S úsporou vody pomohou v domácnostech perlátory. Rozdíl uživatelé prakticky nepoznají
Každý Čech spotřebuje denně v domácnosti v průměru 90 litrů vody. Nejvíce padne na praní a mytí nádobí a na osobní hygienu včetně používání toalety. Právě při mytí rukou, sprchování, ale třeba i při mytí zeleniny a ovoce ve dřezu se přitom dá výrazně ušetřit. Řešením je používat perlátory.
Spotřeba pitné vody v domácnostech je v posledních letech velké téma. Svou roli v tom hraje nejen stále větší důraz na životní prostředí a sucho, ale také finance. Lidé přitom mohou spotřebu vody ovlivnit jak změnou svých návyků, tak i využívání chytrých vychytávek.
„Řada lidí si již například zvykla upřednostňovat rychlou sprchu místo horké vany. Rovněž se spotřebitelé stávají zodpovědnější v tom, že protékající toaletu či kapající kohoutek řeší rychleji než dříve. Takový problém je totiž může stát i stovky litrů denně,“ říká David Kunc z Národního centra úspor, které lidem radí, jak ušetřit na dodávkách energií či vody, ale i dalších služeb.
Vedle zodpovědnějšího přístupu lidí k zacházení s pitnou vodou pak domácnostem sníží spotřebu i další chytrá řešení. Při volbě toalety jsou to systémy s dvojím splachování, v případě baterií pak takzvané perlátory. O co jde?
Perlátor je jednoduchý systém kovového sítka, zapuštěný do objímky různé velikosti. Tento systém zachycuje mechanické nečistoty a zjemňuje proud vody. Základní funkcí perlátorů je vytvoření silného proudu s nižším průtokem, ale také provzdušnění, omezení stříkání, usměrnění souvislého toku a redukce spotřeby vody.
„Perlátory se montují na vodovodní baterie v koupelně či kuchyni. Proteče jimi méně vody než běžným kohoutkem a díky jejímu mísení se vzduchem zároveň uživatel nemá pocit, že mu teče méně vody. Úspora je přitom výrazná. Běžným kohoutkem proteče za minutu kolem 20 litrů vody, při použití perlátoru je to i kolem jedné třetiny,“ vysvětluje David Kunc.
S využitím perlátoru v kuchyni i koupelně se dá v případě čtyřčlenné rodiny odhadem ušetřit za jeden rok až dvacet kubíků vody. Ročně tak domácnost uspoří kolem 2000 korun. Pořizovací cena perlátoru je přitom kolem 250 korun, takže návratnost investice je kratší než jeden rok.
Komerční sdělení