Dnes je 26. 02. 2024

Půl roku od povinného čipování psů: Pomohly čipy útulkům?

Autor: Redakce
Rubrika: IT
Kvě 29th, 2020
0 komentářů

Už šest měsíců musí mít majitelé své psy označené identifikačním mikročipem, jinak riskují pokutu. Nový zákon má mimo jiné usnadnit návrat ztracených psů k jejich páníčkům. Podle útulků se ale povinnost v praxi zatím příliš neosvědčila. Řada psů totiž stále čip nemá a očipované psy zase majitelé často nikam nezaregistrují.

Podle Áji Černé, předsedkyně spolku Dočasky.cz, který se stará o opuštěné psy, zákon viditelněji oddělil zodpovědné a nezodpovědné majitele. „Komu o bezpečí psa opravdu jde, nechal psa očipovat a čip zaregistroval v některé z databází,“ myslí si Černá. Naráží přitom na fakt, že k zákonné povinnosti čipování zatím chybí druhý krok, a to zanesení kódu čipu spolu s údaji o majiteli do některé z databází psů. V případě nezaregistrovaného čipu odchytová služba sice po sejmutí čtečkou získá číselný kód, přiřadit k majiteli ho už ale nedokáže.

Zmatek v registrech

Další problém podle útulků je, že databází je více než deset a psi se v nich tím pádem obtížně hledají. „V tom nám hodně ulehčila aplikace Animal Breath, která po zadání kódu prohledá všechny dostupné databáze najednou a údaje o majiteli najde. Vyťukávat totiž v terénu více než desetkrát za sebou dlouhý číselný kód čipu do všech databází je náročné a člověk se lehce uklikne,“ popisuje zakladatel aplikace Animal Breath Jakub Zajíček.

Mobilní aplikaci nedávno výrobci rozšířili také do desktopové verze, aby kromě odchytářů v terénu usnadnila práci také obecním úřadům nebo městské policii, které mají zatoulané psy na starost. „V desktopové verzi není potřeba registrace ani instalování aplikace a vyhledávač v databázích funguje hned z úvodní stránky webu,“ říká Zajíček.

Pomůže státní evidence?

Vyhledávání majitele má od ledna 2022 zjednodušit státem vedená centrální evidence psů v Česku pod správou Státní veterinární správy. „Pokud ale ani v této evidenci nebude registrace ze zákona povinná, bude to je další z řady registrů, ve který budou muset útulky a odchytové služby procházet,“ upozorňuje Zajíček.

Státní veterinární správa ale s povinnou registrací počítá. „Zatím ale není jasné, které informace bude povinné do registru vkládat. Zda se bude jednat například také o fotografie zvířat či telefonní čísla majitelů, bude řešit předběžná studie, z níž vyplynou požadavky pro výběrové řízení na tvorbu registru,“ říká Petr Majer z tiskového oddělení veterinární správy.

Podle Jana Juráka z psího útulku Dogpoint ale není ani povinný registr všespásným řešením. „Dokud se čipování nebude důsledně kontrolovat, problém se nevyřeší. V mnoha případech nejsou především na vesnicích psi ani nahlášeni, ani očkovaní, natož, aby měli registrovaný čip,“ popisuje Jurák zkušenosti útulku. 

Naopak lidé, kterým na jejich zvířatech záleží, již většinou čipy zaregistrovali i bez příkazu ze strany státu. „Majitelům psů bychom doporučovali zaregistrovat psa do co nejvíce databází, aby v případě ztráty ulehčili odchytovým službám a útulkům práci. Po zaregistrování čipy také není od věci ověřit si přes aplikaci Animal Breath, že číslo čipu je v registrech opravu dohledatelné,“ dodává Černá.