Dnes je 15. 04. 2024

Spring is in the air! Zjistěte, jestli jste studený, nebo teplý barevný typ, a poznejte, které barvy zařadit do kosmetického kufříku

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Dub 5th, 2023
0 komentářů

Jakmile vykouknou první jarní sluneční paprsky, je na čase opustit zimní šatník a osvěžit svůj styl novými barvami. Mnoho lidí však nemá představu, které barvy a odstíny podpoří jejich přirozenost a potlačí nedostatky. Velkým pomocníkem je v takovém případě teorie barevné typologie, která poradí, kde se v barevném spektru pohybovat. Jste spíš teplý, nebo chladný typ? Sluší vám zářivé nebo pastelové odstíny? A můžete si dovolit kontrast?

Jarní, letní, podzimní a zimní. Barevná typologie rozlišuje celkem čtyři základní vzory inspirované ročními obdobími. Takzvaná armokromie doporučuje vhodné barvy oblečení a make-upu podle tónu pleti, zbarvení očí či vlasů. Na základě barevného kruhu pak v základu rozlišuje dvě skupiny, a to studené barevné typy (zimní a letní typ) a teplé barevné typy (jarní a podzimní typ).

„Analýza barev je nesmírně užitečná, protože každého člověka pomůže nasměrovat k odstínům, které se hodí k jeho pleti. Barevný profil by však spíše než souborem pravidel měl být vodítkem k nalezení vlastního stylu,“ zdůrazňuje Jiří Peroutka, manažer komunikace dm.

Barvy vévodí letos na jaře i drogerii dm

Určit ten správný typ však zdaleka nemusí být tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Všechny totiž mají navíc tři podkategorie, které charakteristiku barevného spektra ještě zpřesňují. „Pokud chtějí lidé zjistit, k jakému konkrétnímu barevnému typu patří, mohou se inspirovat 5. dubna v rámci vysílání dmLIVE. To bude probíhat v aplikaci Moje dm právě na téma barevné typologie. Pokud by někdo vysílání nestihl, může si ho pustit i zpětně ze záznamu“ upozorňuje Jiří Peroutka s tím, že v rámci programu vystoupí například módní stylistka Barbora Havlíková či make-up artistka Lucie Hovorková známá jako influencerka @HOVOREC. Sledující po skončení vysílání budou moci využít eKupon na laky na nehty a eKupon na barvy na vlasy a dekorativní kosmetiku značky L´Oreál Paris.„Vysílání se plynule prolíná s aktuální barevnou kampaní, která si klade za cíl motivovat k odvážnému stylingu a používání barev. Základem je správný výběr těch barev, které nás dokáží rozzářit a podtrhnout naši osobnost,“dodává Peroutka. A jaká jsou tedy poznávací znamení jednotlivých vzorů barevné typologie?

Zářivé jaro

Světlá pleť s broskvovými odlesky a zlatým podtónem. Plavé vlasy s odstíny medové či měděné blond nebo středně či tmavě hnědý odstín se zlatými odlesky. Zelené a modré oči s teplými tóny a lehkým jantarovým zbarvením. Poznáváte se? Právě takové rysy charakterizují jarní typ.

Pro tyto osoby jsou vhodné jasné, světlé a teplé barvy, například zářivé odstíny žluté, oranžové, jemné růžové, korálové či béžové. Zmiňované barvy totiž dokážou podtrhnout přirozenou svěžest a zářivost jarního typu a dodávají mu mladistvý vzhled. Pokud spadáte do této skupiny, měli byste se vyhnout studeným tónům, jako je stříbřitě šedá, černá nebo modrá, ty totiž na vás mohou působit mdle a nevýrazně. Slavnými představitelkami jarního typu jsou například Nicole Kidman či Taylor Swift.

Studené léto

Je vaše pokožka narůžovělá s lehce namodralým podtónem, někdy se sklonem k pihám? Září vaše vlasy platinovou, světlou či popelavou blond barvou? Díváte se na svět šedýma, zelenýma či modrýma očima? Potom se patrně řadíte k letnímu typu.

Kosmetickou taštičku a šatník letního typu nejlépe doplní pastelové barvy, kupříkladu světle modrá, růžová, levandulová, světle zelená či bílá, dále také kouřově nebo pudrově zbarvené či lehce tlumené tóny. Tyto barvy totiž ideálně podtrhují přirozenou jemnost a chladivost letního typu a podpoří jeho harmonický a elegantní vzhled. Co letnímu typu naopak nesedí, jsou příliš výrazné a kontrastní odstíny, třeba tmavě červená či oranžová. Ty mohou působit příliš hrubě a narušují křehkost a jemnost, která je pro tuto skupinu charakteristická. K letnímu typu se řadí například herečky Jennifer Aniston či Reese Witherspoon.

Teplý podzim

Podzimní typ se pozná podle teplých a hlubokých barev, které se přirozeně prolínají v přírodě v období podzimu. Lidé v tomto spektru mívají typicky tmavší teplé odstíny vlasů, světlou kůži s nádechem dozlatova a případně také s výskytem pih. Barva očí může být sytě zelená, olivová, hnědá nebo také jantarová.

Pro tento typ jsou ideální barvy s teplým nádechem, jako jsou oranžová, broskvová, měděná, zelená nebo třeba hnědá. Jste-li podzimní typ, volba těchto odstínů podpoří vaši přirozenou krásu. Nevhodné jsou pro vás naopak studené a pastelové barvy, třeba modrá nebo růžová, protože oslabují přirozenou hřejivou auru podzimního typu. Podobná zásada platí i v oblasti oblečení – volte přírodní odstíny, které jsou inspirovány právě podzimní krajinou. Typickými představitelkami tohoto typu jsou například herečky Julia Roberts či Katie Holmes.

Výrazná/Kontrastní zima

Dokážete si vybavit Sněhurku s její chladnou porcelánovou pletí, tmavými vlasy a hlubokýma temnýma očima? Pak máte jasnou představu o zimním typu.

Těmto lidem velmi lichotí čisté, syté a jasné barvy, například bílá, černá, červená, modrá nebo tyrkysová. Tato škála tónů totiž perfektně zdůrazňuje kontrast mezi bledou pokožkou a tmavými vlasy a podporuje chladný a sofistikovaný vzhled. Pokud patříte k zimnímu typu, obloukem se vyhněte teplým barvám, jako jsou žlutá, oranžová nebo hnědá, které by žádoucí kontrast ve vzezření rozbily a utlumily. Zimní typ bývá někdy zaměňován s letním, a to kvůli podobným chladným podtónům pleti, nicméně platí, že první zmiňovaný má výrazně kontrastnější vzhled. K zimnímu typu se řadí například zpěvačka Katy Perry či herečka Catherine Zeta Jones.