, že budou pronajímat svoji nemovitost právě pracovníkům z JE Dukovany, pokud je ovšem v dnešní době zvýšená splátka hypotéky vzhledem ke končícím fixacím a vzrůstajícím úrokům nedonutí nemovitost prodat.