Slušné výnosy či nízké vstupní náklady. 4 fakta o firemních dluhopisech
Peníze uložené na běžných účtech či ukryté doma v hotovosti jsou ideálním krmivem pro žrouta jménem inflace. I proto celá řada lidí přemýšlí, jak svoje naspořené finance co nejlépe investovat a zajistit jim ideální zhodnocení. Velké oblibě se v tomto směru v posledních letech těší firemní dluhopisy. Ty nabízí mnohem lákavější úroky než spořicí účty či termínované vklady. Jaká jsou základní specifika těchto cenných papírů?
1) Dokáží nabídnout zajímavý úrok
Dluhopisy – neboli bony – jsou v podstatě půjčkou firmě, která se zavazuje, že po uplynutí stanovené doby vyplatí majiteli obligace jistinu navýšenou o smluvený úrok. Právě ten může být v případě korporátních dluhopisů velmi lákavý. Obligace s rozumnou mírou rizika nabízí nejčastěji velmi solidní úrok mezi 2-4 procenty. Na trhu se lze však setkat i s emisemi slibujícími až 10procentní roční zhodnocení.
2) Nepotřebujete astronomické vklady
Na rozdíl od koupě nemovitostí či pozemků se při investice do dluhopisů můžete obejít bez vkladu velkých finančních prostředků. „S nákupem dluhopisů se lidé nejčastěji potkávají prostřednictvím dluhopisových nebo smíšených podílových fondů. Pořídit si je však lze i zcela samostatně. Při takovém postupu se vklad obvykle pohybuje od jednotek po desítky tisíc korun,“ popisuje Michal Karabina ze společnosti Infin.
3) U českých firem se o daň stará emitent
Ani úrokový výnos z dluhopisů není osvobozen od daně z příjmu. U všech bonů vydaných po roce 2000 firmou se sídlem v České republice je sazba nastavená na standardních 15 procent. S daní si však držitel cenného papíru nemusí dělat těžkou hlavu, neboť ji je za něj povinován odvést emitent. Investor nemusí tento příjem ani uvádět v daňovém přiznání. Pozor by si však měl dávat člověk nakupující u zahraniční firmy. V tomto případě je totiž nezbytné své výnosy úředně přiznat.
4) Sázka na jednu kartu se nevyplácí
Ve světě firemních dluhopisů se podle Michala Karabiny nevyplácí investovat velké objemy svého majetku pouze do jediné společnosti. „Základním kamenem úspěšného a hlavně stabilního investování je diverzifikované portfolio. Díky němu lze významně snížit riziko náhlého poklesu hodnoty vkladu. Neúspěch jedné dílčí investice tak pro vás nemusí znamenat žádnou velkou tragédii,“ uzavírá odborník.
Komerční sdělení